Obawiasz się wpływu pożarów w Czarnobylu na zdrowie? PAA przestrzega: nie przyjmujmy jodu
Państwowa Agencja Atomistyki przestrzega przed „prewencyjnym” przyjmowaniem preparatów z jodem (w tym tzw. płynu Lugola) w związku z pożarami na Ukrainie. Może nam to przynieść więcej szkody niż pożytku.
Państwowa Agencja Atomistyki: Nie zalecamy przyjmowania jodu
„Nie zaleca się przyjmowania preparatów ze stabilnym jodem” – informuje Państwowa Agencja Atomistyki. Komunikat został wydany w związku z pożarami, które w ostatnich dniach szaleją w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Prezes PAA zapewnia, że „sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie”, a poziom promieniowania wynikający z ognia w lasach otaczających czarnobylską elektrownię nie stwarza zagrożenia dla Polaków.
W związku z tym PAA apeluje, by nie podejmować działań „zapobiegawczych” polegających na przyjmowaniu preparatów z jodem, w tym płynu Lugola. Ma to sens jedynie w sytuacji, gdy w środowisku występują wysokie stężenia promieniotwórczego jodu-131. Obecnie nie obserwuje się tego zjawiska.
Negatywne skutki przedawkowania jodu
Jod jest niezbędnym dla zdrowia minerałem, powszechnie występującym w wodzie morskiej (dlatego jego skarbnicą są ryby, owoce morza i glony). Gruczoł tarczowy wykorzystuje go do wytwarzania hormonów tarczycy, które pomagają kontrolować wzrost, naprawiać uszkodzone komórki i wspierać zdrowy metabolizm.
Ilość jodu w organizmie zdrowego człowieka wynosi od 20 do 50 mg, z czego około 75 procent zmagazynowane jest w tarczycy. Dobowe zapotrzebowanie na jod dla osoby dorosłej wynosi 150-300 mikrogramów. Długotrwały niedobór tego minerału, który może wystąpić na na terenach ubogich w jod w powietrzu i wodzie, prowadzi do powiększenia tarczycy, czyli tzw. wola endemicznego.
Jednak również nadmierna ilość jodu nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Z tego powodu Państwowa Agencja Atomistyki uczula, by być ostrożnym z przyjmowaniem jodu na własną rękę. Zbyt duża ilość tego pierwiastka może prowadzić do nadmiernego uaktywnienia tarczycy, a w rezultacie jej nadczynności. U osób z zaburzeniami układu krążenia może prowadzić nawet do zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego preparaty ze stabilnym jodem należy stosować jedynie w porozumieniu z lekarzem, w stwierdzonych przypadkach niedoborów.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Płeć nie jest ograniczeniem, a pasja i determinacja otwierają drzwi do wielkich osiągnięć” – mówi Kornelia Olkucka, kierowczyni wyścigowa
„Medycyna wiele mówi o tym, jak trwanie w chorych relacjach wpływa na nasze zdrowie” – mówi Maria Zbąska, reżyserka
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Katarzyna Dinst: „Toalety dostosowane do osób z niepełnosprawnością często są zamykane na klucz. Absurd. Gdzie tu jest równy dostęp?”
się ten artykuł?