4 min.
Obolały kark, głowa i szyja. Jak sobie poradzić ze skutkami pracy siedzącej i stresu? Podpowiada Magdalena Mikołajczyk

Obolały kark, głowa i szyja. Jak sobie poradzić ze skutkami pracy siedzącej i stresu? Podpowiada Magdalena Mikołajczyk / iStock
„Po pracy czujesz satysfakcję czy ból szyi, głowy i karku?” – pyta fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk. Wyjaśnia, jakie ćwiczenia mogą pomóc, jeśli mamy takie problemy.
Dużo stresu, dużo bólu
Magdalena Mikołajczyk podkreśla, że mnóstwo czasu spędzonego przed komputerem w pracy i duża dawka stresu nie sprzyjają równowadze ciała. A nawet więcej, generują powstawanie niechcianych napięć, bólów i złego samopoczucia. Co dokładnie dzieje się z naszym ciałem przy pracy siedzącej i ciągłych nerwach? Tłumaczy fizjoterapeutka:
- mięśnie okolicy szyi, czaszki bardzo często odpowiadają za napięciowe bóle głowy;
- większe zmarszczki i napięcie na czole;
- brak możliwości obrócenia głowy w prawo albo w lewo, np. podczas prowadzenia samochodu.
Jeśli zmagasz się z tymi problemami, to koniecznie wypróbuj ćwiczenia zaproponowane przez Magdalenę Mikołajczyk.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Spięty kark i szyja – ćwiczenia
„Nie bój się, nie zrobisz sobie krzywdy” – podkreśla Mikołajczyk pod filmami, na których prezentuje ćwiczenia. I podpowiada, na co zwrócić uwagę przy ich wykonywaniu.
- Delikatne uciskanie punktowe czy chwyt powinien dawać ci minimalny dyskomfort.
- Masuj się tak długo, aż poczujesz ulgę.
- Ćwiczenia wykonuj regularnie przez dłuższy czas.
- Sprawdzaj ich efekty. Zwróć uwagę na ruchomość głowy i szyi.
- Przed przystąpieniem do masażu sprawdź zakres ruchu szyi, głowy – przetestuj się. Zrób skręt głowy w prawo i lewo oraz skłon głową do boku prawego i lewego. Zegnij i wyprostuj szyję oraz głowę. Podczas tego testu zbadaj zakres ruchu i ewentualny stopień dyskomfortu.
Ćwiczenia na bolący kark i szyję
Spodobały ci się ćwiczenia Magdaleny Mikołajczyk i masz ochotę poznać ich więcej? Zerknij na propozycje Kasi Bigos.
1. Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach. Przyciągnij je do klatki piersiowej odrobinę rolując kręgosłup. Weź trzy razy wdech nosem i wydech ustami i rozluźnij kręgosłup.
2. Następnie odstaw jedną nogę na podłogę, drugą wciąż przyciągając do klatki. Ponownie wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów i zmień nogi.
3. Unieś zgiętą nogę w górę i złap ją przeciwną ręką przenosząc na drugą stronę i delikatne dociskając do podłoża. Postaraj się w tym ćwiczeniu rozluźniać odcinek lędźwiowy kręgosłupa jednocześnie nie odrywając łopatek od maty. Po około 20 – 30 sekundach powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
Więcej ćwiczeń na bolący kark i szyję znajdziesz tu. Do dzieła!
Zobacz także

„Fizjoterapeuci wykonują wspaniałą pracę. Ale zarabiają 1800 zł na rękę i żeby zarobić godnie, pracują po 12 godzin przez 7 dni w tygodniu” – mówi fizjoterapeutka Sandra Osipiuk

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska

„Ból można zmniejszyć w każdym przypadku. Nie ma sytuacji beznadziejnych” – mówi Anna Kociszewska-Bald, anestezjolog
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

05.02.2023
Bez przygotowanego umysłu nie rozpoznamy przełomu. Serendypia to dar dokonywania szczęśliwych i przypadkowych odkryć

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023