Przejdź do treści

Obolały kark, głowa i szyja. Jak sobie poradzić ze skutkami pracy siedzącej i stresu? Podpowiada Magdalena Mikołajczyk

Obolały kark, głowa i szyja. Jak sobie poradzić ze skutkami pracy siedzącej i stresu? Podpowiada Magdalena Mikołajczyk
Obolały kark, głowa i szyja. Jak sobie poradzić ze skutkami pracy siedzącej i stresu? Podpowiada Magdalena Mikołajczyk / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Po pracy czujesz satysfakcję czy ból szyi, głowy i karku?” – pyta fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk. Wyjaśnia, jakie ćwiczenia mogą pomóc, jeśli mamy takie problemy.

Dużo stresu, dużo bólu

Magdalena Mikołajczyk podkreśla, że mnóstwo czasu spędzonego przed komputerem w pracy i duża dawka stresu nie sprzyjają równowadze ciała. A nawet więcej, generują powstawanie niechcianych napięć, bólów i złego samopoczucia. Co dokładnie dzieje się z naszym ciałem przy pracy siedzącej i ciągłych nerwach? Tłumaczy fizjoterapeutka:

  • mięśnie okolicy szyi, czaszki bardzo często odpowiadają za napięciowe bóle głowy;
  • większe zmarszczki i napięcie na czole;
  • brak możliwości obrócenia głowy w prawo albo w lewo, np. podczas prowadzenia samochodu.

Jeśli zmagasz się z tymi problemami, to koniecznie wypróbuj ćwiczenia zaproponowane przez Magdalenę Mikołajczyk.

Kobieta

Spięty kark i szyja – ćwiczenia

„Nie bój się, nie zrobisz sobie krzywdy” – podkreśla Mikołajczyk pod filmami, na których prezentuje ćwiczenia. I podpowiada, na co zwrócić uwagę przy ich wykonywaniu.

  • Delikatne uciskanie punktowe czy chwyt powinien dawać ci minimalny dyskomfort.
  • Masuj się tak długo, aż poczujesz ulgę.
  • Ćwiczenia wykonuj regularnie przez dłuższy czas.
  • Sprawdzaj ich efekty. Zwróć uwagę na ruchomość głowy i szyi.
  • Przed przystąpieniem do masażu sprawdź zakres ruchu szyi, głowy – przetestuj się. Zrób skręt głowy w prawo i lewo oraz skłon głową do boku prawego i lewego. Zegnij i wyprostuj szyję oraz głowę. Podczas tego testu zbadaj zakres ruchu i ewentualny stopień dyskomfortu.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Ćwiczenia na bolący kark i szyję

Spodobały ci się ćwiczenia Magdaleny Mikołajczyk i masz ochotę poznać ich więcej? Zerknij na propozycje Kasi Bigos.

1. Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach. Przyciągnij je do klatki piersiowej odrobinę rolując kręgosłup. Weź trzy razy wdech nosem i wydech ustami i rozluźnij kręgosłup.

2. Następnie odstaw jedną nogę na podłogę, drugą wciąż przyciągając do klatki. Ponownie wykonaj kilka głębokich wdechów i wydechów i zmień nogi.

cwiczenia na bol plecow i szyi w domu

3. Unieś zgiętą nogę w górę i złap ją przeciwną ręką przenosząc na drugą stronę i delikatne dociskając do podłoża. Postaraj się w tym ćwiczeniu rozluźniać odcinek lędźwiowy kręgosłupa jednocześnie nie odrywając łopatek od maty. Po około 20 – 30 sekundach powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

cwiczenia na bol plecow i szyi_domowy trening

Więcej ćwiczeń na bolący kark i szyję znajdziesz tu. Do dzieła!

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.