Przejdź do treści

Jurek Owsiak ostro o krytyce akcji WOŚP-u: „Nasze bilbordy mają taki charakter, aby wszystkimi wstrząsnąć i aby system traktował to jako psi obowiązek”

Bilbordy o sepsie
Jerzy Owsiak pod ostrzałem polityków za bilbordy o sepsie/ fot. Facebook Jurek Owsiak
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bilbordy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znalazły się pod ostrzałem polityków. Fundacji zarzucono, że miesza się w trwającą w naszym kraju kampanię wyborczą. „Nasze bilbordy 'wygramy z sepsą’ mają taki charakter, aby o nich mówić, wszystkimi wstrząsnąć i aby system traktował to jako psi obowiązek i zapewnił nam, Polakom, bezpieczną diagnostykę i leczenie” – tłumaczy Jerzy Owsiak. 

Bilbordy WOŚP denerwują polityków

„Polacy, pokonamy to zło! WYGRAMY z sepsą” – brzmi hasło na bilbordach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Plakaty mają szare tło z pomarańczowo-czerwonymi napisami. Dwie litery „m” i „y” widnieją w narodowej biało-czerwonej barwie. Obok umieszczono logo WOŚP-u, a na dole mniejszą czcionką adnotację o kampanii przeciwko sepsie. Bilboardy zawisły w całej Polsce, a Fundacja znalazła się pod ostrzałem Zjednoczonej Prawicy. Jak argumentują politycy, grafiki stylistyką i formą wpisują się w trwającą kampanię wyborczą, w trakcie której plakaty – nawołujące o poparcie danej partii – wiszą w niemal każdym miejscu. Do sprawy postanowił odnieść się Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

„Bilbordy denerwują. Mówicie, że bilbordy 'wygramy z sepsą’ niektórych denerwują, bo drugie dno, bo jeszcze coś innego chodzi po głowie niż sepsa? To posłuchajcie” – rozpoczął swój wpis.

Owsiak wskazał, że Najwyższa Izba Kontroli już w 2018 r. wykazała, że w naszym kraju dochodzi do ogromnych zaniedbań w temacie leczenia sepsy. Brak rejestru sepsy, brak sprzętu, a co za tym idzie absolutny brak opieki nad naszym zdrowiem i życiem” – wymienił. I dodał, że NIK wobec powyższych nakazał natychmiast wprowadzić zmiany potrzebne do poprawy komfortu chorych. Nakaz ten został jednak zbagatelizowany.

„Jest rok 2023 i nie wprowadzono słownie ani jednej zmiany nakazanej przez NIK. Ale jak ktoś z Waszych bliskich z sepsą walczy w szpitalu – płacz i rozpacz. Jak to mówią – jak trwoga to do… lekarza! Bo jak trwoga ze zdrowiem, to tylko lekarz, pielęgniarki, pielęgniarze, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni i przede wszystkim sprzęt, którego system przez te wszystkie lata nie kupił ani jednej sztuki” – podkreślił Owsiak.

Prezes WOŚP-u wymienił, że Fundacja zakupiła 476 nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do leczenia sepsy i przekazała je 206 laboratoriom w Polsce. Zakup ten był celem 31. Finału WOŚP w styczniu br. Z zebranej podczas wydarzenia kwoty Fundacja w ramach 66. Konkursu Ofert zakupiła część sprzętu za 194 450 919,60 zł. Nie jest to jednak ostateczna pomoc dla placówek, w których leczy się sepsę. W październiku WOŚP planuje zakupić kolejny sprzęt.

sepsa

„By o nich mówić, wszystkimi wstrząsnąć”

Owsiak w dalszej części swojego wpisu wspomniał także o wydarzeniu organizowanym przez Akademię Śląską i Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych. Konferencja pt. „SEPSA czy tylko problem kliniczny?” odbyła się w Katowicach w środę, 4 października. Podczas spotkania podziękowano Fundacji za pomoc i zaangażowanie się w poprawę leczenia sepsy w naszym kraju.

„Poruszono między innymi ogromny problem – czy na pewno system finansować będzie wszystkie używane do badania odczynniki. Na spotkanie zaproszono tych, którzy o tym decydują. Nie przyszedł nikt z Narodowego Funduszu Zdrowia” – zaznaczył.

Podkreślił również, że bilboardy WOŚP-u zostały zaprojektowane w taki sposób, by zwrócić uwagę na problem.

„Nasze bilbordy 'wygramy z sepsą’ mają taki charakter, aby o nich mówić, wszystkimi wstrząsnąć i aby system traktował to jako psi obowiązek i zapewnił nam, Polakom, bezpieczną diagnostykę i leczenie. My kupiliśmy sprzęt, oni muszą zapewnić finansowanie. Dlatego te bilbordy tak żrą w przestrzeni publicznej i oby jak najwięcej o nich mówiono” – podsumował.

I dodał także link do strony z grafikami o sepsie, które można pobrać, wydrukować, umieścić w widocznym miejscu i w ten sposób przyczynić się do leczenia sepsy. Można je pobrać TU.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: