Przejdź do treści

Nauka alfabetu Braille’a bez barier. LEGO wspiera dzieci z dysfunkcjami wzroku

Klocek Lego Braille w dłoniach dziecka
LEGO wprowadza klocki dla dzieci do nauki alfabetu Braille’a / Zdjęcie: Materiały prasowe
Podoba Ci
się ten artykuł?

Specjalnie zaprojektowane, z wypustkami, które odpowiadają literom, cyfrom i symbolom alfabetu Braille’a. Klocki LEGO Braille Bricks trafią do dzieci z niepełnosprawnością wzroku w Czechach, Węgrzech i Polsce. Ich celem jest wsparcie nauki alfabetu Braille’a w sposób dostępny, angażujący i przyjemny.

Nauka alfabetu Braille’a z klockami LEGO

Fundacja LEGO i Grupa LEGO wprowadziły na polski rynek zestawy LEGO Braille Bricks – innowacyjne klocki edukacyjne zaprojektowane z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących. Projekt ten ma na celu wspieranie nauki alfabetu Braille’a poprzez zabawę i integrację sensoryczną.

Zestaw LEGO Braille Bricks składa się z 287 klocków w pięciu kolorach – białym, żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim. W opakowaniu znajdują się również dwie płyty bazowe oraz instrukcje do zabawy i nauki. Na każdym klocku z tej serii znajdują się wypustki odpowiadające literom i cyfrom w alfabecie Braille’a, a także ich drukowane odpowiedniki. Co więcej, klocki są kompatybilne z innymi produktami LEGO, dzięki czemu zarówno dzieci niewidome, jak i widzący nauczyciele, uczniowie czy członkowie rodziny mogą wspólnie uczyć się i bawić.

Klocki LEGO Braille Bricks

Klocki LEGO Braille Bricks / Zdjęcie: Materiały prasowe

Zestawom edukacyjnym towarzyszy również program pedagogiczny wykorzystujący ideę nauki poprzez zabawę i zawierający inspiracje dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków.

Figurka słynnej naukowczyni Marii Skłodowskiej-Curie z klocków LEGO

Klocki LEGO Braille dostępne bezpłatnie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 19 mln dzieci na świecie żyje z niepełnosprawnością wzrokową, z czego 1,4 mln cierpi na nieodwracalną utratę wzroku. Fundacja LEGO angażuje się w działania na rzecz zwiększania dostępności edukacji i zabawy dla dzieci z różnymi potrzebami, w tym dzieci niewidomych, słabowidzących oraz neuroróżnorodnych. Z tego powodu zestawy LEGO Braille Bricks są dystrybuowane bezpłatnie do wybranych szkół, instytucji i organizacji wspierających dzieci z dysfunkcją wzroku. W Polsce dystrybucja zestawów odbywa się we współpracy Fundacji LEGO z Polskim Związkiem Niewidomych – organizacją pozarządową, która od 74 lat działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.

Dzięki strukturze sieciowej Polski Związek Niewidomych ma swoich przedstawicieli w 16 województwach w Polsce i w 275 powiatach. Prowadzi 23 placówki na terenie kraju dla osób z dysfunkcją wzroku (domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, ośrodki rehabilitacyjne, placówki medyczno-rehabilitacyjne, zakłady aktywizacji zawodowej, szkoły oraz Instytut Tyflologiczny).

Założeniem klocków LEGO Braille jest umożliwienie dzieciom niewidomym nauki alfabetu Braille’a i podstawowych umiejętności czytania i pisania w przyjemny i angażujący sposób.  Inicjatywa LEGO Braille Bricks jest wynikiem licznych propozycji stworzenia produktu wykorzystującego alfabet Braille’a na bazie klocków LEGO.

Pilotaż projektu rozpoczął się w 2019 r., a w sierpniu 2020 r. pierwsze klocki LEGO Braille zostały bezpłatnie rozdane uczniom za pośrednictwem współpracujących z Fundacją organizacji zrzeszających osoby niewidome. W trakcie trwania pilotażu ponad 56 000 dzieci otrzymało zestawy klocków LEGO Braille w 19 językach, w tym w alfabecie łacińskim, chińskim czy wietnamskim. Zestawy są obecnie dostępne w 35 krajach i wykorzystywane przez ponad 54 000 wykwalifikowanych terapeutów, nauczycieli i innych specjalistów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Szkoły i instytucje zainteresowane otrzymaniem zestawów mogą znaleźć więcej informacji na stronie www.LEGOBrailleBricks.com.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?