Jak powinno wyglądać mycie lodówki?
Mycie lodówki nie jest szczególnie przyjemnym zadaniem, warto jednak wykonywać je na bieżąco, aby urządzenie to było w dobrym stanie i nie wydzielał się z niego nieprzyjemny zapach. Co więcej, jak się okazuje, nie musisz nawet chodzić na zakupy i poszukiwać specjalistycznych preparatów, aby móc się tym zająć. W wielu przypadkach wystarczy płyn do mycia naczyń, ocet, sok z cytryn lub soda oczyszczona, czyli to, co najpewniej masz na swojej półce w domu.
Mycie lodówki – dlaczego jest ważne?
Mycie lodówki to czynność pielęgnacyjna, która polega na zachowywaniu świeżości wewnątrz i na zewnątrz tego urządzenia. Warto wykonywać ją regularnie, ponieważ w ten sposób pozbędziesz się odpowiednio szybko rozmaitych grzybów i bakterii, zapobiegniesz także rozwojowi mało przyjemnej woni. Zadbasz też tym samym o wygląd urządzenia. Należy pamiętać jednak o tym, aby myć lodówkę dokładnie, uwzględniając w to również zagłębienia uszczelek – lubi się w nich gromadzić pleśń.
Jak myć lodówkę krok po kroku?
Oto, jak należy myć lodówkę krok po kroku – mowa tu o dokładnym, gruntownym sprzątaniu:
- Jeśli planujesz gruntowne mycie, wyłącz lodówkę z gniazdka elektrycznego.
- Wyjmij znajdujące się w urządzeniu produkty na zewnątrz.
- Żywność z zamrażarki możesz przełożyć do miski ze specjalnymi wkładami, których zadaniem jest chłodzenie.
- Wyjmij wszystkie półki, pojemniki oraz przegródki.
- W bardziej tradycyjnych urządzeniach konieczne bywa rozmrażanie, które potrwa najpewniej kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. Jeśli jednak chodzi o mycie lodówki No Frost, można przystąpić do czyszczenia z pominięciem tego kroku.
- Wszystkie komponenty, które da się zdemontować, włóż do ciepłej wody i skorzystaj z płynu do naczyń.
- Rozpocznij właściwe mycie lodówki. Myj całość od góry, kierując się powoli do dołu, korzystając z gąbek, delikatnych ściereczek (np. wykonanych z mikrofibry) lub ręcznika papierowego.
- Wyczyść ścianki lodówki, a także uszczelki oraz szczeliny.
- Wytrzyj precyzyjnie wszystkie elementy lodówki.
Warto dodać, że jeżeli na szybko chcesz przeprowadzić mycie lodówki bez rozmrażania, jest to możliwe i w takich sytuacjach odłączanie urządzenia od kontaktu nie będzie konieczne. Przy gruntownym czyszczeniu należy jednak o tym pamiętać, ponieważ przypadkiem łatwo jest wówczas doprowadzić do destrukcji niektórych elementów urządzenia.
Czym myć lodówkę wewnątrz?
Zastanawiasz się, czym myć lodówkę w środku? Do Twojej dyspozycji pozostaje przynajmniej kilka preparatów, takich jak ocet z wodą, płyn do mycia naczyń czy specjalistyczny płyn do mycia lodówki. Poniżej omawiamy zalety każdego z nich.
Ocet
Mycie lodówki octem z wodą to jeden z najpopularniejszych sposobów czyszczenia tego urządzenia. I z pewnością warty uwagi. Środek ten wyróżnia się silnym działaniem odkażającym, dlatego zda egzamin nawet przy uporczywym brudzie. Jakie proporcje powinien mieć omawiany przez nas roztwór? Wystarczy w jednym litrze wody umieścić 3 łyżeczki octu.
Płyn do mycia lodówki
Oczywiście, jeśli nie jesteś fanką mycia omawianego przez nas urządzenia octem, możesz z powodzeniem korzystać ze specjalistycznego płynu do mycia lodówki. Doskonale on powinien sobie poradzić nawet z silnymi zanieczyszczeniami.
Płyn do mycia naczyń i inne środki do mycia lodówki
W niektórych przypadkach wystarczy po prostu zwykły płyn do mycia naczyń. Jeszcze inne osoby preferują z kolei roztwór wody z sodą oczyszczoną (na 1 litr wody przypada łyżka sody), a także wodę z sokiem z cytryny (na pół szklanki ciepłej wody przypada sok z 3 cytryn).
A co jaki czas najlepiej myć lodówkę? Radzimy robić to przynajmniej co kwartał lub pół roku (wówczas należy to robić dokładnie tak jak w naszej instrukcji), a idealnie byłoby, gdybyś wykonywała to zadania co miesiąc (i przecierała wówczas wnętrze urządzenia).
Czym myć lodówkę na zewnątrz?
Przymierzasz się do mycia lodówki od zewnątrz? Unikaj silnych środków, które mogłyby doprowadzić do odbarwienia materiały. Pamiętaj, aby nie stosować w tym przypadku sporej ilości sody oczyszczonej ani też roztworu wody i soli. Ważne też, aby przy myciu wykonywać koliste ruchy.
Bibliografia:
- Kosa K. M., Cates S. C, Karns S., Godwin S. L., Chamber D.s, Consumer home refrigeration practices: results of a web-based survey, Journal of Food Protection, 2007, 70(7): 1640-9.
- Lagendijk E., Asséré A., Derens E., Carpentier B., Domestic refrigeration practices with emphasis on hygiene: analysis of a survey and consumer recommendations, Journal of Food Protection, 2008, 71(9):1898-904.
- Ovca A., Škufca T., Jevšnik M., Temperatures and storage conditions in domestic refrigerators – Slovenian scenario, Food Control, 2021, 123: 107715.
Polecamy
Lekarze mówią o pladze zakażeń bakteryjnych. „W środowisku szpitalnym namnażają się co 8 minut”
„Sprzątanie to wierzchołek góry lodowej. Prawdziwe wyzwania leżą gdzieś głębiej, w samotności, braku wsparcia, kryzysach psychicznych”
Środki dezynfekujące i odświeżacze powietrza mogą zwiększać ryzyko Alzheimera
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
się ten artykuł?