Przejdź do treści

Najlepsze zdjęcia 2018 roku według National Geographic

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Todd Kennedy
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amerykański magazyn geograficzno-przyrodniczy National Geographic wybrał najlepsze zdjęcia 2018 roku spośród 10 tysięcy nadesłanych fotografii. Zobaczcie zapierające dech obrazy z całego świata.

National Geographic Photo Contest po raz kolejny nagrodził najlepsze zdjęcia nadesłane przez fotografów z całego świata. Łącznie nadesłano niemal 10 tys. zdjęć, które rywalizowały ze sobą w 3 kategoriach: ludzie, miejsca i dzika natura. Spośród nich wybrano 12 zwycięskich prac, co z pewnością było nie lada wyzwaniem dla jury.

Nagrodę Grand Prix przyznano amerykańskiemu skrzypkowi, Jassenowi Todorovi, który z zamiłowania jest fotografem lotniczym. Zwycięskie zdjęcie Todorov zrobił z okna swojego samolotu, ujmując w kadrze cmentarzysko samochodów na kalifornijskiej pustyni Mojave. Laureaci mogą cieszyć się wygrana pieniężną, a finalista dodatkowo umieszczeniem jego fotografii na Instagramie National Geographic. Jest to z pewnością duże wyróżnienie, biorąc pod uwagę fakt, że obserwuje ich ponad 95 milionów ludzi z całego świata.

Ideą konkursu jest ukazanie przyrody i świata, tak by móc zwrócić uwagę na rzeczy ważne lub piękne. Tegoroczne finałowe zdjęcia przedstawiają nie tylko piękne kadry, ale też historię miejsc i ludzi oraz poruszają trudne tematy. Najważniejsza jest bowiem historia zdjęcia, która inspiruje, ukazując świat i kulturę.

Zobaczcie wybrane zdjęcia, są obłędne.

1. Fot. Jassen Todorov, 1 miejsce, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Jassen Todorov

Setki tysięcy samochodów marki Volkswagen i Audi stoją na pustyni Mojave w Kalifornii. Modele wyprodukowane w latach 2009-2015 miały zafałszowane wyniki pomiarów emisji spalin, wymaganych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Po skandalu koncern Volkswagen musiał odkupić od właścicieli i wycofać pół miliona samochodów.

2. Fot. Nicholas Moir, 2 miejsce, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Nicholas Moir

Zardzewiały Ford Thunderbird pokryty czerwonym pyłem po burzy

Ekipa Moira była świadkiem 16 tornad w ciągu 10 dni, w Teksasie, w tzw. Tornado Alley (tereny w USA, gdzie najczęściej mają miejsce trąby powietrzne). Efektem ich ostatnich 24 godzin w tym miejscu jest właśnie ta fotografia.

3. Fot. Christian Werner, 3 miejsce, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Christian Werner

Podczas zlecenia dla Der Spiegel fotograf odbył podróż przez Syrię, aby udokumentować obecną sytuację w dużych miastach. Obraz został uchwycony w krajobrazie wojennym, w mieście Khalidiya. Aby zrobić zdjęcie, Werner wspiął się na ruiny dawnego domu, który był pełen ładunków wybuchowych.

4. Fot. Rucca Y Ito, wyróżnienie, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Rucca Y Ito

Japoński Błękitny Staw w Biei-cho, Hokkaido, zamarznięty w czasie zimy, otoczony górami i drzewami, został sztucznie wykonany, aby zapobiec zanieczyszczeniu rzeki z pobliskiego czynnego wulkanu Mount Tokachi. Zgromadzona woda w stawie zawiera duże ilości minerałów. 

5. Fot. Mia Collis, 1 miejsce, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Mia Collis

Na zdjęciu uwieczniony został David Muyochokera fotograf z Nairobi, w Kenii, którego studio foto – Weekend Studio – zostanie niebawem zamknięte. Był to jego ostatni dzień jego 37-letniej pracy w tym miejscu.

6. Fot. Todd Kennedy, 2 miejsce, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Todd Kennedy

Zdjęcie wykonane podczas rodzinnych wakacji w Australii. Fotograf wspomina, że tego dnia było bardzo gorąco, ok. 38 stopni, więc jego córka zażywała orzeźwiającej kąpieli w dmuchanej kaczce, umieszczonej w zlewie.

7. Fot. Avishek Das, 3 miejsce, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Avishek Das

Fotograf uwiecznił ojca, czule całującego swojego małego syna. Zdjęcie zostało wykonane w Indiach podczas festiwalu Charak Puja, na którym świeżo upieczony ojciec zostaje przebity hakiem. Ten bolesny rytuał i ofiara mają za zadanie ochronić dziecko od niepokoju i lęków.

8. Fot. Buck Holzemer, Nagroda publiczności, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Buck Holzemer

Dzień Zmarłych, procesja ulicami Antigua Guatemala.

Zobaczcie też inne nienagrodzone zdjęcia, wybrane przez ekspertów w poszczególnych tygodniach konkursu:

9. Fot. Noor Ahmed Gelal, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Noor Ahmed Gelal

Tysiące milionów ludzi podróżujących na dachu zatłoczonego pociągu, zmierzającego do Dewanganj, Jamalpur, z miasta Dhaka, aby świętować Eid-al-Fitr z rodzinami.

10. Fot. Gerdie Hutomo, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Gerdie Hutomo

Zdjęcie wykonane na przedmieściach Dżakarty, stolicy Indonezji. Na obszarze 10-krotnie większym niż Warszawa, mieszka aż 30 milionów ludzi. Wyrzucanie śmieci do rzek, które uchodzą do Zatoki Dżakarty, to codzienność. Odpadki są wyrzucane na brzegi zarastane przez las mangrowy, skąd nieustannie są zbierane przez miejscowych śmieciarzy. Obszar ten jest również obsadzony drzewem mangrowym, aby poradzić sobie z problemem abrazji i zanieczyszczenia. Drzewa sadzone są w błocie pod śmieciami.

11. Fot. Humberto Tan, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Humberto Tan

Zdjęcie zrobione w obozie dla uchodźców. Dwa lub trzy razy dziennie czternastoletnia dziewczyna chodzi po wodę dla swojej rodziny. Uciekała z Południowego Sudanu, by mieszkać w północnej części Ugandy. Ponad 1 milion uchodźców mieszka obecnie w Ugandzie. Większość z nich nie ma czystej wody. Kanister na plecach zawiera 20 litrów wody.

12. Fot. Bartłomiej Jurecki, kategoria: ludzie

018 National Geographic Photo Contest, fot. Bartłomiej Jurecki

W konkursie brały udział również zdjęcia polskich fotografów i choć nie znalazły się w pierwszej dziesiątce, to są warte uwagi. Bartłomiej Jurecki uwiecznił w powiecie nowotarskim redyk jesienny – uroczysty powrót pasterzy ze stadami owiec z półrocznego wypasu na górskich halach. Pasterze przywożą zwierzęta do właścicieli, którzy zajmą się owcami w czasie zimy. Zwierzęta powrócą do gór na wiosnę. 

13. Fot. Ip Kin Shing, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Ip Kin Shing

„Możesz dodać kolor do zdjęcia „Białego i czarnego” w swojej głowie, aby nadać mu życie”.

14. Fot. Bence Mate, kategoria: dzika natura

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Bence Mate

Niedźwiedź brunatny daje ostrzeżenie intruzowi o swojej obecności, jego oddech znika powoli w bezwietrznym lesie.

15. Fot. Jianhui Liao, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Jianhui Liao

Urodziny cesarzowej Nu Wa. Po czynnościach ofiarnych ludzie przychodzą na obiad w wiosce, aby zjeść makaron.

16. Fot. Aprison Aprison, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Aprison Aprison

Wulkan Bromo w Indonezji pomimo ciągłego zagrożenia jest licznie odwiedzany przez turystów. Odwiedzający mogą rzucić kurczaka, kozę, pieniądze i inne cenne rzeczy do krateru, aby dostać błogosławieństwo od Boga. Okoliczni mieszkańcy stoją w kraterze i próbują złapać podarunki za pomocą sieci, uważając by nie wpaść do krateru. Za nimi widać dym siarki z góry Bromo.

17. Fot. Luke Tress, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Luke Tress

Morze Martwe. Matka niesie płaczące dziecko.

18. Fot. Sanghamitra Sarkar, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Sanghamitra Sarkar

Mała dziewczyna ma nadzieję, że stanie się częścią współczesnego świata poza granicami jej tradycyjnej plemiennej wioski.

19. Fot. Brice le Gall, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Brice le Gall

Protest przeciwko polityce edukacyjnej. Paryż, Francja, 2018.

20. Fot. Alexandros Maragos, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Alexandros Maragos

Letnia burza z piorunami w Atenach, w Grecji z Akropolem pomiędzy błyskawicami. 23 czerwca 2018 r.

21. Guillaume Nery, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Guillaume Nery

Cenote jest naturalną studnią krystalicznie czystej wody, która występuje szczególnie w Ameryce Środkowej. Majowie wierzyli, że studnie te prowadzą w zaświaty. Na zdjęciu światło za nurkiem tworzy iluzję podwodnej twarzy.

22. Fot. Prasad Ambati, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Prasad Ambati

Woda spływająca z góry do morza tworzy niesamowite wzory na czerwonej ziemi. Zdjęcie zrobione z mostu w Xiapu, w wiosce rybackiej w Chinach, podczas gdy grupa rybaków idzie wzdłuż morza.

23. For. Shivesh Ram, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Shivesh Ram

Dzieci grające w piłkę na uliczkach Chefchaouen w Maroku. Fotograf, aby móc zrobić zdjęcie, najpierw musiał z nimi zagrać.

24. Fot. Daria Huxley, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Daria Huxley

Obidos to małe miasteczko w Portugalii, które przyciąga wielu turystów, ponieważ jego centrum jest całkowicie otoczone murem (przedstawionym tu w tle). Mieszkańcy dbają o potrzeby turystów, sprzedając piękne wyroby rękodzielnicze gościom z całego świata.

25. Fot. Mattia Passarini, kategoria: ludzie

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Mattia Passarini

Rautes są ostatnimi nomadycznymi rdzennymi grupami Nepalu, żyjącymi na terenach zamieszkałych w zachodnich górach. Podtrzymują swoją unikalną tożsamość kulturową od pokoleń. To jedne z ostatnich koczowniczych osób, które nigdy nie osiedlają się na stałe w żadnym konkretnym miejscu. Na zdjęciu matka, która nosi dziecko w koszyku w czasie kilkutygodniowej migracji.

26. Fot. Abhishek Sabbarwal, kategoria: miejsca

2018 National Geographic Photo Contest, fot. Abhishek Sabbarwal

Parku Narodowy Yosemite. Fotograf po dotarciu na górę spotkał slacklinerów i uwiecznił ich na zdjęciu.

27. Fot. Brigtt Doughty, kategoria: miejsca

Geographic Photo Contest, fot. Britt Doughty

Zmiana sezonu w Toronto.

28. For. Shih – Hsun Lin, kategoria: miejsca

2018 Geographic Photo Contest, fot. Shih – Hsun Lin

Magazyn węglowy na Tajwanie. Ten rodzaj konstrukcji magazynu zapobiega przedostawaniu się węgla do powietrza, co wpływa na mniejsze zanieczyszczenia powietrza. 

29. Fot. Calin Stan, kategoria: miejsca

2018 Geographic Photo Contest, fot. Calin Stan

Las przy trasie TransBucegi w Rumunii. Zdjęcie zrobione dronem.

30. Fot. Yetong Wu, kategoria: miejsca

2018 Geographic Photo Contest, fot. Yetong Wu

Boisko do koszykówki na powietrzu w Dongguan, Chiny.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: