Przejdź do treści

Olej po smażeniu wylewasz do zlewu? „Sedes, zlew czy umywalka to nie kosz na śmieci!” – przypomina Sylwia Panek

Olej po smażeniu wylewasz do zlewu? "Sedes, zlew czy umywalka to nie kosz na śmieci!" - przypomina Sylwia Panek / pexels
Olej po smażeniu wylewasz do zlewu? "Sedes, zlew czy umywalka to nie kosz na śmieci!" - przypomina Sylwia Panek / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po smażeniu pozostawiasz patelnię na kuchence, by wystygła, a potem pozostały tłuszcz wylewasz do zlewu? Po przeczytaniu tego tekstu zmienisz swoje przyzwyczajenia. „W wielu domach do zlewu trafia olej po smażeniu oraz różne tłuszcze z puszek rybnych, marynat czy sosów. TO BŁĄD!” – pisze Sylwia Panek, chemiczka i autorka profilu @mama.chemik na Instagramie. Co więc robić ze starym olejem?

Gdzie wylewasz olej po smażeniu?

Oleju po smażeniu nie możemy wylewać do zlewów, umywalek i sedesów. Jak się go więc pozbyć z domu? Na to pytanie odpowiada Sylwia Panek na swoim profilu na Instagramie.

„Sprawdź, czy w twojej okolicy znajdują się kosze do segregacji zużytych olei jadalnych, np. na stronie segregujolej.pl/mapa. Jeśli macie w swojej okolicy takie kosze, możecie wrzucać do nich oleje zlane do plastikowych butelek PET” – pisze chemiczka.

I dodaje, że do segregacji nadają się nie tylko tłuszcze po smażeniu, ale też te z konserw rybnych, marynat, sałatek oraz przetworów.

„Jeśli w waszej okolicy nie ma koszy do segregowania oleju, zlewanie tłuszczów do butelki PET wciąż pozostaje najlepszym rozwiązaniem. Pełną butelkę możemy przekazać do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub, jeśli nie mamy takiej możliwości, wrzucić do odpadów zmieszanych” – wyjaśnia chemiczka.

Sylwia Panek podkreśla: „Nigdy nie wlewajcie oleju do zlewu!”. I dodaje, że może to prowadzić do zatykania rur, ale też awarii sieci kanalizacyjnych.

5 faktów o śmieciach, których nie znałaś. Pokazują, jak dużo odpadów wyrzucamy i jak małą mamy wiedzę na temat segregacji

Jak wykorzystywane są oleje po segregacji?

Chemiczka w swoim poście wyjaśnia też, co się dzieje z olejami po segregacji.

„Oleje te są oczyszczane, a następnie wykorzystywane jako surowiec do produkcji biopaliw, a butelki, w których je przekazano, poddawane są recyklingowi” – dodaje Sylwia Panek.

Mama Chemik – kim jest?

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 78 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: