Przejdź do treści

Magda Korczyńska: seksualizacja jest tak powszechnym zjawiskiem, że często uznajemy ją za coś naturalnego i niegroźnego lub nawet jej nie zauważamy

Nastolatka
Magda Korczyńska: seksualizacja jest tak powszechnym zjawiskiem, że często uznajemy ją za coś naturalnego i niegroźnego lub nawet jej nie zauważamy/ Pexels, fot. Maria Orlova
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dorota Szelągowska o braku samoakceptacji i kompleksach
Dorota Szelągowska szczerze o kompleksach. „W swoich oczach byłam gruba. Ohydne tłuste ramiona, brzuch, uda”
Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?
8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce
Billie Eilish: straciłam fanów, bo ludzie boją się dużych piersi
Billie Eilish straciła fanów po tym, jak zmieniła wizerunek. „Ludzie boją się dużych cycków”
Festiwal filmowy tylko dla zaszczepionych
Polski festiwal filmowy tylko dla zaszczepionych. „Pragniemy zapewnić naszym uczestnikom bezpieczną i komfortową atmosferę”

„Seksualizacja w rzeczywistości jest naprawdę poważnym problemem, ponieważ już od dzieciństwa profiluje nasze myślenie o sobie samej_samym i o innych ludziach w bardzo konkretny, stereotypowy i seksistowski sposób” – pisze na swoim profilu na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”.

Seksualizacja dziewczynek i kobiet

Klepnięcie w pośladki dla zabawy, komentowanie rosnących piersi u dojrzewających dziewczynek, gwizdy na ulicy, ocenianie przez pryzmat wyglądu przez kolegów z klasy, seksistowskie komentarze wujka na imieninach. Seksualizacja kobiet już we wczesnych latach ich życia jest kwestią, z którą płeć żeńska zmaga się od dekad. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”. Jak zaznacza w swoim wpisie, seksualizacja nie ogranicza się jedynie do dziewczynek i kobiet, jednak to właśnie one są jej poddawane w naszym społeczeństwie i mediach zdecydowanie najczęściej. Sprawa urosła do takiego stopnia, że często nawet nie zauważamy, że dane zachowanie wobec kobiet czy dziewczynek jest niewłaściwe.

„Seksualizacja jest niestety tak powszechnym w naszych czasach zjawiskiem, że często uznajemy ją za coś naturalnego i niegroźnego lub nawet jej nie zauważamy” – pisze blogerka.

Autorka wpisu zaznacza, że seksualizacja dziewczynek może odbić się znacząco na ich zdrowiu oraz niesie ze sobą poważne konsekwencje w postrzeganiu własnej wartości przez pryzmat wyglądu.

„Tymczasem w rzeczywistości jest ona naprawdę poważnym problemem, ponieważ już od dzieciństwa profiluje nasze myślenie o sobie samej_samym i o innych ludziach w bardzo konkretny, stereotypowy i seksistowski sposób – dodaje.

Matka z córką

Kiedy dochodzi do seksualizacji?

Korczyńska wymienia kilka przykładów, na które powinnyśmy szczególnie zwrócić uwagę:

„Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego seksualizacja ma miejsce wtedy, gdy dochodzi do jednej z następujących sytuacji:

  • wartość osoby określana jest na podstawie jej atrakcyjności seksualnej – do tego stopnia, że wyklucza znaczenie innych jej cech;
  • dana osoba jest uprzedmiotowiona pod względem seksualnym, czyli staje się dla innych raczej przedmiotem seksualnego wykorzystania niż podmiotem zdolnym do podejmowania niezależnych działań i decyzji;
  • osoba jest dopasowywana do normy, według której atrakcyjność fizyczna (wąsko zdefiniowana) oznacza bycie „seksownym”;
  • wyrażenie swojej seksualności jest narzucane danej osobie z zewnątrz.

Dodaje także, że seksualizacja w przypadku dzieci i młodzieży nakłada na nie normy, zasady, wymogi i pewne potrzeby wobec wyglądu i zachowań, które należą do świata dorosłych.

W komentarzach zawrzało

Wpis Korczyńskiej doczekał się prawie 4 tys. polubień. Kobiety w komentarzach dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

„Dla mnie seksualizacja przejawia się też w częstym przekonaniu, że kobiety robią coś (głównie ze swoim wyglądem), żeby się podobać mężczyznom i wszystko co z tym związane. Jakby jedynym celem kobiet było bycie atrakcyjnym dla mężczyzn”

„Jeszcze komentarze jakie słyszą dziewczynki w szkole lub ze strony rodziny czy kogokolwiek innego – że powinny nie kusić chłopców swoim ubiorem, że top na ramiączkach albo szorty są zabronione”

„Złącz nogi, bo nie wypada. Wujek do mnie gdy miałam 8 lat: jak będziesz niegrzeczna będę spał z tobą w jednym łóżku… O! Dorastamy! Ciekawe kiedy urosną ci piersi!”

„Usłyszałam od bliskiej, dorosłej osoby podczas spaceru, że „nie potrafię kręcić dupcią”, wiecie, tak, żeby skusić chłopaka. Miałam może ze 13 lat”

„Ostatnio komentarz zasłyszany jak byłam nad jeziorem: Kto to widział, żeby dziewczynka w samych majteczkach biegała, musi zasłonić piersi. Dziecko 5 lat”

„Sesja zdjęciowa dla rocznego dziecka, propozycje fotografa: dla chłopca strój lotnika, policjanta, dla dziewczynki szal boa i kabaretki. Byłam w szoku”

„Do dzisiaj potrafię sobie obcinać wartość, ze względu na wygląd. Dopiero niedawno zauważyłam, że jest to dla mnie tak normalne, że trudno by mi było myśleć o sobie inaczej niż przez pryzmat wyglądu – jakby nic innego co sobą reprezentuje się nie liczyło”

„Kiedy rodzina przyjeżdża i brata i kuzyna pytają jak studia, a mnie czy już znalazłam chłopaka

– czytamy.

Magda Korczyńska – „Jak wychowywać dziewczynki”

Magda Korczyńska jest mamą dwóch córek w wieku 5 i 7 lat. Prowadzi bloga i instagramowy profil „Jak wychowywać dziewczynki”. Jak tłumaczyła w rozmowie z Hello Zdrowie, zaczęła blogować, gdy jej starsza córeczka miała 4,5 roku:

„To był moment, kiedy coraz większą uwagę zwracałam na rzeczy usłyszane od rodziny czy na placach zabaw – były to komentarze bądź sugestie dotyczącego tego, jak moje córki powinny się zachowywać czy wyglądać. Narastał we mnie bunt przeciwko ich formatowaniu pod kątem płci. Postanowiłam zgłębić ten temat. Największym odkryciem i motorem, żeby jeszcze głębiej wejść w tematykę wychowania dziewczynek, był dla mnie artykuł w magazynie ‚Science’. Odnosił się do badań, z których wynikało, że dziewczynki już w wieku 6 lat potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców! Pomyślałam sobie wtedy: ‚Moja córeczka niedługo będzie miała 5 lat, mam mało czasu, żeby do tego nie doprowadzić’”.

Korczyńska wierzy, że jej blog może być dla rodziców drogowskazem. W opublikowanym przez siebie manifeście wypowiada wojnę stereotypom i uprzedzeniom dotyczącym wychowywania dzieci.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

HELLO PIONIERKA: Jak Eugenia Waśniewska przebiła szklany sufit, zarabiając 100 lat temu tyle, ile jej koledzy na tych samych stanowiskach

Dziewczynka

„Minęły lata, lubią mnie wszyscy, a ja mam lęki, wrzody i cysty” – pisze Lidia Szpulka w odpowiedzi na kontrowersyjny wiersz w podręcznikach dla pierwszoklasistów

Teodora Krajewska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Teodora Krajewska została pierwszą lekarką i bohaterką narodową Bośni, bo leczyła muzułmanki

Libido – co to jest? Jak je zwiększyć, a jak obniżyć?

Kobieta

„Większość sklepów z akcesoriami erotycznymi jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnościami” – pisze Wojtek Sawicki z „Life On Wheelz”

Girls Watch Porn

„Porno to nie jest produkt służący wyłącznie uciesze mężczyzn” – mówi Paulina Kołaczek z Girls Watch Porn

Alicja Dorabialska/grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Alicja Dorabialska tłumaczyła komunistom, że Marks i Engels nic nie wnieśli do chemii fizycznej

Zawodniczki

Maja Staśko: dajmy każdemu i każdej nosić to, w czym czuje się dobrze w sporcie i w życiu

Jadwiga Beaupré /grafika: Joanna Zduniak

HELLO PIONIERKI: Jak Jadwiga Beaupré tłumaczyła nowohuckim kobietom, do czego służy łechtaczka

Raven Saunders

Raven Saunders w niezwykłym geście na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio wsparła wszystkie mniejszości

dr Alicja Puścian/fot. P. Gamdzyk

„Brak kobiet w nauce przekłada się bardzo drastycznie i bardzo bezpośrednio na życie przeciętnej rodziny Kowalskich” – mówi dr Alicja Puścian, neurobiolożka

FemaleSwitcher

„Brak feminatywów spycha kobiety ze społecznego krajobrazu” – uważają twórczynie projektu FemaleSwitcher

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. "Sport jest dla każdej osoby"

Transpłciowa zawodniczka pierwszy raz powalczy o medal na igrzyskach olimpijskich. „Sport jest dla każdej osoby”

Tekturowe łóżka w wiosce olimpijskiej. Mają zapobiegać współżyciu?

Kartonowe łóżka w Tokio. Zdaniem olimpijczyków mają na celu „zabicie intymności wśród sportowców”. Jak jest naprawdę?

Pani Seksuolog: Komplement to nie dawanie klapsów z zaskoczenia, a później głupie tłumaczenie, że „gdybyś mi się nie podobała, to bym cię nie zaczepiał”

Priorytety doradcy Czarnka: „Kluczowe jest właściwe wychowanie kobiet, a mianowicie ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich”. Kobiety odpowiadają

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Natura wymyśliła menopauzę w sensownym celu

Kobiety

Czeszki mogą porzucić sufiks „-ova” w nazwiskach. Prezydent podpisał ustawę

Magda Falińska o seksualizacji kobiecych piersi

„Dlaczego kobiety uczone są zasłaniania swoich sutków, podczas gdy mężczyźni mogą bez problemu pokazywać swoje?” – Magda Falińska o seksualizacji kobiecych piersi

Naomi Osaka: Jestem Azjatką, jestem czarnoskóra, jestem kobietą, jestem zwyczajna, ale dobra w tenisa

Kobieta całuje mężczyznę

„Chcę dobrze myśleć o seksie”

Ginekologowi warto mówić o tym, że podczas seksu cię boli, że nie masz ochoty na czułości albo, że w ostatnim czasie spałaś z kilkoma facetami

Melanie Gaydos: Nigdy nie przeszkadzało mi, jak wyglądam. Nie ma to ze mną związku

Sędzia piłkarska Karolina Bojar-Stefańska

„Nie zamierzam udawać mężczyzny, bo nie muszę tego robić, żeby być dobrą sędzią” – mówi sędzia piłkarska Karolina Bojar-Stefańska

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

5 ćwiczeń, które zredukują stres

Ćwiczenia na odstresowanie. Zobacz 5 ćwiczeń od trenerki fitness

Intymne dolegliwości rowerzystek. Sprawdź, jak zadbać o siebie w trakcie rowerowych wojaży

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?