Przejdź do treści

„Myślałam, że my, kobiety już tego sobie nie robimy. A jednak…”. Izabela Pajor odpowiada na krytykę

Izabela Pajor
Izabela Pajor @whitehair_truth
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izabela Pajor w jednym z najnowszych wpisów na Instagramie odniosła się do przykrych komentarzy, które znalazła pod swoim postem. Organizatorka kręgów kobiet 50 plus dowiedziała się z nich, że siwe włosy jej nie służą, bo wygląda w nich staro. Influencerka i autorka profilu @whitehair_truth postanowiła odnieść się do komentarza.

„Czuję się wolna, zadbana, piękna i seksowna”

Pod jednym ze swoich postów na profilu @whitehair_truth Izabela Pajor znalazła komentarz dotyczący jej wyglądu. A dokładnie: jej siwych włosów. „Proszę nie odebrać tego jako złośliwość, bo tak nie jest, ale wygląda pani w nich staro„- napisała internautka. Izabela Pajor postanowiła odnieść się do tych słów.

„Myślałam, że my kobiety już tego sobie nie robimy. Nie mówimy – wyglądasz staro, zmień włosy, zmień kolor, odmłódź się! A jednak, jak widać na screenie obok…” – napisała gorzko.

We wpisie zgodziła się z tym, że siwe włosy są kulturowo synonimem upływającego czasu i starości, ale także symbolem mądrości, doświadczenia. Później opisała, czym dla niej jest siwizna.

„Dla mnie osobiście także (są symbolem – red.) wolności od tego, jak kultura chce widzieć dojrzałe kobiety. Chce, żebyśmy się wstydziły tego co naturalne. Zmarszczek, siwizny, plam, zaokrąglonego ciała” – napisała.

Pajor porównała też dawne czasy, kiedy to dojrzałe, niezależne kobiety palono na stosach, ze współczesnymi, kiedy to każe się kobietom ukrywać siwiznę albo udawać, że starzenie ich nie dotyczy. Dalej podkreśliła, że nie ma zamiaru wyglądać jak trzydziestolatka.

„Mam 53 lata, od 20 lat siwiznę na głowie i dopiero przez ostatnie 4 tego nie ukrywam. I co? I dobrze mi z tym. Czuję się wolna, zadbana, piękna i seksowna. Czy czuję się młoda? W sumie tak. I nigdy, przenigdy żadnej kobiecie nie powiedziałabym, że wygląda staro” – podkreśliła.

Podała też powód. Jak pisze, nie tylko dlatego, że nie chciałaby kogoś zranić.

„Także dlatego, że jestem kobietą i jestem wk…iona, że to my mamy farbować włosy i usuwać zmarszczki. W tej chorej kulturze mężczyzna z siwizną i zmarszczkami jest seksowny i rasowy, a kobieta… stara” – napisała w emocjonalnym tonie.

Na koniec życzyła wszystkim kobietom pięknego dnia: zarówno ufarbowanym, siwym, jak i pozbawionym włosów.

Menopauza. Kobiety, które zmieniły swoje życie po 50-tce

„Kobieta starzeje się, kiedy jest niespełniona”

W rozmowie z HelloZdrowie Izabela Pajor opowiadała, że kiedyś nakładała farbę na włosy. Po 40. miała już całe białe włosy i chciała to zmienić. Jak mówiła, farbowanie stało się w pewnym momencie uciążliwe. Zaczęła przyglądać się zdjęciom srebrnowłosych, dojrzałych blogerek.

„Farbując włosy na ciemno, miałam poczucie, że nie pozwalam sobie być tym, kim naprawdę jestem. Kobietą w średnim wieku, która ma prawie białe włosy, bo tak zadecydowały geny, ale także życiowe doświadczenia, które ten proces przyspieszyły. Kiedy podjęłam decyzję, byłam więcej niż dumna. To dodało mi sił” – opowiadała w rozmowie z nami.

Dziś siwe włosy są dla niej pewnego rodzaju manifestem. I nie mają nic wspólnego z metryką.

„Kobieta starzeje się, kiedy jest niespełniona, kiedy przestaje marzyć, kiedy nie ma w sobie pasji życia” – mówiła w wywiadzie dla HelloZdrowie.

Coraz więcej osób decyduje się na pozostawienie swoich naturalnych siwych włosów. To ciałopozytywny trend promujący akceptację siebie i naturalność. Stoi on w kontrze do kultu młodości i przełamuje stereotypowe postrzeganie starzenia się i piękna. Najważniejsze jest czuć się dobrze ze sobą, bez względu na to, co ktoś o nas pomyśli. Siwe włosy dumnie prezentują m.in.: aktorki Jane Fonda, Andie MacDowell, Sarah Jessica Parker czy dziennikarka telewizyjna Ula Chincz.

Joanna Michalska, dziewczyna z siwymi włosami

Izabela Pajor – kim jest?

Izabela Pajor to influencerka i i blogerka 50 plus. Prowadzi kręgi i warsztaty dla kobiet dojrzałych, szkolenia dla wydawców i biznesu; współprowadzi projekt Silver Guru zajmujący się komunikacją i marketingiem dla grupy 50 plus, a także stronę internetową whitehair.pl. Jej profil @whitehair_truth na Instagramie obserwuje ponad 11 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: