Komary lubią cię bardziej od innych? Sprawdź, co może być przyczyną
Uwielbiasz letnie wieczory nad jeziorem lub w ogródku z rodziną i znajomymi, ale tylko do czasu, kiedy komary nie dadzą o sobie znać? Co gorsza, zauważasz, że tylko ty masz problem z nadmiernymi ukąszeniami? Sprawdź, dlaczego komary wolą ciebie od twoich towarzyszy.
Dlaczego komary lgną do ciebie?
Wiele badań wykazało, że to czy przyciągasz komara, czy nie, zależne jest od aż 400 różnych związków chemicznych, które masz w organizmie. Jeśli komary cię lubią, oznacza to, że twój organizm wytwarza większą ilość pożądanych przez nie związków chemicznych. Zapach, który wydzielasz podczas pocenia się, może działać na komary jak feromony. Tak samo jak u ludzi – jedni będą lubili twój zapach, inni niekoniecznie, a dla jeszcze kolejnej grupy będzie on całkowicie neutralny. Te substancje, które są najbardziej lubiane przez komary, a są wydzielane przez ciało, to amoniak i kwas mlekowy. Komary przyciąga ich mieszanka, która jest unikalna i zależna od genów.
Co jeszcze przyciąga komary?
Z pewnością wielokrotnie, kiedy robiłaś coś w ogrodzie lub bardzo pociłaś się, kiedy było gorąco, zauważyłaś, że komarów jest obok ciebie więcej niż zazwyczaj. One po prostu lubią twoje ciepło. Tak samo działa na nie wydychanie dwutlenku węgla, którego produkujemy najwięcej podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Bardzo często na nadmierne ukąszenia komarów narażone są kobiety w ciąży – wydychają więcej powietrza, wytwarzają też więcej ciepła i nie mogą odpędzić się od tych małych owadów.
Często zapominamy o tym, że komary mogą przenosić wiele chorób. W dodatku ich ukąszenia u wrażliwych osób mogą powodować reakcje alergiczne. Aby zabezpieczyć się przed nadmiernymi ukąszeniami, należy stosować różne środki, które skutecznie będą odpędzać od nas komary.
Źródło: theactivetimes
Polecamy
Lawina zgłoszeń dotyczących szerszeni i os. Tak źle jeszcze nie było. „Wzrost nawet o 1000 proc.”
Zmagasz się z chorobą przewlekłą? Nie powinno cię zabraknąć na II Konferencji „O chorowaniu po ludzku”. Zapisy trwają!
Uważaj na wirus Zika, jeżeli wybierasz się do tropików
Krem z filtrem – chemia vs. natura. Sprawdź nasze porównanie
się ten artykuł?