Przejdź do treści

Katarzyna Grochola ze szpitalnego korytarza mówi o swojej chorobie: „Zamierzam przeżyć”

Katarzyna Grochola
Katarzyna Grochola ze szpitalnego korytarza mówi o swojej chorobie: "Zamierzam przeżyć"/ PHOTO: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA WARSZAWA 04.02.2020 GALA BESTSELLERY EMPIKU 2019 N/Z: KATARZYNA GROCHOLA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Katarzyna Grochola w mediach społecznościowych opublikowała krótkie wideo ze szpitalnego korytarza. Wyznała w nim, że boryka się z chorobą nowotworową. „Tak, owszem, miałam raka prawego płuca (…) Tak, owszem, jestem po podwójnej operacji” – mówiła.

Katarzyna Grochola ma raka płuca

Katarzyna Grochola opublikowała na swoim profilu na Instagramie krótkie wideo ze szpitalnego korytarza. Dzień wcześniej córka pisarki, Dorota Szelągowska, w felietonie dla „Wysokich Obcasów Extra” napisała, że jej mama boryka się z chorobą nowotworową.

„Mama ma raka. Nie mówiłam ci, bo to się nagle okazało. Za kilka godzin operacja. Powiedziała, że wszystko będzie dobrze” – napisała.

Autorka takich tytułów jak: „Nigdy w życiu” czy „Ja wam pokażę” postanowiła odnieść się do słów córki. Pisarka przy szpitalnej choince przyznała, że zdiagnozowano u niej nowotwór i obecnie jest po operacji.

„Prosto ze szpitala na Płockiej. Jeżeli chodzi o punkt pierwszy – tak, owszem, miałam raka prawego płuca. Jeżeli chodzi o pytanie drugie – tak, owszem, jestem po podwójnej operacji” – mówiła.

„Dziękuję bardzo, zamierzam przeżyć”

Na filmie widzimy, że Grochola wciąż ma wenflony i bandaże na rękach. Mimo wszystko nie opuszczają jej dobry humor i energia. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek odniosła się także do nagłego zainteresowania jej osobą w mediach społecznościowych. Przyznała, że w ostatnich godzinach przybyło jej ok. 500 nowych obserwujących na Instagramie.

„Nigdy wcześniej tylu obserwujących tak szybko nie przyszło, nawet jak wyszłam za mąż po 60-tce” – powiedziała żartobliwie i dodała – „Ile trzeba mieć nowotworów, żeby mieć milion obserwujących?”.

O chorobie Grocholi spekulowano po jej publikacji w mediach społecznościowych 12 grudnia. Pisarka opublikowała wtedy krótkie nagranie z lekarzem Sebastianem Winiarskim, chirurgiem specjalizującym się w nowotworach i innych chorobach klatki piersiowej i płuc. Pulmonolog na filmie przyznał, że będzie się w najbliższym czasie częściej spotykać z pisarką. Grochola ostrzegła również, by nie sięgać po papierosy.

„Nie bądźcie tacy głupi i nie palcie papierosów” – mówiła.

Rak płuc nie jest pierwszą diagnozą nowotworową Grocholi. Pisarka w 2019 r. wyznała, że kiedy miała 30 lat wykryto u niej zmianę nowotworową w zaawansowanym stadium. Artystce nie dawano dużych szans. Pisarka jednak wyzdrowiała i tym razem również jest dobrej myśli. W dalszej części swojego wideo odpowiedziała na pytania zaniepokojonych fanów, którzy proponowali jej wsparcie.

„Pytacie mnie państwo również, co możecie dla mnie zrobić. Nic prostszego, zmieńcie rząd. Dziękuję bardzo, zamierzam przeżyć” – podsumowała.

Tabletka na dłoni

Rak płuc

Rak płuc to jeden z tych nowotworów, które rozwijają się przez długi czas, nawet latami. Wykrywa się go najczęściej bardzo późno, ponieważ dopiero wtedy widoczne stają się jego objawy. Długość życia zależy od bardzo wielu czynników, w tym od obecności i lokalizacji przerzutów. Rak płuc najczęściej pojawia się pomiędzy 45. a 65. rokiem życia, głównie u mężczyzn.

Pierwsze objawy raka płuc bywają mylone z innymi schorzeniami. Intensywność symptomów wzrasta w zaawansowanym stadium choroby.

Najczęstsze objawy raka płuc to:

 • uporczywy, suchy kaszel,
 • duszności,
 • świszczący oddech,
 • uczucie kłucia w klatce piersiowej,
 • ból i osłabienie barków,
 • chrypka,
 • osłabienie organizmu,
 • szybkie męczenie się,
 • spadek masy ciała,
 • brak apetytu,
 • obrzęki twarzy lub szyi,
 • zły nastrój,
 • nawracające i długo się utrzymujące zapalenie płuc.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: