Przejdź do treści

„Krew miesiączkowa nie jest brudna”. Pani Miesiączka o bzdurach związanych z okresem

grafika na temat menstruacji
„Krew miesiączkowa nie jest brudna”. Pani Miesiączka o bzdurach związanych z okresem / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. "Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego"
Dziennikarka Anna Lalka wyznała, że padła ofiarą gwałtu. „Byłam przekonana, że zrobiłam coś złego”
Mężczyzna stoi przed lustrem
„Czy kiedykolwiek nazwałeś dziewczynę 'laską’? Albo zagwizdałeś na nią, gdy szła ulicą?”. Kampania „Nie bądź tym facetem” pokazuje, że seksistowskie żarty to nie podryw a przemoc!
Studentki i studenci
„Winny jest sprawca, nie spódnica, nie bluzka, nie alkohol, nie ofiara”. Magdalena Jutrzenka komentuje kontrowersyjne zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji o comin-oucie. "Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku"
Jamie Lee Curtis i jej transpłciowa córka Ruby o ich relacji po coming-oucie. „Imię to była najtrudniejsza rzecz. Imię, które nadałaś dziecku”
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. "Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam"
Rebel Wilson opowiada o obsesji społeczeństwa na punkcie wagi. „Prasa zaczęła się mną interesować dopiero, kiedy nie robiłam nic oprócz tego, że chudłam”

Miesiączka to nie jest sposób organizmu pozbywanie się toksyn, a wydzielina menstruacyjna nie ma „złego zapachu”. Dziewczyny prowadzące projekt „Pani Miesiączka” rozprawiają się na Instagramie z „popularnymi” mitami.

Mity na temat krwi miesiączkowej

Niby to wiedza, którą każdy powinien przyswoić jeszcze w podstawówce, ale okazuje się, że powtarzanie pewnych informacji do znudzenia jest wciąż bardzo potrzebne. Potwierdza to najnowszy wpis zamieszczony na instagramowym profilu „Pani Miesiączka”. Jego autorka, Barbara Pietruszczak, na starcie przytacza kilka mitów związanych z miesiączką, z którymi nader często można się spotkać. M.in. mówi o błędnym przekonaniu, jakoby okres był sposobem organizmu na usuwanie toksyn oraz myśleniu, że krew miesiączkowa jest „brudna”.

Pietruszczak przypomina więc na początek, czym jest okres:

Krew miesiączkowa, czy będąc bardzo poprawnymi, „wydzielina menstruacyjna” to mieszanina krwi i złuszczonej wyściółki macicy. Ta wyściółka macicy, czyli endometrium, z punktu widzenia potencjalnego płodu to samo dobro! Jest pełna substancji odżywczych, które mają wspierać rozwój płodu w okresie poprzedzającym rozwój łożyska. Brawo, Matko Naturo, za taki twór. Miesiączka, która jest częścią cyklu menstruacyjnego, to moment złuszczania wyściółki, bo cykl się kończy i zaczyna nowy. Nie dlatego, że z endometrium jest coś nie tak”.

Na tym edukowanie się nie kończy. W dalszej części wpisu czytamy:

„Może się wydawać, że z krwią miesiączkową 'jest coś nie tak’, nie raz doświadczyłyśmy jej złego zapachu. Tymczasem każda z Was, która używa czy używała kubeczka menstruacyjnego, wie, że krew miesiączkowa nie śmierdzi. Jej zapach co najwyżej można określić jako 'metaliczny’”.

Autorka posta tłumaczy, że nieprzyjemną woń można wyczuć jedynie podczas noszenia podpasek, przy czym nie jest to związane z samą wydzieliną menstruacyjną, a materiałami, z których wykonywane są artykuły higieniczne.

„Nieprzyjemna woń pojawia się przy korzystaniu z jednorazowych podpasek, które (nawet te najbardziej natural) zawierają w sobie plastikowe komponenty niepozwalające krwi oddychać i szybko wyschnąć. Różnicę w zapachu dobrze też czuć (dosłownie) przy podpaskach wielorazowych”.

Dosyć proste, prawda? Krew miesiączkowa nie jest brudna, nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej!

Pani Miesiączka

Projekt „Pani Miesiączka” jest poświęcony edukacji menstruacyjnej i przełamywaniu tabu związanego z miesiączką. To internetowa przestrzeń, w której dziewczyny i kobiety otwarcie mówią o menstruacji, dzielą się wiedzą i opowieściami. Za inicjatywa stoją Barbara Pietruszczak – dziennikarka specjalizująca się w tematyce okresu, obrazu ciała, seksualności i tabu związanym z cielesnością – oraz Kamila Raczyńska-Chomyn – pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka mięśni dna miednicy i doula.

Profil „Pani Miesiączka” na Instagramie obserwuje 10 tys. osób, na Facebooku ponad 5 tys.

View this post on Instagram

Art @eugeniedbart ? „Krew miesiączkowa nie jest brudna” ?⠀ ⠀ Bo to, że niby jest to powtarzające się przekonanie, które jest mitem ?Czytałam, że to ma być sposób „na pozbywanie się toksyn przez ciało”. Co jest niczym innym, tylko wielką bzdurą. ? ⠀ ⠀ ? Krew miesiączkowa, czy będąc bardzo poprawnymi „wydzielina menstruacyjna” to mieszanina krwi i złuszczonej wyściółki macicy. ⠀ ⠀ ? Ta wyściółka macicy, czyli endometrium, z punktu widzenia potencjalnego płodu to samo dobro! ? Jest pełna substancji odżywczych, które mają wspierać rozwój płodu w okresie poprzedzającym rozwój łożyska. Brawo Matko Naturo za taki twór ♥️ ⠀ ⠀ ? Miesiączka, która jest częścią cyklu menstruacyjnego, to moment złuszczania wyściółki, bo cykl się kończy i zaczyna nowy. Nie dlatego, że z endometrium jest coś nie tak ? ⠀ ⠀ ? Może się wydawać, że z krwią miesiączkową „jest coś nie tak”, nie raz doświadczyłyśmy „jej” złego zapachu. Tymczasem każda z Was, która używa czy używała kubeczka menstruacyjnego wie, że krew miesiączkowa nie śmierdzi. Jej zapach co najwyżej można określić jako „metaliczny”. Nieprzyjemna woń pojawia się przy korzystaniu z jednorazowych podpasek, które (nawet te najbardziej natural) zawierają w sobie plastikowe komponenty niepozwalające krwi oddychać i szybko wyschnąć. Różnicę w zapachu dobrze też czuć (dosłownie) przy podpaskach wielorazowych. Możecie przeczytać o nich więcej w jednym z poprzednich wpisów. Ja cały czas jestem niezmiennie zachwycona podpaskami wielorazowymi po latach korzystania z kubeczka. ⠀ ⠀ Trzymajcie się zdrowo!⠀ – Basia⠀ ⠀ #PaniMiesiączka

A post shared by Pani Miesiączka (@panimiesiaczka) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Maja Kotala / fot. Sewing Together

Maja Kotala: W niechciane ciąże, które są konsekwencją seksu za podpaskę, zachodzą tu dziewczynki, które ledwo co kończą 11, 12 lat

"Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie". Członkinie Fundacji Akcja Menstruacja są załamane "festiwalem nienawiści" w sieci

„Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie”. Akcja Menstruacja o naśmiewaniu się z ubóstwa menstruacyjnego

miesiączka

Podzielisz się swoją miesiączką?

Sylwia Sikorska: Kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres

amila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn [WIDEO]

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

miesiączka

„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. „Nasi politycy nie podejmują w tym kierunku żadnych działań”

Barbara Jurkowska: Niepełnosprawne dziewczynki są nauczone, że wokół ich ciała różni ludzie robią różne rzeczy. Nie zawsze te rzeczy są zgodne z tym, co one chcą

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”

„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły

Rusza EkoOkres, czyli akcja edukacyjna rzecz promocji wielorazowych produktów menstruacyjnych. Hello Zdrowie patronem medialnym

Kobieta podaje drugiej podpaskę

Szkocja pierwszym krajem, w którym środki higieniczne używane podczas okresu będą bezpłatne

Erytropoetyna – co to, badanie, wynik, lek. EPO a doping

Pantone wprowadził nowy kolor pod nazwą „Miesiączka”.

Pantone wprowadza nowy kolor pod nazwą „Miesiączka”. By przełamać tabu menstruacyjne!

„Apeluję do dawców krwi, by w ich sercach pojawił się heroizm. Jeśli zabraknie krwi, ludzie zaczną umierać” – mówi Karol Kukowka, twórca kampanii „Twoje TAK ma ZNACZENIE”

„W reklamach kobieta miesiączkująca jest ubrana na biało, tańczy, śpiewa i nie zachowuje się jak kobieta, która ma okres”. Czego o miesiączce (nie) dowiadujemy się od naszych mam?

Fotografka Angelika Marciszewska pokazuje w filmie okres widziany jej oczami. „To właśnie tak powinien wyglądać, a nie tak, jak to jest u dziewczyn dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym”

Krew, brokat i czekolada. Okres widziany oczami fotografki Angeliki Marciszewskiej

„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami

„Miesiączka to nie to samo co kupa”. Pani Miesiączka rozprawia się z bzdurnymi argumentami

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

kobieta

Kobiety silniej odczuwają ból – to mit czy prawda? Odpowiada ekspert

Joga / istockpoto

Joga podczas menstruacji? Blogerka Natalia Knopek wyjaśnia, czy warto

Miesiączkowe emoji / freepik

#PeriodEmoji już jest! To efekt kampanii przeprowadzonej przez Plan International UK – organizację charytatywną działającą na rzecz praw kobiet

Najpopularniejsze

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Kobieta mindfulness

Mindfulness dla początkujących. Kasia Bem zdradza 5 prostych zasad uważności

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą

Kobieta popijająca winko

„Alkoholiczka, która pije wino albo piwo, twierdzi, że nie ma problemu”. Kobiecy alkoholizm

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Po pracy nie masz już na nic siły? Oto 6 sposobów na odzyskanie energii wieczorem

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Dzień się dopiero rozpoczął, a ciebie już ktoś wyprowadził z równowagi? Poznaj 5 kroków, które pozwolą zapanować nad emocjami

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

7 najgorszych typów butów dla twoich stóp. Jakie obuwie może być niebezpieczne?

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność