3 min.
Ma 29 lat i jest już profesorem. Mateusz Hołda zajmuje się skomplikowanymi badaniami serca

Prof. Mateusz Hołda był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w Polsce i za granicą \Fot. Adam Mikołajczyk/Wikimedia Commons
08.08.2022
„Panuje ogólna panika”. W Hiszpanii coraz więcej kobiet doświadcza tajemniczych ukłuć w klubach
08.08.2022
W Iranie zakazano kobietom udziału w reklamach. Powodem oburzenie mężczyzn promocją lodów na patyku
08.08.2022
Paulina Młynarska wprost o słowach Bogusława Lindy: „Rzygnąłeś pan gadką z lat 90.”
08.08.2022
„Ściska mnie w gardle”, „Boję się powiedzieć, że mnie boli”. O prawo głosu w sprawach własnego ciała wciąż toczy się walka
07.08.2022
„Para jednopłciowa w polskim 'Tańcu z gwiazdami’? I spoko”. Martyna F. Zachorska o tym, że żadna to rewolucja
Ma 29 lat, a od początku lipca może tytułować się profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Mateusz Hołda z Uniwersytetu Jagiellońskiego został najmłodszym profesorem w Polsce. To jedyna osoba w naszym kraju, która taki tytuł otrzymała przed 30. rokiem życia. „Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek” – napisał naukowiec w mediach społecznościowych.
Spis treści
„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu”
Mateusz Hołda ma 29 lat. Młody kardiomorfolog zajmuje się morfologią układu sercowo-naczyniowego oraz technikami obrazowania architektury mięśnia sercowego. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
„To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek” – napisał profesor Mateusz Hołda na Facebooku.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Osiągnięcia młodego profesora
Sylwetkę najmłodszego profesora w kraju przytacza Uniwersytet Jagielloński. W oficjalnym komunikacie krakowskiej uczelni zmieszczonej na stronie internetowej czytamy, że prof. Hołda w 2017 r. jako pierwszy w Polsce obronił pracę doktorską przed ukończeniem studiów magisterskich, a trzy lata później uzyskał habilitację.
W 2019 roku trafił na listę „30 under 30” amerykańskiego czasopisma „Forbes”. W ten sposób znalazł się w prestiżowym gronie innych wielkich osobistości poniżej 30. roku życia, mających szansę na tytuł lidera w swojej branży. W tym samym roku Hołda został doceniony przez brytyjski think-tank Emerging Europe i okrzyknięty najbardziej wpływowym Europejczykiem młodego pokolenia.
Najmłodszy polski profesor od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM. W 2013 roku założył przy niej międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego.
Jest także współautorem niemal 100 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych, w tym m.in. w „Annals of Anatomy”, „JACC: Cardiovascular Interventions”, „Europace”, „Journal of Anatomy”, „Stroke”, „JASE”, „International Journal of Cardiology”.
Dorobek naukowy i działalność młodego lekarza wielokrotnie były doceniane na różnych szczeblach. Jest on m.in. stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla. Członek Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomists i American Association of Clinical Anatomists.
źródło:www.uj.edu.pl
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„Aby zgodzić się na oddanie narządów swojego dziecka, musisz najpierw je stracić…”. W Polsce transplantologia dziecięca niemal nie istnieje

„Bogami nie jesteśmy. Tak samo jak nasi pacjenci miewamy lepsze i gorsze dni”. Powstał film o życiu lekarzy

„Chorzy na fibromialgię mają taką zasadę: nie za szybko, nie za długo, nie za ciężko, nie za mocno. Gdy człowiek się do niej dostosuje, może realnie zmniejszyć ból”. Jak wygląda życie z bólem, którego nikt nie rozumie?
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022
„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

06.08.2022
Jak Zakopane stało się polskim Davos i centrum leczenia gruźlicy, oferując kuracje żentycą, olejami i powietrzem

05.08.2022