Przejdź do treści

Medyczki publikują swoje zdjęcia w bikini. W ten sposób protestują przeciwko seksizmowi w pracy

#MedBikini
Medyczki na całym świecie wrzucają zdjęcia w bikini. W ten sposób protestują przeciwko podwójnym standardom w pracy / Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Paulina Młynarska
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
Zmiana definicji gwałtu. „Kobiety potrzebują tej ustawy bardziej niż kwiatka na Dzień Kobiet”
Meghan Markle w wywiadzie z Oprah: „Nie chciałam już dłużej żyć”
Kane Tanaka / gerontology.wikia.org
118-letnia Kane Tanaka jest nastarszą mieszkanką globu. Chce wziąć udział w sztafecie z ogniem olimpijskim

„Zdjęcie w bikini nie umniejsza moim kompetencji jako lekarki” – pisze Magdalena Jutrzenka, rezydentka onkologii i hematologii dziecięcej, która dołączyła do akcji #MedBikini. W ten sposób specjalistki systemu ochrony zdrowia sprzeciwiają się ocenianiu ich umiejętności zawodowych przez pryzmat ich aktywności i fotografii zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Seksizm to chleb powszedni w pracy medyczki?

Od kilku dni Instagram zalewają zdjęcia medyczek pozujących w bikini, roześmianych, opalonych korzystających ze słońca i wakacji. Fotografie opatrzone są hasztagiem #MedBikini, który powstał jako spontaniczny wyraz sprzeciwu wobec seksistowskiego artykułu „Rozpowszechnienie nieprofesjonalnych treści w mediach społecznościowych wśród młodych chirurgów naczyniowych”, opublikowanego w specjalistycznym piśmie „Journal of Vascular Surgery”.

Dr n. med. Diana Kupczyńska, jedna z wielu lekarek, które włączyły się do akcji, tłumaczy, skąd to całe poruszenie:

„Od wczoraj toczy się dyskusja na temat pracy pseudo-naukowej ‚Prevalence of unprofessional social media content among young vascular surgeons’, z której jasno wynika, że kobiety, będące chirurgami, a jednocześnie prezentujące w social mediach swoje zdjęcia w bikini/ wypowiadające się na tematy polityczne/ przebrane na Halloween, są postrzegane jako mniej profesjonalne. Oczywiście problem ten nie dotyczy mężczyzn, którzy najwyraźniej mają prawo w wolnym czasie do każdego rodzaju ubioru i nie wpływa to na postrzeganie ich w pracy”.

View this post on Instagram

Od wczoraj toczy się dyskusja na temat pracy pseudo-naukowej „Prevalence of unprofessional social media content among young vascular surgeons”, z której jasno wynika, że kobiety, będące chirurgami, a jednocześnie prezentujące w social mediach swoje zdjęcia w bikini/ wypowiadające się na tematy polityczne/ przebrane na Halloween, są postrzegane jako mniej profesjonalne. Oczywiście problem ten nie dotyczy mężczyzn, którzy najwyraźniej mają prawo w wolnym czasie do każdego rodzaju ubioru i nie wpływa to na postrzeganie ich w pracy. W pracy wielokrotnie spotykałam się z seksizmem i podwójnymi standardami. W zawodach, od wieków traktowanych jako „męskie”, nadal kobieta musi udowadniać swoją wartość. Żeby była jasność – nasz stój w wolnym czasie, czy to bikini, czy szorty, czy cokolwiek innego, nie upośledza naszej zdolności do pracy i nie powoduje zaniku umiejętności zawodowych. A jak sytuacja wygląda u Was? @lady_surgeon @daniellebelardomd #medbikini #lekarz #chirurg #chirurgia #womeninsurgery #doctor #surgeon #bikini #myvoice #womenempoweringwomen #drkupczynska #medicine

A post shared by Dr n. med. Diana Kupczyńska (@drkupczynska) on

Większość kobiet, które swoje wakacyjne zdjęcia opatrzyły hasztagiem #MedBikini, zwraca uwagę, że seksizm i podwójne standardy to niejako element wpisany w wykonywanie zawodu medycznego.

„Czy wśród moich obserwatorek jest choć jedna, która nigdy nie spotkała się z seksistowskim zachowaniem w swoim kierunku? Nie tylko w miejscu pracy, ale w szkole, czy na studiach?” – zapytuje retorycznie dr n. med. Kalina Jędrzejko, na Instagramie znana jako „Panna Chirurg”. „Ten problem jest wciąż obecny, kobiety często muszą udowadniać swoje kompetencje, podczas gdy mężczyznom po prostu coś się należy.”

„W pracy wielokrotnie spotykałam się z seksizmem i podwójnymi standardami. W zawodach, od wieków traktowanych jako ‚męskie’, nadal kobieta musi udowadniać swoją wartość – dodaje dr Diana Kupczyńska.

View this post on Instagram

Mogłoby się wydawać, że w 2020 roku problem seksizmu w miejscach pracy powinien być już zamknięty. Nic bardziej mylnego. W The Journal of Vascular Surgery pojawił się artykuł dotyczący „nieprofesjonalnych” zachowań pań specjalizujących się chirurgii naczyniowej w social mediach. Kontent profili był oceniany z fake’owych kont założonych specjalnie w tym celu. Lekarki zostały ocenione jako nieprofesjonalne, ponieważ publikują swoje zdjęcia w bikini, strojach na halloween czy też wypowiadały się na tematy polityczne. Czy wśród moich obserwatorek jest choć jedna, która nigdy nie spotkała się z seksistowskim zachowaniem w swoim kierunku? Nie tylko w miejscu pracy, ale w szkole, czy na studiach? Ten problem jest wciąż obecny, kobiety często musza udowadniać swoje kompetencje, podczas gdy mężczyznom po prostu coś się należy. Zastanawia mnie skąd bierze się tok rozumowania, że po pierwsze jako kobieta jestem mniej sprawną operatorką czy lekarką niż mój kolega? A po drugie czy zdjęcie w bikini czyni mnie mniej profesjonalną w miejscu pracy?? #medbikini #medicine #medycyna #lekarka

A post shared by Dr n. med. Kalina Jędrzejko (@panna.chirurg) on

Akcja studentów pielęgniarstwa "Obalamy stereotypy"

#MedBikini: „Zdjęcie w bikini nie umniejsza moich kompetencji jako lekarki”

Choć w odpowiedzi na oburzenie medyczek redakcja „Journal of Vascular Surgery” wycofała kontrowersyjny artykuł, przedstawicielki personelu medycznego wciąż publikują w mediach społecznościowych zdjęcia w kostiumach kąpielowych – zgodnie z myślą, którą na swoim Instagramie podzieliła się „Lekarka na roślinach”, Magdalena Jutrzenka:

„Jeżeli ktoś czyjekolwiek umiejętności zawodowe ocenia przez pryzmat zdjęcia na profilu w social media, to chyba ma poważny problem ze sobą”.

W ramach akcji #MedBikini medyczki chcą udowadniają, że strój, który noszą w wolnym czasie, bez względu na to, czy jest to bikini, szorty, sukienka czy cokolwiek innego, „nie upośledza ich zdolności do pracy i nie powoduje zaniku umiejętności zawodowych.

View this post on Instagram

„Mogłoby się wydawać, że w 2020 roku problem seksizmu w miejscach pracy powinien być już zamknięty. Nic bardziej mylnego. The Journal of Vascular Surgery dotyczący „nieprofesjonalnych” zachowań pań specjalizujących się chirurgii naczyniowej w social mediach. Kontent profili był oceniany z fake’owych kont założonych specjalnie w tym celu. Lekarki zostały ocenione jako nieprofesjonalne, ponieważ publikują swoje zdjęcia w bikini, strojach na halloween czy też wypowiadały się na tematy polityczne. Czy wśród moich obserwatorek jest choć jedna, która nigdy nie spotkała się z seksistowskim zachowaniem w swoim kierunku? Nie tylko w miejscu pracy, ale w szkole, czy na studiach? Ten problem jest wciąż obecny, kobiety często musza udowadniać swoje kompetencje, podczas gdy mężczyznom po prostu coś się należy. Zastanawia mnie skąd bierze się tok rozumowania, że po pierwsze jako kobieta jestem mniej sprawną operatorką czy lekarką niż mój kolega? A po drugie czy zdjęcie w bikini czyni mnie mniej profesjonalną w miejscu pracy?? #medbikini #medicine #medycyna #lekarka „ Słowa wzięte z profilu @panna.chirurg pod którymi podpisuje się obiema rękami 🤛. Lekarki to też normalni ludzie, którzy czasem jeżdżą na plaże, ubierają bikini czy wychodzą na imprezę halloween’ową 🤷🏼‍♀️ i uważam, że tej normalności nie można nam zabierać 💪 #medicine #doctor #doc #bikini #lekarz #med #medlife #normallife #staystrong #respect #respectothers

A post shared by Marta Sprawka (@dr_spraweczka) on

Magdalena Jutrzenka puentuje celnie:

„Pomimo, że jestem lekarką, zdarza mi się wybrać na plażę w czymś innym niż scrubs (fartuch lekarski – przyp. red.), co gorsze bawić się największym na całej plaży flamingiem, a co najgorsze wrzucić taką fotę w media społecznościowe, obnażając przed światem swój brak profesjonalizmu. Mówiąc poważnie – zdjęcie w bikini nie umniejsza moich kompetencji jako lekarki. Podobnie jak to, że studiując medycynę, dorabiałam jako modelka na ASP, pozując do aktów, mam kilkanaście tatuaży na skórze, a moją wielką pasją jest gotowanie”.

View this post on Instagram

Czuję się wywołana do tablicy przez niektóre medyczki do akcji #MedBikini ✊🏻 Instagramowa akcja polegająca na wrzucaniu przez profesjonalistki (i profesjonalistów) ochrony zdrowia zdjęć w bikini to wyraz sprzeciwu wobec seksistowskiego artykułu „Prevalence of unprofessional social media content among young vascular surgeons”. Jak wiadomo, jako lekarka zasypiam i budzę się w scrubsie, a jedynym słusznym płaszczem jest kitel😅 Jeżeli ktoś czyjekolwiek umiejętności zawodowe ocenia przez pryzmat zdjęcia na profilu w social media to chyba ma poważny problem ze sobą. Medycy to także ludzie i chyba fajnie jest móc to zobaczyć właśnie za sprawą chociażby instagrama🤷🏽‍♀️ Ja sama nie mam za wielu zdjęć w bikini, bo wakacje z reguły spędzam z bliskimi i to ja częściej fotografuję niż jestem fotografowana. W czeluściach mojego drugiego profilu na ig @hello_morning_blog znalazłam jednak takie oto zdjęcie @lekarka_na_roslinach na wakacjach dwa lata temu. Wprawdzie niezbyt sexy, a niejeden follower stwierdzi, że tak naprawdę ocieplam pediatryczny wizerunek 🤷🏽‍♀️ Pomimo, ze jestem lekarką, zdarza mi się wybrać na plażę w czymś innym niż scrubs, co gorsze bawić się największym na całej plaży flamingiem, a co najgorsze wrzucić taką fotę w media społecznościowe, obnażając przed światem swoj brak profesjonalizmu 🤷🏽‍♀️ Mówiąc poważnie – zdjęcie w bikini nie umniejsza moim kompetencjom jako lekarki. Podobnie jak to, że studiując medycynę dorabiałam jako modelka na ASP pozując do aktów, mam kilkanaście tatuaży na skórze, a moją wielką pasją jest gotowanie👩🏽‍🍳#doctor #holiday #vacation #seaside #goodtime #sweetmemories #flamingo #flaming #nieces #healthcareprofessional #youngdoctor #womeninmedicine

A post shared by Magdalena Jutrzenka (@lekarka_na_roslinach) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Medic’s Funk” – Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

„Medic’s Funk” – Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podbija internet parodią przeboju Bruno Marsa i Marka Ronsona

Strajk kobiet w Krakowie / zdj. Filip Radwanski/Piotr Lapinski/NurPhoto via Getty Images)

„Lekarz, który ma rodzinę, własne życie – nie zrobi aborcji, jeśli za to mu grozi więzienie” – stwierdza Dawid Ciemięga

pranie, spodnie

„Daj to swojej kobiecie”. Napis na metce męskich spodni wywołał oburzenie we Włoszech

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg opowiada, jak wygląda procedura przeszczepiania

"Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym, ale to absolutnie w żadnym przypadku, nie pobudza do zmiany". Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy i co sprawia, że jest nieskuteczna

„Krytyka w gabinetach specjalistów w żadnym przypadku nie pobudza do zmiany”. Karla Orban mówi, dlaczego tak często tam się z nią stykamy

Lekarz o tym, że nie jest od "spełniania bezmyślnych zachcianek" matek i ojców

„Pierwszy raz wyrzuciłem rodziców z gabinetu”. Lekarz o tym, że nie jest od „spełniania bezmyślnych zachcianek” matek i ojców

koronawirus, lekarze rodzinni

Powtarzał: dajcie lekarzom rodzinnym zlecać testy, a zobaczycie skalę epidemii. Michał Domaszewski o rekordach zakażeń w Polsce

dziecko z gorączką

Z przeziębieniem na SOR? Do rzecznika praw pacjenta trafiło kilka tysięcy skarg na przychodnie

osoba w masce

„Pani z reklamy pomógł, a mi nie pomaga”. Dr hab.n.med. Andrzej Wojnar o doktorze Google

Maja Staśko: żarty z grubych osób są równie śmieszne jak żarty z gwałtu

Tour de France - koniec z buziakami na podium

Koniec z całowaniem zawodników przez hostessy na podium Tour de France. Kolejny pozytywny skutek pandemii?

Lekarka rodzinna o pandemii w Polsce: niektórzy mają tak dużo pacjentów pod opieką, że nie mają czasu na załatwienie potrzeb fizjologicznych

lekarka w maseczce

Wstydzisz się rozebrać u lekarza? „Nikt z personelu nie czyha z radością, aby obejrzeć nagiego pacjenta”

lekarz bada pacjentkę

„Bo ci lekarze to się pozamykali. Tylko przez ten telefon gadają”. Mama Pediatra odpiera zarzuty

Szkoła uczy siedmiolatków, jacy powinni być. Idealny chłopak? „Przystojny i silny”. A dziewczynka „słodka i zgrabna”

Szkoła uczy siedmiolatków, jacy powinni być. Idealny chłopak? „Przystojny i silny”. A dziewczynka „słodka i zgrabna”

"Niektóre zachowania nam, moim zdaniem, w pracy nie przystoją". Lekarz Michał Błoch o tym, jak nie powinni ubierać się medycy

„Niektóre zachowania nam w pracy nie przystoją”. Lekarz Michał Błoch o tym, jak nie powinni ubierać się medycy

Lekarka w fartuchu ochronnym ściąga rękawiczki

Zdjęcie dłoni lekarza po 10 godzinach w rękawiczce. Tak wygląda walka na pierwszej linii frontu z COVID-19

Co każda dziewczyna powinna wiedzieć? Zobacz grafikę, która podbiła serca kobiet!

Leczenie a wiara. Dr Hospice: "Naprawdę nie ma to znaczenia, w co wierzy lekarz. Znaczenie ma to, w co wierzy pacjent"

Leczenie a wiara. Dr Hospice: „Naprawdę nie ma to znaczenia, w co wierzy lekarz. Znaczenie ma to, w co wierzy pacjent”

kobieta z walizką

Leki w samolocie – czy w bagażu podręcznym można mieć leki?

Składki zdrowotne NFZ w 2020 roku – ile należy płacić?

Maja Staśko

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko

Kolejki do lekarza, a w nich awanturujący się pacjenci. Autorka bloga Mama i stetoskop opowiada, jak to wygląda od kuchni

Patricia Clarkson

Patricia Clarkson: Cenię życie nieprzewidywalne. Wolę bourbona od seksu

Najpopularniejsze

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Dlaczego związki, które miały trwać całe życie, tak często się rozpadają?

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Kobieta

5 błędów, które popełniasz przed 10 rano

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

Kobieta ćwiczy

Chcesz dobrze zacząć dzień? Oto propozycje ćwiczeń na poranny rozruch

Kasia Bigos trenerka

Ćwiczenia na ramiona z hantlami – wypracuj smukłe ramiona

8 rzeczy, za które pokochają cię twoje stawy. Nie tylko wysiłek fizyczny!