Literacki Nobel w rękach kobiety. Otrzymała go Han Kang, autorka z Korei Południowej
Po raz pierwszy w historii koreańska pisarka zdobyła Literacką Nagrodę Nobla. Han Kang, autorka kultowej „Wegetarianki”, została uhonorowana za swą przejmującą twórczość, która porusza tematy traumy i ludzkiej kruchości. „Ma wyjątkową świadomość związków między ciałem i duszą, żywymi i umarłymi” – czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego.
Han Kong laureatką Literackiej Nagrody Nobla
Po raz pierwszy w historii południowokoreańska autorka została wyróżniona Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Nagrodę przyznano pisarce Han Kang. Decyzję ogłosiła Szwedzka Akademia 10 października 2024 roku, wyróżniając jej twórczość za „intensywną prozę poetycką, która konfrontuje się z historycznymi traumami i obnaża kruchość życia ludzkiego”.
„Ma wyjątkową świadomość związków między ciałem i duszą, żywymi i umarłymi, a w swoim poetyckim i eksperymentalnym stylu stała się innowatorką we współczesnej prozie” – można przeczytać w uzasadnieniu zamieszczonym na oficjalnej stronie Komitetu Noblowskiego.
Han Kang zasłynęła przede wszystkim powieścią „Wegetarianka”, która zdobyła szerokie uznanie zarówno w Korei Południowej, jak i na całym świecie. Dzieło w 2016 roku przyniosło jej Międzynarodową Nagrodę Bookera. Autorka w swojej twórczości często eksploruje tematy dotyczące cierpienia, wojny oraz trudnej historii swojej ojczyzny. Jej utwory charakteryzują się głęboką refleksją i szczególną wrażliwością na ludzkie doświadczenia.
Prace Han Kang przetłumaczono na wiele języków, co niewątpliwie przyczyniło się do znacznej popularyzacji literatury koreańskiej. Zaszczyt otrzymania Nagrody Nobla jest kolejnym krokiem dla literatury azjatyckiej, szczególnie w kraju, który dotąd nie miał laureata w tej kategorii.
Han Kang – kim jest?
Han Kang urodziła się 27 listopada 1970 roku w Gwangju w Korei Południowej. Jest córką pisarza, Han Seung-wona, który zaszczepił w niej pasję do literatury. Dorastała w Seulu, a na studiach ukończyła kierunek literatura koreańska na Uniwersytecie Yonsei. Han Kang zadebiutowała w literaturze w 1993 roku zbiorem poezji, lecz prawdziwą popularność zdobyła dzięki powieści „Wegetarianka”, która została wydana w 2007 roku. Książka opowiada o kobiecie, która decyduje się przestać jeść mięso, czym wyłamuje się z norm i społecznych obyczajów ściśle przestrzeganych w jej kraju. Wszystko to wywołuje kryzys rodzinny i stawia pytania o wolność jednostki.
„Myślę, że ta powieść ma kilka warstw: kwestionowanie ludzkiej przemocy i (nie)możliwości niewinności; definiowanie zdrowia psychicznego i szaleństwa; (nie)możliwość zrozumienia innych, ciało jako ostatnia ostoja lub ostateczne postanowienie i kilka innych (…) Ta powieść jest nie tylko pojedynczym oskarżeniem koreańskiego patriarchatu. Chciałam zająć się moimi długotrwałymi pytaniami o możliwość/niemożliwość niewinności w tym świecie, który jest zmieszany z taką przemocą i pięknem” – mówiła pisarka w rozmowie z „The Hub”.
Autorka napisała również inne znaczące prace, takie jak „Biała elegia” czy „Nie mówię żegnaj”, które kontynuują jej refleksję nad tematami egzystencjalnymi i społecznymi.
„W latach 90. w Korei Południowej nastąpił rozkwit feminizmu, ale niektórzy twierdzą, że termin ten brzmi teraz trochę niemodnie dla opinii publicznej. Jednak kobiety nadal walczą, a kwestie są albo widoczne, albo ukryte. Jest jedna dziwna rzecz w koreańskiej scenie literackiej. Od lat 90. pisarki nieznacznie przewyższają liczbą pisarzy, a obecnie ani czytelnicy, ani krytycy nie rozróżniają, czy dany pisarz jest mężczyzną, czy kobietą. Wydaje się to dziwnym zjawiskiem, ponieważ samo koreańskie społeczeństwo jest dość konserwatywne” – dodała.
Literacka Nagroda Nobla
Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana corocznie od 1901 roku przez Szwedzką Akademię. Wyróżnienie to uznawane jest za najwyższe osiągnięcie w dziedzinie literatury i trafia do autorów, którzy „wykazali się wybitną twórczością literacką o znaczeniu dla ludzkości”. Laureaci są wybierani na podstawie całokształtu ich twórczości. Nagroda Nobla nie tylko podkreśla ich wyjątkowość literacką, lecz także moralne i społeczne oddziaływanie ich prac.
RozwińZobacz także
Claudia Goldin laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. „Za pogłębienie wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”
Narges Mohammadi laureatką Pokojowej Nagrody Nobla 2023. Uhonorowana „za walkę z uciskiem kobiet w Iranie”
Katalin Karikó i Drew Weissman laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Za odkrycie związane ze szczepionką mRNA
Polecamy
„Płeć nie jest ograniczeniem, a pasja i determinacja otwierają drzwi do wielkich osiągnięć” – mówi Kornelia Olkucka, kierowczyni wyścigowa
Wybory miss w Holandii odwołane. „Świat się zmienia, a my zmieniamy się wraz z nim”
59-latka wpisała się do Księgi Rekordów Guinnessa. Zrobiła 1575 pompek w godzinę
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
się ten artykuł?