Nauka alfabetu Braille’a bez barier. LEGO wspiera dzieci z dysfunkcjami wzroku

Specjalnie zaprojektowane, z wypustkami, które odpowiadają literom, cyfrom i symbolom alfabetu Braille’a. Klocki LEGO Braille Bricks trafią do dzieci z niepełnosprawnością wzroku w Czechach, Węgrzech i Polsce. Ich celem jest wsparcie nauki alfabetu Braille’a w sposób dostępny, angażujący i przyjemny.
Nauka alfabetu Braille’a z klockami LEGO
Fundacja LEGO i Grupa LEGO wprowadziły na polski rynek zestawy LEGO Braille Bricks – innowacyjne klocki edukacyjne zaprojektowane z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących. Projekt ten ma na celu wspieranie nauki alfabetu Braille’a poprzez zabawę i integrację sensoryczną.
Zestaw LEGO Braille Bricks składa się z 287 klocków w pięciu kolorach – białym, żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim. W opakowaniu znajdują się również dwie płyty bazowe oraz instrukcje do zabawy i nauki. Na każdym klocku z tej serii znajdują się wypustki odpowiadające literom i cyfrom w alfabecie Braille’a, a także ich drukowane odpowiedniki. Co więcej, klocki są kompatybilne z innymi produktami LEGO, dzięki czemu zarówno dzieci niewidome, jak i widzący nauczyciele, uczniowie czy członkowie rodziny mogą wspólnie uczyć się i bawić.

Klocki LEGO Braille Bricks / Zdjęcie: Materiały prasowe
Zestawom edukacyjnym towarzyszy również program pedagogiczny wykorzystujący ideę nauki poprzez zabawę i zawierający inspiracje dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków.
Klocki LEGO Braille dostępne bezpłatnie
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 19 mln dzieci na świecie żyje z niepełnosprawnością wzrokową, z czego 1,4 mln cierpi na nieodwracalną utratę wzroku. Fundacja LEGO angażuje się w działania na rzecz zwiększania dostępności edukacji i zabawy dla dzieci z różnymi potrzebami, w tym dzieci niewidomych, słabowidzących oraz neuroróżnorodnych. Z tego powodu zestawy LEGO Braille Bricks są dystrybuowane bezpłatnie do wybranych szkół, instytucji i organizacji wspierających dzieci z dysfunkcją wzroku. W Polsce dystrybucja zestawów odbywa się we współpracy Fundacji LEGO z Polskim Związkiem Niewidomych – organizacją pozarządową, która od 74 lat działa na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.
Dzięki strukturze sieciowej Polski Związek Niewidomych ma swoich przedstawicieli w 16 województwach w Polsce i w 275 powiatach. Prowadzi 23 placówki na terenie kraju dla osób z dysfunkcją wzroku (domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, ośrodki rehabilitacyjne, placówki medyczno-rehabilitacyjne, zakłady aktywizacji zawodowej, szkoły oraz Instytut Tyflologiczny).
Założeniem klocków LEGO Braille jest umożliwienie dzieciom niewidomym nauki alfabetu Braille’a i podstawowych umiejętności czytania i pisania w przyjemny i angażujący sposób. Inicjatywa LEGO Braille Bricks jest wynikiem licznych propozycji stworzenia produktu wykorzystującego alfabet Braille’a na bazie klocków LEGO.
Pilotaż projektu rozpoczął się w 2019 r., a w sierpniu 2020 r. pierwsze klocki LEGO Braille zostały bezpłatnie rozdane uczniom za pośrednictwem współpracujących z Fundacją organizacji zrzeszających osoby niewidome. W trakcie trwania pilotażu ponad 56 000 dzieci otrzymało zestawy klocków LEGO Braille w 19 językach, w tym w alfabecie łacińskim, chińskim czy wietnamskim. Zestawy są obecnie dostępne w 35 krajach i wykorzystywane przez ponad 54 000 wykwalifikowanych terapeutów, nauczycieli i innych specjalistów.
RozwińSzkoły i instytucje zainteresowane otrzymaniem zestawów mogą znaleźć więcej informacji na stronie www.LEGOBrailleBricks.com.
Zobacz także

„Nie miałam poczucia, że dużo tracę przez swoją niepełnosprawność” – mówi Monika Dubiel, niewidoma tiktokerka

„Osoby niewidome nie mają skąd czerpać wiedzy na temat seksualności, często myślą o sobie jak o osobach aseksualnych” – mówi Karolina Kruszewska, autorka zestawu do edukacji seksualnej dla osób niewidomych

„Osoby niewidome są dużo aktywniejsze niż osoby widzące. Więcej chcą od życia, mają bardzo wysokie kompetencje” – mówią twórczynie projektu Wielozmysły
Polecamy

Patrycja Markowska przeżyła chwile grozy na planie teledysku. „Utrata wzroku napędziła mi strachu”

Po dramatycznym wyznaniu Agata Wróbel otrzyma pomoc. Ma trafić do szpitala

Agata Wróbel straciła wzrok. „Ja dla siebie już nic nie chcę, naprawdę”

„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
się ten artykuł?