Oto najszczęśliwszy kraj na świecie. A gdzie w tym rankingu plasuje się Polska?
Już po raz siódmy Finlandia szczyci się pierwszym miejscem w rankingu najszczęśliwszych państw świata. W pierwszej dziesiątce znów także uplasowały się kraje nordyckie. Co sprawia, że ich mieszkańcy czerpią największą satysfakcję z życia? I na którym miejscu w tym rankingu plasuje się Polska?
Polska tuż przed Hiszpanią
20 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dnia Szczęścia (ang. International Day of Hapiness). Z tej okazji Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała coroczne zestawienie „World Happiness Report”, w którym wskazała, które kraje są najbardziej, a które najmniej szczęśliwe. Raport opiera się na danych płynących z globalnych badań ankietowych przeprowadzonych wśród mieszkańców 143 krajów. Czynniki, które są brane pod uwagę, to:
- PKB na głowę mieszkańca,
- długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),
- wsparcie społeczne,
- postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych,
- hojność wobec potrzebujących,
- poziom postrzeganej korupcji.
Już siódmy raz z rzędu zaszczytne pierwsze miejsce zajęła Finlandia. Skandynawscy „sąsiedzi” Finlandii również osiągnęli wysokie wyniki: Dania (nr 2), Islandia (nr 3) i Szwecja (nr 4) znalazły się w pierwszej piątce, a Norwegia (nr 7) uplasowała się w pierwszej dziesiątce. Na piątym miejscu jest Izrael.
Polska znalazła się na 35. miejscu. To o cztery pozycje wyżej niż rok temu (w 2023 r. było to 39. miejsce). O jedno miejsce wyprzedziliśmy Hiszpanię. Spośród krajów Europy Środkowej i Bałkanów wyższe miejsca zajęły: Czechy (18. miejsce), Litwa (19. miejsce), Słowenia (21. miejsce), Kosowo (29. miejsce) i Rumunia (32. miejsce).
Badania wskazują, że w Polsce, w porównaniu z Czechami, niższe są wskaźniki wsparcia społecznego, swobody podejmowania decyzji i hojności. Wyższy natomiast jest poziom postrzeganej korupcji.
Co zatem stoi za sukcesem Finlandii?
„W Finlandii znalazcy oddają portfele ich posiadaczom, ludzie sobie pomagają wzajemnie, a opieka zdrowotna i edukacja są bardzo wysokiej jakości oraz dostępne dla każdego” – wylicza zalety lidera rankingu John Helliwell, emerytowany profesor ekonomii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej oraz redaktor naczelny „World Happiness Report”
Zauważył również, że Finlandia ma szczęśliwych imigrantów, a więc mieszkańcy chętnie dzielą się dobrem z przybyszami.
Pierwszą dziesiątkę zamykają Holandia (nr 6), Luksemburg (nr 8), Szwajcaria (nr 9) i Australia (nr 10).
Spadek nastroju wśród młodych ludzi
Po raz pierwszy od ponad dekady w pierwszej dwudziestce nie uplasowały się kraje zachodnie – Stany Zjednoczone (23. miejsce) oraz Niemcy (24. miejsce). W zeszłorocznym rankingu USA były na 15. miejscu, a Niemcy – na 16.
W najnowszym raporcie po raz pierwszy znalazły się rankingi według grup wiekowych świata. Wykazał on, że wskaźniki szczęścia mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady poniżej 30. roku życia były dramatycznie niższe niż osób w wieku 60 lat i starszych. Australia i Nowa Zelandia w mniejszym stopniu, ale również odnotowały znacznie niższe rankingi wśród młodych osób.
Co sprawia, że młodzi ludzie nie odczuwają satysfakcji z życia? John Helliwell zauważył, że nie wynika to z gorszego wykształcenia, niższych dochodów czy też złego stanu zdrowia.
„Oni tak po prostu myślą o swoim życiu. Jest to więc kwestia nastroju” – stwierdził.
Helliwell przypisuje ten stan częściowo negatywnym informacjom, z których czerpią młodzi ludzie.
„Słyszą wiadomości, które ich unieszczęśliwiają, i być może dzielą się nimi” – dodał.
Pozytywnym wnioskiem płynącym z badań jest to, że wśród młodych, od czasu pandemii, wzrosła życzliwość.
„To pocieszające. Pomimo tego, że młodzi w niektórych krajach nie są zbyt szczęśliwi, nadal są zdolni i chętni do angażowania się w działania dobroczynne na rzecz innych. A to daje nadzieję na przyszłość” – podsumował.
20 najszczęśliwszych krajów świata w 2024 r
- Finlandia
- Dania
- Islandia
- Szwecja
- Izrael
- Holandia
- Norwegia
- Luksemburg
- Szwajcaria
- Australia
- Nowa Zelandia
- Kostaryka
- Kuwejt
- Austria
- Kanada
- Belgia
- Irlandia
- Czechy
- Litwa
- Wielka Brytania
Afganistan pozostaje krajem najniżej notowanym na świecie pod względem szczęścia. Na najniższych pozycjach znalazły się także Liban, Lesotho, Sierra Leone i Kongo.
źródło: edition.cnn.com
Zobacz także
„Nawet jeśli człowiek nie widzi sensu życia, może odczuwać szczęście” – mówi psychoterapeuta Jakub Mikołajczak
„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem
„Presję na szczęście tworzą trendy. Ich popularność wynika z potrzeb rynku – ktoś na tym zarabia” – mówi psycholog Sławomir Prusakowski
Polecamy
Blake Lively lekceważy problem przemocy domowej. Internauci odpowiadają: „Bycie ofiarą jest częścią twojej historii”
Marzenie każdego: by choć jedna osoba na świecie wierzyła w nas jak Hunter Woodhall w Tarę Davis
Oświadczyła się na igrzyskach olimpijskich. Wideo podbija internet
Kobiety zdradziły, jakie teksty słyszały od teściowych. Joanna Pachla apeluje: „Nie musicie się na to godzić!”
się ten artykuł?