Przejdź do treści

Kolejny rekord na liczniku WOŚP! Takiego wyniku jeszcze nie było. „To prawdziwe szaleństwo!”

Jerzy Owsiak
Zawrotna suma pieniędzy zebrana podczas 32. Finału WOŚP/ fot. Oleg Marusic/East News
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano zawrotną sumę pieniędzy. „Kończymy dzień z kwotą deklarowaną w wysokości 175 426 813 zł! Dziękujemy! Bez was to by się nie udało! Ale to nie koniec. Liczymy dalej!” – poinformowała Fundacja na swoich kanałach w mediach społecznościowych.

32. Finał WOŚP

28 stycznia 2024 r. odbył się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego cel jest poświęcony pulmonologii i brzmi: „Płuca po pandemii„. Finałowi towarzyszy hasło „Tu wszystko gra OK!”. Jak poinformował w niedzielę po północy sztab Fundacji, w tegorocznej akcji dobroczynnej zebrano kosmiczną kwotę. Jest większa o 20 820 049 zł niż suma zebrana na zamknięcie poprzedniego Finału, w styczniu 2023 r.

„To prawdziwe szaleństwo! Kończymy dzień z kwotą deklarowaną w wysokości 175 426 813 zł! Dziękujemy! Bez was to by się nie udało!” – poinformowano.

Środki przeznaczone na pulmonologię zbierano w 1680 sztabach, w tym 101 zagranicznych, na aukcjach internetowych, podczas koncertów, na piknikach i wydarzeniach sportowych oraz podczas tradycyjnego Światełka do Nieba. 28 stycznia br. kwestowało niemal 120 tys. wolontariuszy i wolontariuszek.

Graliśmy na całym świecie, graliśmy w całej Polsce, graliśmy na całej przestrzeni, gdzie jest miłość, przyjaźń i muzyka” – mówił ze sceny WOŚP na stołecznych błoniach Stadionu Narodowego Jerzy Owsiak.

Szef Fundacji podziękował także za każde wsparcie.

„To był naprawdę niesamowity dzień. To był naprawdę niezwykły pobyt razem z wami podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” – podsumował.

JUREK OWSIAK PODCZAS 1. FINALU WIELKIEJ ORKIESTRY SWIATECZNEJ POMOCY

„To nie koniec. Liczymy dalej”

To nie koniec zbiórki dla WOŚP, a ostateczna suma z pewnością będzie o wiele większa. Wciąż można jeszcze wpłacać pieniądze do e-Skarbonek zakładanych przez firmy, celebrytów czy osoby prywatne. W internecie odbywają się również licytacje.

To nie koniec. Liczymy dalej! Ostateczną kwotę zebraną podczas 32. Finału WOŚP poznamy pod koniec marca” – dodają przedstawiciele fundacji w mediach społecznościowych.

Każdego roku WOŚP bije kolejne rekordy pod względem zebranej sumy. W 2023 r. podczas 31. finału Fundacja zebrała ponad 243 mln zł. Środki przeznaczone na zakup sprzętu do walki z sepsą zbierało 29 stycznia ubiegłego roku 120 tys. wolontariuszy w 1633 sztabach. Ochotników z puszkami można było spotkać w 25 państwach na czterech kontynentach. Zbiórka odbywała się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”.

Dzięki środkom zebranym podczas 32. Finału WOŚP „Płuca po pandemii” Fundacja zakupi sprzęt potrzebny do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń do diagnostyki obrazowej (m.in. rezonanse magnetyczne i aparaty ultrasonograficzne), diagnostyki czynnościowej (m.in. polisomnografy i przenośne spirometry), diagnostyki endoskopowej (m.in. systemy do badań bronchoskopowych w nawigacji wewnątrzoskrzelowej i bronchoskopy), rehabilitacji (sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej wykorzystywanej w terapii chorych po przeszczepieniu płuc) i torakochirgurgii (m.in. systemy elektrokoagulacji i kriosondy).

„Chcemy po raz kolejny, tak jak to było z sepsą, kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych” – wyjaśnił Owsiak podczas konferencji 24 października, na której poinformował o celu zbieranych środków.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: