Przejdź do treści

Ma 29 lat i jest już profesorem. Mateusz Hołda zajmuje się skomplikowanymi badaniami serca

Prof. Mateusz Hołda był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w Polsce i za granicą \Fot. Adam Mikołajczyk/Wikimedia Commons
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ma 29 lat, a od początku lipca może tytułować się profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Mateusz Hołda z Uniwersytetu Jagiellońskiego został najmłodszym profesorem w Polsce. To jedyna osoba w naszym kraju, która taki tytuł otrzymała przed 30. rokiem życia. „Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek” – napisał naukowiec w mediach społecznościowych.

„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu”

Mateusz Hołda ma 29 lat. Młody kardiomorfolog zajmuje się morfologią układu sercowo-naczyniowego oraz technikami obrazowania architektury mięśnia sercowego. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

„To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek” – napisał profesor Mateusz Hołda na Facebooku.

Osiągnięcia młodego profesora

Sylwetkę najmłodszego profesora w kraju przytacza Uniwersytet Jagielloński. W oficjalnym komunikacie krakowskiej uczelni zmieszczonej na stronie internetowej czytamy, że prof. Hołda w  2017 r.  jako pierwszy w Polsce obronił pracę doktorską przed ukończeniem studiów magisterskich, a trzy lata później uzyskał habilitację.

W 2019 roku trafił na listę „30 under 30” amerykańskiego czasopisma „Forbes”. W ten sposób znalazł się w prestiżowym gronie innych wielkich osobistości poniżej 30. roku życia, mających szansę na tytuł lidera w swojej branży. W tym samym roku Hołda został doceniony przez brytyjski think-tank Emerging Europe i okrzyknięty najbardziej wpływowym Europejczykiem młodego pokolenia.

Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM. W 2013 roku założył przy niej międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego.

Jest także współautorem niemal 100 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, w tym m.in. w „Annals of Anatomy”, „JACC: Cardiovascular Interventions”, „Europace”, „Journal of Anatomy”, „Stroke”, „JASE”, „International Journal of Cardiology”.

Dorobek naukowy i działalność młodego lekarza wielokrotnie były doceniane na różnych szczeblach. Jest on m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomists i American Association of Clinical Anatomists.

źródło:www.uj.edu.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: