Julia Wieniawa, Maffashion i Gabi Drzewiecka w klipie o nerwicy lękowej. To część kampanii „Po drugiej stronie lustra”
Kampania „Po drugiej stronie lustra” ma na celu pomoc osobom zmagającym się z takimi zaburzeniami jak choroba dwubiegunowa, nerwica lękowa czy uzależnienia. Jej pomysłodawcą jest Michał Wasilewski, znany pod pseudonimem Atari Wu. Inicjatywę promuje klip „Lost”, w którym wystąpiły m.in. Julia Wieniawa, Julia Kuczyńska i Gabi Drzewiecka.
Michał Wasilewski, znany z zespołu Xxanaxx, zaprezentował we wtorek teledysk, który promuje jego nowy utwór „Lost”. Wraz z premierą klipu artysta rozpoczął kampanię społeczną „Po drugiej stronie lustra”, której celem jest zarówno przybliżenie problemu, jak i pomoc osobom dotkniętym przez zaburzenia takie jak: choroba afektywna dwubiegunowa, nerwica lękowa (oraz inne odmiany nerwic, fobii, natręctw) i uzależnienia (zarówno te od substancji psychoaktywnych, jak i hazardu czy social mediów).
W teledysku do utworu „Lost” możemy zobaczyć przejmujące sceny z udziałem: Julii Wieniawy, Gabi Drzewieckiej, Maffashion, Tycjany Acquasanty, Olgi Korytowskiej i Olgi Jankowskiej. Klip miał za zadanie przybliżyć rzeczywistość, w której żyją osoby zmagające się z chorobą dwubiegunową oraz nerwicą lękową.
RozwińMichał Wasilewski o chorobie afektywnej dwubiegunowej i nerwicy lękowej
Atari Wu nie bez powodu podjął się tej inicjatywy, o czym poinformował za pomocą mediów społecznościowych. Na swoim profilu na Facebooku opublikował bardzo osobisty wpis, w którym przyznał, że sam od dwunastu lat zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową i od dziewiętnastu lat z nerwicą lękową.
„Nosiłem się z tym zamiarem już od dłuższego czasu i w końcu podjąłem decyzję, że to już czas. Po dwunastu latach zmagania się z chorobą afektywną dwubiegunową oraz dziewiętnastu z nerwicą lękową. Postanowiłem zrobić coś więcej. W ten sposób zrodził się w mojej głowie pomysł na inicjatywę społeczną #podrugiejstronielustra” – napisał Wasilewski.
Dodał, że wraz z premiera klipu ruszyła strona podrugiejstronielustra.org, na której osoby zmagające się z zaburzeniami podobnymi do jego będą mogły znaleźć pomoc i wsparcie.
„Bardzo trudno jest się przyznawać do słabości i to, co dziś robię, nie jest dla mnie łatwe, ale czułem wewnętrzną potrzebę podzielenia się tym z Wami. Afektywna dwubiegunowa jest bardzo trudną chorobą, ale wiem, że gdyby nie ona nie miałbym tej wrażliwości i nie dokonywał rzeczy które czasem wydawać by się mogły niemożliwe do zrealizowania. Zrozumiałem to po wielu latach, ale lepiej późno niż wcale” – przyznał artysta.
To naprawdę wyjątkowy dla mnie wpis. Nosiłem się z tym zamiarem już od dłuższego czasu i w końcu podjąłem decyzję że to…
Gepostet von ATARI WU am Montag, 15. April 2019
Za reżyserię teledysku odpowiadają Michał Wasilewski i Michał Jagiełło. Za oprawę graficzną odpowiada sam Atari Wu. Utwór „Lost” zapowiada jego debiutancki album producencki pt. „CYAN”, którego premiera zaplanowana jest na 31 maja 2019 roku. Na płycie gościnnie usłyszymy m.in. Barbarę Wrońską czy Pawła Leszoskiego (znanego pod pseudonimem Leski). Płyta będzie pierwszą z czterech planowanych.
Choroba afektywna dwubiegunowa – objawy
Pierwsze objawy choroby dwubiegunowej pojawiają się stopniowo i z małą intensywnością. Epizody depresyjne rozpoczynają się pogorszeniem nastroju, długimi stanami smutku, utratą radości z tego, co dotychczas cieszyło. Chorym brakuje motywacji – początkowo do pracy, rozwoju i spotkań towarzyskich, a z czasem do wykonywania codziennych czynności.
Jednym z symptomów choroby dwubiegunowej jest również zahamowanie psychoruchowe. Pod nazwą tą kryją się stany bezruchu oraz brak możliwości nawiązania kontaktu wzrokowego i słownego. Z czasem dochodzi do rozwoju zaburzeń snu (hipersomnia), apetytu oraz popędu seksualnego. W bardziej zaawansowanych przypadkach wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawiania się stanów lękowych i myśli samobójczych.
Nerwica lękowa – objawy
Nerwica lękowa jest zespołem objawów somatycznych i fizycznych pojawiających się w momencie reakcji organizmu na silny stres. Chory ma przez to trudności w życiu codziennym, co przejawia się powolną izolacją od otoczenia. Osobom z nerwicą lękową towarzyszy nieustanny lęk, który przeradza się w ataki paniki. Dzieje się tak zwłaszcza przed ważnymi wydarzeniami albo podczas przebywania w dużych skupiskach ludzi.
Przyczyny powstawania nerwicy lękowej nie są dokładnie poznane. Za czynnik predysponujący do zachorowania uważa się traumę przebytą w przeszłości (zwłaszcza w dzieciństwie) i wysokie oczekiwania rodziców stawiane dziecku w okresie dorastania. U człowieka, który nie jest w stanie im sprostać, narasta lęk, którego skutkiem jest szereg zaburzeń somatycznych, poznawczych i emocjonalnych.
Towarzyszące nerwicy lękowej objawy somatyczne to m.in.:
- kołatanie serca
- bóle w klatce piersiowej przypominające zawał
- dolegliwości żołądkowe
- biegunka, wymioty
- migreny
- drżenie rąk i nóg
- trudności w oddychaniu
- ucisk w gardle
- wzrost ciśnienia tętniczego
- problemy z potencją.
Zobacz także
Depresja – trzy czwarte Polaków się jej wstydzi. Na ratunek ruszyła kampania społeczna
Depresja dwubiegunowa – objawy, leczenie, życie z chorobą
„Przed ostatnim epizodem pomyślałam, że kolejnego nie przeżyję. Ale dziś myślę, że przeżyję, tylko wcześniej pójdę po pomoc”. Alicja o wychodzeniu z depresji
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
się ten artykuł?