Oto lista największych zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Myślisz, że ciebie nie dotyczy?
Przedwczesna śmierć? Większość z nas, myśli, że jego to nie dotyczy, a nie od dziś wiemy, że styl życia wpływa na choroby, długość i jakość funkcjonowania. Mimo to wzruszamy ramionami, kupując kolejną paczkę papierosów lub objadając się przekąskami leżąc na kanapie. Światowa Organizacja Zdrowia wydała raport, w którym wskazuje, na co możemy przedwcześnie umrzeć w najbliższym czasie.
Światowa Organizacja Zdrowia w swoim najnowszym raporcie uwzględniła największe zagrożenia dla zdrowia, na które szczególnie zwróci uwagę w 2019 roku. Na pierwszym miejscu znajduje się zanieczyszczenie powietrza, następnie zmiany klimatyczne oraz choroby niezakaźne, wynikające z naszego trybu życia i funkcjonowania.
Zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne
WHO na swojej liście największych zagrożeń dla zdrowia, zanieczyszczone powietrze umieściło na pierwszym miejscu. Nawet najmniejsze zanieczyszczenie w powietrzu może przenikać do układu oddechowego i krążenia, w konsekwencji uszkadzając mózg, serce, a także płuca. Szacuje się, że może stanowić przyczynę przedwczesnej śmierć blisko 7 miliona ludzi, z powodu udaru, raka, chorób serca.
Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do zmiany klimatu, która również wpływa na jakość i długość życia. Przewiduje się, że między 2030 a 2050 rokiem spowoduje 250 000 dodatkowych zgonów rocznie. Będzie to związane ze stresem cieplnym, niedożywieniem, malarią.
Choroby niezakaźne
Jak dużo papierosów dziennie wypalasz? W jaki sposób odpoczywasz po ciężkim dniu pracy? To wszystko ma znaczenie na długość i jakości życia.
Cukrzyca, choroby serca, rak – wspólnie odpowiadają za ponad 70 procent wszystkich zgonów na świecie. Około 15 milionów chorujących osób umiera przedwcześnie, pomiędzy 30 a 69 rokiem życia. Wzrost tych chorób jest spowodowany czynnikami, takimi jak: spożywaniem alkoholu, palenie papierosów, niska aktywność fizyczna, zanieczyszczone powietrze i niezdrowa dieta.
Na wszystkie z tych czynników mamy bezpośredni wpływ. Jeśli ludzie nie zmienią swoich nawyków na prozdrowotne, WHO nie jest w stanie nic z tym zrobić. Dostęp do informacji oraz kampanie społeczne regularnie przypominają o wpływie używek na zdrowie, a także promują aktywność fizyczną.
Czy wiedziałaś, że Coraz więcej zgonów podczas ciąży z powodu otyłości?
Grypa
Grypa to kolejny punkt na liście największych zagrożeń zdrowotnych. W celu zwiększenia profilaktyki przed chorobą, WHO dba aby, zapewnić równy dostęp do diagnostyki, szczepionek i środków przeciwwirusowych. Organizacja monitoruje również, które szczepy powinny zostać zawarte w szczepionce przeciw grypie, aby skutecznie chroniły przed grypą sezonową.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące słuszności szczepień, poznaj opinię eksperta: Fakty i mity dotyczące szczepień – wywiad ze znanym pediatrą Łukaszem Durajskim
Odmowa szczepień uniemożliwia zwalczanie chorób, których można zapobiec. Szczepienie określa się jednym z najbardziej opłacalnych sposobów profilaktyki. Obecnie chroni około 2-3 miliona ludzi rocznie, a kolejne 1,5 miliona może uniknąć, jeśli poprawi się globalny zasięg szczepień.
Przeczytaj więcej: Przeziębienie i grypa – przyczyny i leczenie
Dostępność leczenia
Szacuje się, że 22 procent globalnej populacji żyje w miejscach, w których dostęp do podstawowej opieki medycznej jest ograniczony. Wynika to z wewnętrznej sytuacji i związane jest z konfliktami, głodem, wyznaniem, przesiedleniem ludności. Przyczyną jest także brak zasobów w krajach o niskich lub średnich dochodach. WHO zapowiada, że w 2019 r. będzie wzmacniać system opieki zdrowotnej, aby lepiej reagować na wszelkie epidemie i zapewnić lepszy dostęp do leczenia i usług zdrowotnych. Dodatkowo, organizacja zapowiedziała, że przyspieszy prace mające na celu wyeliminowanie raka szyjki macicy na całym świecie poprzez zwiększenie zasięgu szczepionki przeciwko HPV.
HIV
HIV to kolejny punkt w raporcie WHO. Blisko milion osób umiera rocznie na HIV i AIDS, a łącznie około 37 milionów zarażonych osób żyje z chorobą. Grupą coraz bardziej dotkniętą są młode dziewczęta i kobiety (w wieku 15-24 lat), które są szczególnie narażone na wysokie ryzyko i stanowią 1 na 4 infekcje HIV.
W 2019 r. WHO będzie współpracować z krajami, aby wesprzeć wprowadzenie autotestu, tak aby więcej osób żyjących z HIV mogło otrzymać leczenie lub środki zapobiegawcze w przypadku negatywnego wyniku testu.
Wszystkie te czynniki i jednostki chorobowe powinny uświadamiać nas, że mamy realny wpływ na długość i jakość życia. Racjonalne wybory, zmiana nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna to kroki, które przyczyniają się do lepszego funkcjonowania. Dbaj o siebie i swoich bliskich.
Polecamy
11-latek z Warszawy chory przez smog. To pierwszy pacjent w Polsce z taką diagnozą
Benzen – jakie ma właściwości. Jak działa na zdrowie i czy jest szkodliwy?
Jak polskie uzdrowiska zarabiają na smogu? Paulina Górska przedstawia szokujące wyniki najnowszego badania
Smog: jak powstaje i z czego się składa?
się ten artykuł?