Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia
Po ostatnich wydarzeniach związanych z aresztowaniem aktywistki Margot, wiele osób zaczęło zastanawiać się, jak zwracać się do osób transpłciowych i niebinarnych – jakich używać zaimków i rodzajów gramatycznych. Z pomocą przychodzi stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”.
Jak zwracać się do osób transpłciowych?
„Sprawa jest tak naprawdę bardzo prosta” – czytamy w poście opublikowanym na profilu „Miłość nie wyklucza”.
„Osoby transpłciowe nie utożsamiają się z płcią, którą przypisano im po urodzeniu, czyli z płcią metrykalną. Świat uważa taką osobę za chłopca – ona jednak czuje się dziewczynką. Lub na odwrót.
Właśnie dlatego osoba taka z reguły będzie wolała rodzaj gramatyczny związany z płcią, z którą się utożsamia. Rodzaj męski, jeśli utożsamia się jako mężczyzna, rodzaj żeński, jeśli utożsamia się jako kobieta.
Piszemy „z reguły”, bo ludzie na całe szczęście są bardzo różn* i mogą mieć bardzo różne preferencje w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz: osoby transpłciowe zazwyczaj potrzebują jeszcze więcej czasu niż każd* z nas, by zrozumieć i nazwać swoją tożsamość płciową. Wszystko to jest procesem i może się zdarzyć, że osoba będzie preferowała różne rodzaje gramatyczne na różnych etapach tego procesu” – czytamy w poście.
Według stowarzyszenia, wystarczy więc sprawdzić, jakiego rodzaju gramatycznego osoba używa. Albo po prostu ją o to zapytać.
Jak zwracać się do osób niebinarnych?
W przypadku osób niebinarnych jest bardzo podobnie. Jak dodaje jednak „Miłość nie wyklucza”, granice między niebinarnością i transpłciowością są bardzo płynne.
„Osoby niebinarne również nie utożsamiają się ze swoją płcią metrykalną, ale niekoniecznie oznacza to, że utożsamiają się z płcią przeciwną. Mogą na przykład identyfikować się jako osoby o dwóch lub więcej płciach, jako osoby, które w ogóle nie mają płci, których tożsamość płciowa jest zmienna.
Tożsamości te są skomplikowane i bywa, że osoba, ucząc się siebie, odkrywa, że ma inną tożsamość niż wcześniej sądziła” – wyjaśnia „Miłość nie wyklucza”.
Rozwiązanie w zakresie zaimków i rodzajów gramatycznych jest jednak takie samo. Wystarczy spytać.
„Czasami dowiesz się, że osoba chce, by mówić o niej w rodzaju męskim. Albo w rodzaju żeńskim. Albo jednym i drugim na zmianę. Niektóre osoby wolą rodzaj nijaki. Albo liczbę mnogą. Tu również wszystko zależy od preferencji osoby. (Dlatego właśnie w tekście pisanym przydaje się gwiazdka, którą widzicie w tym poście po niektórych przymiotnikach).
Bo każd* człowiek wie, kim jest. I każd* najlepiej zna swoją tożsamość. Wystarczy, że będziemy to po prostu szanować i życie wszystkich nas stanie się odrobinkę prostsze” – czytamy.
Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza”
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza to organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla par osób tej samej płci oraz budowania społeczności LGBT+ w Polsce. Jako grupa nieformalna powstała w Warszawie w 2009 roku.
Polecamy
„Medycyna wiele mówi o tym, jak trwanie w chorych relacjach wpływa na nasze zdrowie” – mówi Maria Zbąska, reżyserka
„Meet cute” trendem 2025 r. pokolenia Z? „Coraz bardziej romantyzuje się spotkania i interakcje na żywo”
„Nie każdy związek chce być uratowany” – mówią seksuolog dr Robert Kowalczyk i dziennikarka Magdalena Kuszewska
Pedro Pascal zabrał na premierę siostrę. Lux, sojuszniczka osób transpłciowych, skradła mu całe show, a on poprawiał tren jej sukni
się ten artykuł?