Krótka Instrukcja o Poronieniu już dostępna na oddziałach szpitala św. Zofii w Warszawie
Krótką Instrukcję: o Poronieniu stworzyliśmy razem z kobietami, które przeszły to trudne doświadczenie; ich partnerami i bliskimi; fundacjami oraz specjalistami – lekarzami ginekologami, położnymi, prawnikami i psychologami. Instrukcją chcemy wesprzeć kobiety i pary z doświadczeniem straty oraz jednoczyć wszystkich, którym zależy, aby przełamać szkodliwe tabu wokół poronienia.
Misją poradnika jest wsparcie kobiet po poronieniu, ich partnerów oraz dostarczenie cennej wiedzy wszystkim tym, którzy zastanawiają się, jak wspomagać osoby, które znalazły się w takiej sytuacji. Poradniki są już dostępne w formie bezpłatnych książeczek w specjalistycznym szpitalu ginekologiczno-położniczym św. Zofii i Centrum Medycznym Żelazna w Warszawie.
Krótka Instrukcja powstała w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów oraz kobiet i par po poronieniu. Wspólnymi siłami stworzono porady dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego; relacji z partnerem i bliskimi; przysługujących kobiecie praw i wsparcia w sytuacji utraty ciąży.
dr Anna Kajdy, położnik-ginekolog, perinatolog, ordynator położnictwa, szpital św. Zofii / archiwum prywatne
„Cieszę się, że Instrukcja jest już dostępna dla pacjentek naszego Szpitala i ich bliskich. To bardzo potrzebna wiedza, która pomaga przejść przez to trudne doświadczenie” – mówi dr Anna Kajdy.
Instrukcja podzielona została na cztery działy: „Dla dziewczyn”, „Dla partnerów”, „Procedury” oraz „Jak rozmawiać o poronieniu”. Jest przewodnikiem, który krok po kroku przeprowadzi pary przez ten trudny czas po stracie. Krótka Instrukcja o Poronieniu znajduje się w całości online, na stronie Hello Zdrowie oraz w formie książeczki, dostępnej m. in. w specjalistycznym szpitalu św. Zofii i centrum Medycznym Żelazna.
od lewej: położna i psycholog Danuta Pogorzelska; dyrektor ds. PR szpitala, Agnieszka Dembek; Marta Ploch z Hello Zdrowie / archiwum prywatne
„Wiele kobiet, jak również ich bliskich, w sytuacji poronienia czuje nie tylko ogromy ból i smutek, ale również lęk przed nieznanym. Pojawiają się zagubienie i niepewność. Powstają różnego rodzaju pytania i wątpliwości natury medycznej, psychologicznej oraz duchowej. Brak informacji może pogłębiać dyskomfort psychiczny. Wierzę, że ten praktyczny poradnik, stanowiący rzetelne źródło informacji, przyczyni się do znalezienia odpowiedzi na wiele spośród pojawiających się pytań i będzie pomocny w przejściu przez te trudne przeżycia” – mówi Danuta Pogorzelska, położna i psycholog.
Cieszymy się, że możemy wspomóc kobiety i ich bliskich w tym trudnym czasie, zwłaszcza tam, gdzie jest to najpilniej potrzebne. Mamy nadzieję, że Instrukcja w formie książeczki będzie wsparciem dla pacjentek szpitala i ich bliskich oraz dla personelu medycznego.
Zobacz także
„Poronienie jest społecznie ignorowane, bo przecież można mieć następne dziecko, więc po co się nad tym rozwodzić”. Malina Błańska o dwukrotnym poronieniu
Poronienie. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Rozmowa z psycholożką Anną Masternak
„Najważniejsze zdanie, jakie powinna usłyszeć kobieta po poronieniu brzmi: To nie twoja wina” – Joanna Frejus o tym, co dzieje się w głowach i sercach kobiet, które poroniły
Polecamy
Jennifer Lawrence jest w ciąży. Aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Ma za sobą również dwa poronienia
Majka Jeżowska w poruszającym wyznaniu: „Poroniłam na scenie, między koncertami”
Belgia wprowadza urlop z tytułu utraty ciąży. Zarówno dla kobiet jak i ich partnerów. „Piękna inicjatywa”, „Bardzo potrzebne prawo”
Anne Hathaway musiała odgrywać scenę porodu tuż po swoim poronieniu. „To były najtrudniejsze chwile w mojej karierze”
się ten artykuł?