Przejdź do treści

Naukowcy odkryli gen, który wpływa na długowieczność. To także szansa na całkiem nowe metody leczenia

Starsza para korzysta z życia, pływając w basenie - Hello Zdrowie
To odkrycie może zmienić oblicze współczesnej medycyny / źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jest wiele czynników wpływających na to, czy dożyjemy życzeniowych stu lat. Ale nawet jeśli będziemy prowadzić zdrowy styl życia, odpowiednio się odżywiać i myśleć pozytywnie, co zalecają eksperci, to i tak olbrzymią rolę odgrywają genetyka oraz obciążenia chorobowe. Duńscy naukowcy odkryli właśnie gen, który może nam tę długowieczność zapewnić.

Najsilniejszy z genów

Od stuleci naukowcy poszukują odpowiedzi na pytanie, co zapewnia człowiekowi długowieczność. Wiadomo, że wpływ na długość naszego życia ma to, jak się odżywiamy, czy sięgamy po używki, a nawet czy mamy bliskich wokół siebie (samotność zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 26 proc!). Ale nasze zachowania, nawyki i czynniki środowiskowe to nie wszystko.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że gen, który koduje białko o nazwie OSER1, ma wpływ na długość życia. Działał silniej spośród 10 innych genów, które znalazły się pod obserwacją duńskich naukowców. Występuje on zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

„Zidentyfikowaliśmy białko, które może przedłużyć życie. To nowy czynnik, który na to oddziałuje, a jednocześnie białko występujące u różnych zwierząt, takich jak muszki owocowe, nicienie, jedwabniki i ludzie” – przekazała prof. Lene Juel Rasmussen, główna autorka badania.

Wnioski z tego odkrycia pojawiły się w prestiżowym czasopiśmie „Nature”.

Ed Marshall w tandemie- Hello Zdrowie

To szansa na opóźnienie starzenia

Naukowcy eksperyment przeprowadzili na zwierzętach. Ale ich celem jest odkrywanie roli OSER1 u ludzi.

„Jeśli jakiś gen występuje tylko w modelach zwierzęcych, może być trudno odnieść jego działanie do zdrowia człowieka. Dlatego na początku badaliśmy różne potencjalne białka związane z długowiecznością, które występują u wielu organizmów, w tym u ludzi. Ostatecznie jesteśmy zainteresowani identyfikacją ludzkich genów długowieczności ze względu na potencjalne interwencje i możliwość odkrycia nowych leków” – wyjaśnia współautor badania, dr Zhiquan Li.

Naukowiec dodał, że dużym wyzwaniem dla badaczy jest brak dostępnych opracowań na ten temat. Nie było bowiem wcześniej badań na ten temat.

„To badanie jest pierwszym, które wykazuje, że OSER1 jest istotnym regulatorem starzenia i długowieczności. W przyszłości mamy nadzieję dostarczyć informacji na temat konkretnych chorób związanych z wiekiem i procesów starzenia się, na które wpływa OSER1″ – przekazał dr Zhiquan Li.

Odkrycie naukowców to szansa dla współczesnej medycyny. Może pozwolić na opóźnienie procesów starzenia i opracowania nowoczesnych terapii, celowanych zwłaszcza w choroby wieku podeszłego np. metaboliczne, sercowo-naczyniowe i neurodegeneracyjne.

źródło: Nature, PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?