Niespodziewane skutki lockdownu. O tyle postarzały się mózgi dziewcząt i chłopców
Przymusowa izolacja podczas pandemii COVID–19 wpłynęła znacząco na dobrostan dzieci i młodzieży. Do tej pory mówiło się o osłabieniu ich kondycji psychicznej. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego rzucają nowe światło na wpływ lockdownu na rozwój nastolatków. „Byliśmy w szoku” – stwierdziła prof. Patricia Kuhl, podkreślając znaczne różnice między płciami.
„Różnica jest dramatyczna”
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w 2018 r. wykonali skany MRI u 160 osób w wieku od 9 do 17 lat, aby stworzyć model zmian zachodzących w korze mózgowej. Badanie powtórzono w 2021 i 2022 roku, skupiając się tym razem na grupie wiekowej 12-16 lat. Zgromadzone dane, obejmujące skany MRI wykonane zarówno przed, jak i po lockdownie, ujawniły zaskakujące zmiany w korze mózgowej nastolatków.
Naukowcy zaobserwowali przyspieszone zmiany w korze mózgowej u dziewcząt i chłopców. Przerzedzanie się kory mózgowej jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym w okresie dojrzewania, ale w czasie pandemii tempo tego procesu było niezwykle szybkie.
I tak, mózgi dziewcząt postarzały się aż o 4,2 roku, a chłopców „jedynie” o 1,4 roku. Różnice między płciami okazały się znaczące do tego stopnia, że sami autorzy badań nie kryli zdziwienia.
Już wcześniejsze badania sugerowały przedwczesne starzenie się mózgu wskutek pandemii, ale najnowsze odkrycia wskazują dodatkowo wyraźną dysproporcję między dziewczętami a chłopcami.
„Byliśmy zszokowani, że różnica jest tak dramatyczna” – stwierdziła prof. Patricia Kuhl z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w rozmowie z „The Guardian„.
U dziewcząt zaobserwowano przyspieszone starzenie się w całym mózgu, a u chłopców w korze wzrokowej. Profesor Kuhl sugeruje, że różnice te mogą wynikać z większej zależności dziewcząt od interakcji społecznych i grup rówieśniczych w czasie dorastania. Jej zdaniem dziewczynki częściej dzielą się emocjami, stawiają na bliskie relacje i więcej rozmawiają. W lockdownie było to znacznie utrudnione.
Skutki przedwczesnego starzenia się mózgu u dzieci
Autorzy badań twierdzą, że najprawdopodobniej kora mózgowa nastolatek nie wróci do pierwotnego stanu. U starszych dziewcząt na skutek tych zmian może dojść do spadku funkcji poznawczych, co się przełoży na trudności z przyswajaniem wiedzy.
Naukowcy z innych ośrodków, w tym z Uniwersytetu Stanforda i holenderskiego Uniwersytetu w Lejdzie, potwierdzają podobne obserwacje. Przed specjalistami teraz kolejne badania, które pozwolą określić długoterminowe skutki przyspieszonych zmian w mózgu nastolatków, a także dokładniej zidentyfikować czynniki, które mogły przyczynić się do przedwczesnego starzenia się mózgu.
Wyniki z badań pojawiły się w Proceedings of the National Academy of Sciences.
źródło: ” The Guardian”
Zobacz także
„Po pięciu minutach od każdego wypisu pojawia się nowy pacjent. Łóżka na korytarzu były, są i będą”. Jak Polska radzi sobie z kryzysem w psychiatrii?
Dr Ewa Jarczewska-Gerc: „Rezyliencję i odporność psychiczną budujemy w kryzysach i trudnościach, nie w czasach dobrobytu”
Reforma psychiatrii dziecięcej do poprawki. NIK ujawnia nieprawidłowości: pacjent spędził ponad 2 miesiące w pasach
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
„Wielu Polaków boi się mówić po angielsku – szczególnie wśród innych Polaków”. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego, mówi Arlena Witt
Noblista: „Zbliżamy się do granic możliwości organizmu. Wkrótce ludzie będą żyli ponad 115 lat”. Ma to jednak swoje ciemne strony
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
się ten artykuł?