Miejski jet lag, czyli problem ze snem. Jak temu zaradzić?

Jet lag to uczucie senności po długim locie samolotem. Miejski jet lag natomiast dopada nas, gdy mamy problem z zegarem biologicznym i zasypianiem na skutek naświetlania. Najczęściej dzieje się to, gdy oglądamy telewizję lub korzystamy ze smartfonu przed snem, co zaburza wydzielanie melatoniny.
Melatonina, czyli hormon warunkujący sen, wydzielany jest na podstawie informacji o dniu i nocy, przesłanej z siatkówki do mózgu. Melatonina koordynuje pracę zegara biologicznego, który reguluje godziny zasypiania i budzenia się.
Czy oglądanie telewizji lub przeglądanie internetu w smartfonie przed snem jest wskazane?
Niebieskie światło, emitowane jest przede wszystkim – jako element światła widzialnego – przez słońce. Jednak nie tylko. Jest również elementem promieniowania emitowanego przez ekrany komputerów, telewizorów czy smartfonów. Jakie to ma znaczenie dla naszego snu?
Niebieskie światło, odgrywa ważną rolę w procesie regulacji cyklu dobowego, ponieważ wpływa na wytwarzanie melatoniny – hormonu wytwarzanego przez szyszynkę, którego wysoki poziom w naszym organizmie, powoduje senność. Nadmiar niebieskiego światła powoduje zahamowanie wytwarzania melatoniny, a co za tym idzie może powodować trudności w zasypianiu.
Jak poprawić jakość snu?
Jedynym skutecznym sposobem poprawy jakości snu jest zmiana swojej wieczornej rutyny. Należy unikać sztucznego światła o niebieskiej barwie, dlatego wieczorne oglądanie telewizji, przeglądanie portali społecznościowych oraz kończenie pracy z laptopem w łóżku może powodować zaburzenia snu. – Chcąc temu przeciwdziałać, stosuje się specjalne filtry niebieskiego światła, które coraz częściej występują jako preinstalowane oprogramowanie w systemach naszych komputerów i smartfonów. Jeżeli nie posiadamy takiej opcji, możemy skorzystać z oprogramowania zewnętrznego, które możemy łatwo zainstalować. Inną opcją jest również korzystanie ze specjalnych okularów niwelujących promieniowanie niebieskiego światła. – pisze na swoim blogu Brainhacking.pl Adam Bartkiewicz.
Negatywnie na jakość snu wpływa kofeina, która ma działanie pobudzające. Picie kawy lub napojów energetyzujących jest niewskazane przed snem, gdyż do mózgu wysyłana jest informacja o tym, że nie jest pora na sen, a w konsekwencji, melatonina nie jest wytwarzana.
Należy także zrezygnować ze spożywania alkoholu, który może powodować zaburzenia sekwencji i długości trwania faz snu. Stosowanie alkoholu jako środka nasennego jest niewskazane, a każda bezsenność powinna być konsultowana z lekarzem.
Czy masz problemy ze snem?
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Prof. Katarzyna Schier: „Jak możemy się nauczyć troski o siebie i innych, kiedy nasi rodzice nie mieli wystraczających zasobów, żeby się troszczyć o nas”

„Kiedy dowiadywały się, że są zakażone, czuły się brudne“. Aleksandra Zbroja o tym, dlaczego nie opowiadamy historii kobiet z HIV

Anna Kiełbasińska: „Niestety sprawy intymne w sporcie wciąż pozostają tabu”
19:00 min
„Z przemocą seksualną system sobie nie radzi. Nawet język w formularzach Niebieskiej Karty to pokazuje”
się ten artykuł?