Jest oficerem wywiadu, właśnie została nową Miss USA. To koniec kontrowersji wokół konkursu?
Kończy z wyróżnieniem Akademię Wojskową West Point. Zdobywa tytuł magistra statystyki na Uniwersytecie Stanforda i służy jako oficer wywiadu wojskowego w amerykańskiej armii. Alma Cooper do listy swoich osiągnięć może dopisać też tytuł Miss USA. 22-latka jest trzecią osobą, której przyznano ten tytuł w ciągu roku. Powodem były zawirowania wokół konkursu.
Z armii po koronę Miss USA
W 73. konkursie piękności, który odbył się w niedzielę w Los Angeles, Alma Cooper rywalizowała z 50 innymi kandydatkami, ale korona i tytuł Miss USA 2024 przypadły właśnie jej. Pierwszą wicemiss została Kentucky Connor Perry, a drugą wicemiss Oklahomy Danikę Christopherson.
Dwudziestodwulatka pochodzi z Michigan. W ubiegłym roku ukończyła Akademię Wojskową West Point, a obecnie jest stypendystką Knight-Hennessy na Uniwersytecie Stanforda, gdzie pracuje nad uzyskaniem tytułu magistra w dziedzinie nauki o danych. Swoje badania zamierza skupić na problemie bezpieczeństwa żywnościowego — temacie, z którym czuje się osobiście związana. Z tym problemem zmagała się jej matka Oralia.
„Wiem, że nie jest w tym kraju jedyna, że jedno na pięcioro dzieci cierpi na niedobór żywności. I chcę coś zmienić” — mówiła w rozmowie dla magazynu „People”. „To właśnie skłoniło mnie do pracy w dziedzinie niedoboru żywności, zdrowia i żywienia” – dodała.
Cooper jest też oficerem wywiadu armii USA w stopniu podporucznika. Podczas niedzielnego finału konkursu Miss USA przyznała, że swoją wygraną zawdzięcza rodzinie i pochodzeniu.
Rozwiń„Jako córka robotnika-imigranta, dumna afrolatynoska i oficer armii Stanów Zjednoczonych, żyję amerykańskim snem” – powiedziała 22-latka. „Moje życie i moja matka nauczyli mnie, że okoliczności nigdy nie definiują twojego przeznaczenia. Sukces można osiągnąć poprzez dążenie do doskonałości” – dodała.
Wcześniej Cooper zdobyła koronę Miss Michigan, a opis motywacji, dlaczego zapragnęła ubiegać się o ten tytuł, zamieściła w krótkim eseju. „Służba przybiera wiele form, a moje jedyne ograniczenia to te, które akceptuję” – napisała, wyjaśniając, że to jej myśl przewodnia, którą kieruje się w życiu i która napędzała ją, aby konkurować jako pierwszy czynny oficer armii w konkursie Miss Michigan.
„Podważyła tradycyjne wyobrażenia o tym, co to znaczy być wykształconą, żołnierką i zwyciężczynią konkursu” – możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym na stronie Uniwersytetu Stanforda po tym, jak 22-latkę wybrano Miss Michigan.
Trzecia Miss USA w ciągu roku
Alma Cooper jest trzecią kobietą, która w tym roku może pochwalić się tytułem Miss USA. W niedzielę koronę odebrała z rąk Savannah Gankiewicz, która została Miss USA w maju po tym, jak tytułu za 2023 r. zrzekła się Noelia Voigt. Rezygnację z tytułu Miss USA Voigt wytłumaczyła troską o swoje zdrowie psychiczne.
„Nigdy nie idźcie na kompromis pod względem swojego fizycznego i psychicznego dobrostanu” – pisała na swoim profilu na Instagramie.
W oficjalnej rezygnacji, do której dotarł portal NBC News, Voigt za powód podała brak reakcji dyrektor organizacji odpowiedzialnej za konkursy miss na zgłoszony przez nią przypadek molestowania seksualnego. Amerykanka oskarżała także szefów organizatora konkursu o „nękanie i kreowanie toksycznego środowiska pracy”.
Portal CNN podaje, że niedzielna ceremonia wręczenia tytułu Miss USA „zwieńczyła okres trzech miesięcy zawirowań wokół organizatorów, wywołanych niespodziewaną rezygnacją Voigt i ówczesnej Miss Teen USA UmaSofii Srivastavy„.
Miss Teen USA zrzekła się tytułu dwa dni po Voigt, gdyż — jak wyjaśniła na Instagramie — „jej osobiste wartości nie były już w pełni zgodne z kierunkiem organizacji” odpowiedzialnej za organizację konkursu.
RozwińW listopadzie Alma Cooper weźmie udział w konkursie Miss Universe 2024, który odbędzie się w Meksyku.
Źródło: CNN, People, CBS News
Zobacz także
„Za rok będzie baba z jajami?”, „Jakiś wychudzony pudel”. Miss Rzeszowa ofiarą hejtu i mowy nienawiści
Miss Universe 2023 wygnana ze swojego kraju. „Dała się wybrać najpiękniejszą kobietą świata bez autoryzacji władz”
Miss Francji 2024: „Chcę pokazać, że kobiety mogą być różnorodne, że nie trzeba nas szufladkować”
Polecamy
Iranki, które nie chcą nosić hidżabu, trafią do specjalnego ośrodka. Ma im pomóc „naukowa i psychologiczna terapia”
Monika Olejnik przeprasza za pytanie o żonę Radosława Sikorskiego. „Od lat walczę z antysemityzmem”
Irakijscy szyici chcą obniżyć wiek zgody na ślub dla dziewczynek do 9 lat. Aktywiści: „To gwałt na dzieciach”
Irańska studentka w ramach protestu rozebrała się do bielizny. Została brutalnie zatrzymana i aresztowana
się ten artykuł?