Przejdź do treści

Kontrola trzeźwości w pracy? Nowe prawo właśnie weszło w życie

Kobieta siedzi przy stole. Przed sobą ma laptopa
Kontrola trzeźwości w pracy już możliwa. Nowe prawo właśnie weszło w życie/ Pexels, fot. Vlada Karpovich
Podoba Ci
się ten artykuł?

21 lutego w życie weszła ustawa, zgodnie z którą pracodawca może przeprowadzić kontrolę trzeźwości swoich pracowników. Testom podlegają wszyscy zatrudnieni, a także osoby pracujące zdalnie. W jakiej formie można przeprowadzać kontrolę i co grozi pracownikowi, jeśli badanie wykaże obecność substancji odurzających?

Kontrole trzeźwości wśród pracowników

Nowe przepisy zezwalają pracodawcom na przeprowadzenie kontroli pracowników, która wykaże, czy w ich organizmie obecny jest alkohol lub środki działające podobnie do alkoholu. Jak wskazała ministra Marlena Maciąg, nowe uprawnienia weszły w życie 21 lutego br. za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy.

„Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości, pracodawcy będą mogli przy użyciu alkomatu skontrolować swoich pracowników. W innych przypadkach taką kontrolę będzie przeprowadzać policja. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku podejrzenia zażycia innych substancji odurzających” – wyjaśniła.

Pracodawca może przeprowadzić kontrolę także wśród osób pracujących zdalnie. Tyczy się to zarówno pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, jak i pozostałych, nawet współpracujących przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Zgodnie z wprowadzoną ustawą weryfikacje trzeźwości mogą odbywać się codziennie, jeśli warunki i sposób ich przeprowadzania zostaną wcześniej ustalone w zakładowym regulaminie. Pracodawca również sam decyduje, czy testom mają poddać się wszyscy czy konkretni pracownicy.

Jak powinny wyglądać kontrole trzeźwości w pracy?

W ustawie zastrzeżono, że kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Pracodawca może przeprowadzić ją przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, czyli np. alkomatem. Bardziej inwazyjne badania, np. z krwi czy moczu, mogą być przeprowadzone jedynie przez służby medyczne na zlecenie policji lub innego organu powołanego do ochrony porządku publicznego. Jeśli pracodawca podejrzewa, że zatrudniona osoba jest pod wpływem środków odurzających, może wezwać policję, która przeprowadzi odpowiednie testy.

Zgodnie z nowym prawem pracodawca powinien poinformować o przeprowadzeniu kontroli nie później niż 2 tygodnie przed jej rozpoczęciem.

Kiedy pracownik nie zostanie dopuszczony do pracy?

W trosce o bezpieczne warunki wszystkich pracowników, pracodawca nie dopuści do pracy osoby, która będzie pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pracownik nie może podjąć się wykonywania obowiązków w danym dniu, jeśli badanie wykaże, że ma od 0,1 mg do 0,25 mg w wydychanym powietrzu. W przypadku powyżej 0,5 promila we krwi pracownikowi grozi kara porządkowa określona w regulaminie pracy. Może być to również podstawa do zwolnienia.

Pracownik ma prawo do ponownego badania, jeśli nie zgadza się z wynikiem testu przeprowadzonego przez pracodawcę. W takiej sytuacji kolejne badanie przeprowadza policja z użyciem alkomatu lub badania krwi na żądanie. Jeśli okaże się, że zatrudniony był trzeźwy, zachowuje prawo do wynagrodzenia za nieprzepracowany dzień.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?