Koordynatorzy onkologiczni od dzisiaj w całej Polsce. „Opieka onkologiczna wchodzi na poziom wyżej”
Od 22 maja pacjentów onkologicznych mają wspierać koordynatorzy. W całym kraju takich specjalistów ma być ok. 700. „Ich rolą jest prowadzenie 'za rękę’ pacjenta przez cały proces leczenia” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Koordynatorzy onkologiczni w całej Polsce
„Od dziś w całym kraju w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na swoim profilu na Twitterze. Koordynatorzy onkologiczni to specjaliści, którzy mają wesprzeć pacjentów z nowotworami w procesie leczenia. Do ich głównych zadań należy zapewnienie chorym dostępu do kompleksowej terapii w miejscu zamieszkania. Mają też usprawnić kontakt między lekarzem a chorym, wyjaśniać pacjentowi wątpliwości oraz umawiać terminy koniecznych badań i wizyt. Specjaliści ci nie muszą być lekarzami. Funkcję koordynatora mogą pełnić byli pacjenci onkologiczni lub ich bliscy, pracownicy administracyjni szpitali czy statystycy medyczni.
„Ich rolą jest prowadzenie 'za rękę’ pacjenta przez cały proces leczenia. Tylko we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Onkologii jest ich 27, a kieleckim Świętokrzyskim Centrum Onkologii – 12. Opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej” – dodał szef resortu zdrowia.
Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, każdy podmiot wchodzący do sieci onkologicznej ma obowiązek wyznaczenia pacjentom koordynatora. Jak informował pod koniec kwietnia rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, w całym kraju powinno pojawić się około 700 takich specjalistów.
„Przekazaliśmy na to dodatkowe środki, 84 miliony złotych na etaty dla koordynatorów, którzy mają być przewodnikami dla pacjentów po diagnozie nowotworowej” – mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
800 szpitali w Polsce zajmuje się leczeniem onkologicznym
Funkcja koordynatora onkologicznego została wprowadzono do systemu ochrony zdrowia w 2015 r. Do jego zadań należało wspomaganie w dokumentacji medycznej pacjenta oraz leczeniu. Nie było to jednak egzekwowane i w wielu placówkach chorzy nie mogli liczyć na taką pomoc. Ustawa KSO, wprowadzająca nowy model zarządzania opieką onkologiczną w naszym kraju, weszła w życie 20 kwietnia. Zgodnie z założeniami, już od 20 maja koordynatorzy powinni być zatrudnieni w placówkach. Jak jednak podaje Krzysztof Żochowski, wiceprezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych w rozmowie z RMF24, sprawa nie wygląda tak kolorowo. Problem jest widoczny szczególnie w mniejszych ośrodkach, które zmagają się z brakiem funduszy. W tych lecznicach koordynatorzy mogą rozpocząć pracę z opóźnieniem.
Kłopotem może być także rozkład specjalistów. Jak podaje RMF24, 800 szpitali w naszym kraju zajmuje się leczeniem nowotworów. Najwięcej pacjentów (ponad 80 proc.) zgłasza się jednak na terapię do 90 z nich.
RozwińZobacz także
„Mężczyzna nie może tylko stać z boku i ewentualnie asystować kobiecie w chorobie” – mówi onkolożka dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
„Profilaktyka raka piersi w Polsce kuleje”. Adrianna Sobol z OnkoCafe o tym, co powinno się zmienić [WIDEO]
„Rak to nie wyrok. Ale ignorowanie go i czekanie, aż da rozsiew, redukuje szansę przeżycia do zera”- apeluje Tomasz Rezydent
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rak piersi w Kaplicy Sykstyńskiej. Po 500 latach eksperci dostrzegli szczegół we fresku Michała Anioła
Joanna Kurowska bierze w obronę medyków: „Lekarze w Polsce są bardzo słabo opłacani, zresztą aktorzy też”
Bunt dentystów. Polacy stracą możliwość leczenia zębów na NFZ?
Córka Anny Dereszowskiej zmagała się z depresją. System je zawiódł. „Zderzyłam się ze ścianą”
się ten artykuł?