Przejdź do treści

Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego

Kobieta trzyma pigułkę w dłoni
Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego/ fot. Kaboompics
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Miasto Nowy Jork będzie oferować bezpłatne pigułki aborcyjne w czterech klinikach zdrowia seksualnego. Miejska inicjatywa ma na celu ograniczenie przeszkód w dostępie do aborcji. „Gdyby mężczyźni mogli zajść w ciążę, Kongres nie próbowałby uchwalać praw ograniczających aborcję” – mówił burmistrz miasta Eric Adams.

Bezpłatne tabletki aborcyjne w NY

Wydział Zdrowia i Higieny Psychicznej w środę, 18 stycznia, rozpoczął wydawanie pigułek aborcyjnych w Nowym Jorku. Akcja powstała w ramach inicjatywy finansowanej przez miasto, ogłoszonej przez burmistrza Erica Adamsa na początku tego tygodnia. Tabletki można otrzymać bezpłatnie w czterech klinikach zdrowia seksualnego. Do tej pory miasto oferowało farmakologiczne przerwanie ciąży w 11 szpitalach publicznych, ale nowy program ostatecznie rozszerzy dostęp do aborcji.

„Nowy Jork zawsze był drogowskazem przywództwa w tym kraju i nadal będziemy przewodzić” – powiedział Adams podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Posunięcie jest częścią „Agendy zdrowia kobiet w Nowym Jorku”. Celem projektu jest sprawienie, by oferta opieki zdrowotnej w mieście była bardziej dostępna dla kobiet i dziewcząt. Jak poinformowano, kliniki w Queens, Harlemie i Brooklynie będą oferować pigułki do końca roku.

„Zbyt długo zdrowie i opieka zdrowotna koncentrowały się wokół mężczyzn. Gdyby mężczyźni mieli okresy, badania cytologiczne i menopauzę, dostaliby płatne wakacje. A gdyby mężczyźni mogli zajść w ciążę, Kongres nie próbowałby uchwalać praw ograniczających aborcję” – dodał Adams.

Ashwin Vasan, komisarz miejskiego Wydziału Zdrowia i Higieny Psychicznej, powiedział, że kliniki oferujące pigułki będą w stanie zapewnić dodatkową pomoc w dostępie do aborcji ok. 10 tys. osobom rocznie. Dodał również, że aborcje farmakologiczne będą „otwarte dla każdego”, kto ich potrzebuje z Nowego Jorku lub spoza niego. Kobiety, by otrzymać odpowiednią opiekę, mogą wcześniej umówić się na wizytę lub przyjść do kliniki poza planem.

„Rzeki rasizmu, nierówności społecznych i ekonomicznych, brak badań nad innowacjami wpływają na morze różnic w zdrowiu kobiet i mężczyzn. System musi się zmienić. Musimy działać lepiej i będziemy działać lepiej. Zdrowie kobiet wymaga intensywnej opieki” – podsumował burmistrz miasta.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł 90,00 zł

Aborcja w Stanach Zjednoczonych

Prawa kobiet w dostępie do bezpiecznej i legalnej aborcji są w Stanach Zjednoczonych zagrożone od 24 czerwca 2022 r. To wtedy Amerykański Sąd Najwyższy uchylił przełomowe orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade, które zalegalizowało aborcję w 1973 roku. Orzeczenie to było podstawą do regulacji prawa do aborcji w całym kraju. Teraz każdy stan ma możliwość ustanowienia prawa według ustaleń lokalnych władz. Oznacza to wprowadzenie licznych ograniczeń a nawet całkowitego zakazu aborcji w większości stanów. Do tej pory w co najmniej 13 stanach większość aborcji została zakazana, a w wielu z nich wprowadzono ograniczony dostęp.

Niektóre stany wprowadziły również bardzo restrykcyjne, surowe prawo. Tak jest m.in. w amerykańskim stanie Teksas, gdzie przeprowadzenie aborcji jest uwzględniane jako przestępstwo i karane nawet dożywotnim więzieniem oraz grzywną w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów. Odstępstwem od niego jest tylko zagrożenie życia lub zdrowia kobiety.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

Szpitale miały odmówić legalnej aborcji 14- letniej dziewczynce po gwałcie. Pomogły aktywistki z „Federy”

Izabela Pajor

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

„Sposób posługiwania się pieniędzmi jest psychologicznym portretem – naszym własnym, ale też naszego związku” – mówi psycholożka Marta Mizera

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9 tygodnia ciąży

Litwa liberalizuje prawo aborcyjne. Od nowego roku aborcja farmakologiczna w domu jest legalna do 9. tygodnia ciąży

Nowy raport „Polki w Medycynie”: Kobiety znacząco przeważają na kierunkach medycznych, ale tytuł profesora zyskują w większości mężczyźni

Do więzienia za informowanie o możliwości przerywania ciąży? Pani od Feminatywów wzięła pod lupę kontrowersyjną ustawę

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Kobiety w hidżabach

W Afganistanie zakazano kobietom wstępu na uniwersytety. Koszmar Afganek się spełnia

Jedyne dziewięcioraczki na świecie w końcu wróciły do domu. Rodzeństwo ma już ponad rok

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Powstał projekt pierwszej na świecie sztucznej macicy. Dzięki niej na świat może przychodzić rocznie 30 tys. dzieci

Lek. Aleksandra Śremska została drugą w historii kobietą na czele Bydgoskiej Izby Lekarskiej. „Liczą się kompetencje. Kobiety powinny w siebie wierzyć”

Kobieta stoi na stacji metra

Holandia zmienia prawo. Tabletkę aborcyjną będzie mógł przepisać lekarz rodzinny

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach / fot. Getty Image

Seksizm życzliwy to dyskryminacja w białych rękawiczkach: „Musimy porzucić bonusy, które wynikają z pozornie lepszego postrzegania kobiet”

Stadion w Katarze

„Śmierć tysięcy pracowników dalej pozostaje bez śledztwa”. Co trzeba wiedzieć o Mistrzostwach Świata w Katarze?

Anne Hathaway

Anne Hathaway do przywódców najbogatszych państw świata: Wykorzystujemy kobiety. Musimy przestać karać je za troskę

„Nie ma rozmowy o dojrzałej kobiecości bez zastanowienia się nad tym, jaką się było dziewczynką” – mówi Sylwia Szwed z „Kosmosu dla dziewczynek”

Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię

Aga Wojciechowska: Kobietom jest znacznie trudniej w zawodzie strażaka, ale to nie oznacza, że są dyskryminowane

Przy dobrej pogodzie i o wschodzie księżyca. Jak leczono kobiety upustami krwi

O aborcje może być jeszcze ciężej niż obecnie. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

O aborcję może być jeszcze trudniej. Kaja Godek stworzyła nowy projekt ustawy, który niedługo trafi do Sejmu

Kobieta w ciąży leży na tapczanie

„Kobiety w ciąży zażywają leki, po cichu tracą swoje dzieci w okropnym bólu, przechodzą nieludzko bolące procedury (…) Ciąża może boleć i nie musicie się tego wstydzić” – apeluje Elwira Rutkowska

×