Przejdź do treści

Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego

Kobieta trzyma pigułkę w dłoni
Nowy Jork zapewni kobietom darmowe pigułki aborcyjne! Będą dostępne w miejskich klinikach zdrowia seksualnego/ fot. Kaboompics
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Miasto Nowy Jork będzie oferować bezpłatne pigułki aborcyjne w czterech klinikach zdrowia seksualnego. Miejska inicjatywa ma na celu ograniczenie przeszkód w dostępie do aborcji. „Gdyby mężczyźni mogli zajść w ciążę, Kongres nie próbowałby uchwalać praw ograniczających aborcję” – mówił burmistrz miasta Eric Adams.

Bezpłatne tabletki aborcyjne w NY

Wydział Zdrowia i Higieny Psychicznej w środę, 18 stycznia, rozpoczął wydawanie pigułek aborcyjnych w Nowym Jorku. Akcja powstała w ramach inicjatywy finansowanej przez miasto, ogłoszonej przez burmistrza Erica Adamsa na początku tego tygodnia. Tabletki można otrzymać bezpłatnie w czterech klinikach zdrowia seksualnego. Do tej pory miasto oferowało farmakologiczne przerwanie ciąży w 11 szpitalach publicznych, ale nowy program ostatecznie rozszerzy dostęp do aborcji.

„Nowy Jork zawsze był drogowskazem przywództwa w tym kraju i nadal będziemy przewodzić” – powiedział Adams podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Posunięcie jest częścią „Agendy zdrowia kobiet w Nowym Jorku”. Celem projektu jest sprawienie, by oferta opieki zdrowotnej w mieście była bardziej dostępna dla kobiet i dziewcząt. Jak poinformowano, kliniki w Queens, Harlemie i Brooklynie będą oferować pigułki do końca roku.

„Zbyt długo zdrowie i opieka zdrowotna koncentrowały się wokół mężczyzn. Gdyby mężczyźni mieli okresy, badania cytologiczne i menopauzę, dostaliby płatne wakacje. A gdyby mężczyźni mogli zajść w ciążę, Kongres nie próbowałby uchwalać praw ograniczających aborcję” – dodał Adams.

Ashwin Vasan, komisarz miejskiego Wydziału Zdrowia i Higieny Psychicznej, powiedział, że kliniki oferujące pigułki będą w stanie zapewnić dodatkową pomoc w dostępie do aborcji ok. 10 tys. osobom rocznie. Dodał również, że aborcje farmakologiczne będą „otwarte dla każdego”, kto ich potrzebuje z Nowego Jorku lub spoza niego. Kobiety, by otrzymać odpowiednią opiekę, mogą wcześniej umówić się na wizytę lub przyjść do kliniki poza planem.

„Rzeki rasizmu, nierówności społecznych i ekonomicznych, brak badań nad innowacjami wpływają na morze różnic w zdrowiu kobiet i mężczyzn. System musi się zmienić. Musimy działać lepiej i będziemy działać lepiej. Zdrowie kobiet wymaga intensywnej opieki” – podsumował burmistrz miasta.

Aborcja w Stanach Zjednoczonych

Prawa kobiet w dostępie do bezpiecznej i legalnej aborcji są w Stanach Zjednoczonych zagrożone od 24 czerwca 2022 r. To wtedy Amerykański Sąd Najwyższy uchylił przełomowe orzeczenie w sprawie Roe przeciwko Wade, które zalegalizowało aborcję w 1973 roku. Orzeczenie to było podstawą do regulacji prawa do aborcji w całym kraju. Teraz każdy stan ma możliwość ustanowienia prawa według ustaleń lokalnych władz. Oznacza to wprowadzenie licznych ograniczeń a nawet całkowitego zakazu aborcji w większości stanów. Do tej pory w co najmniej 13 stanach większość aborcji została zakazana, a w wielu z nich wprowadzono ograniczony dostęp.

Niektóre stany wprowadziły również bardzo restrykcyjne, surowe prawo. Tak jest m.in. w amerykańskim stanie Teksas, gdzie przeprowadzenie aborcji jest uwzględniane jako przestępstwo i karane nawet dożywotnim więzieniem oraz grzywną w wysokości co najmniej 100 tys. dolarów. Odstępstwem od niego jest tylko zagrożenie życia lub zdrowia kobiety.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: