Przejdź do treści

Jak wyczyścić pralkę? Mama Chemik ma kilka cennych rad

Jak wyczyścić pralkę? / istock
Jak wyczyścić pralkę? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Czysta pralka to podstawa! Dbając o nią prawidłowo dbamy też o czystość naszych ubrań oraz przedłużamy żywotność samej pralki” – pisze Sylwia Panek, autorka profilu @mama.chemik na Instagramie. W swoim poście podaje cenne rady dotyczące tego, jak czyścić pralkę. 

Jak czyścić pralkę?

„Czarna od pleśni uszczelka przy drzwiczkach czy kisiel w szufladce na detergenty to również brudne ubrania. Może na pierwszy rzut oka tego nie widzicie, ale pewnie wasza skóra to odczuwa. A gdybyście używali bezzapachowych detergentów to pewnie i nos by wyczuwał” – pisze Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Chemik”.

I dodaje, by na samym początku przeczytać instrukcję obsługi urządzenia.

„Możecie sobie spisać na kartkę lub zakreślić na kolorowo fragmenty, które was zaskoczyły. Jestem przekonana, że takie znajdziecie” – dodaje ekspertka.

Mama Chemik przypomina też, że intensywnie pachnący proszek lub płyn do prania, płyny do płukania czy ewentualnie granulki zapachowe tylko maskują przykre zapachy.

„Pytanie tylko, czy chcecie maskować nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki, czy lepiej, żeby go nie było? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duży jest problem, bo go nie wyczuwa. Dlatego, jeśli chcecie ocenić czystość swojej pralki, proponuję zrobić pranie w środkach piorących, które nie pachną” – pisze Sylwia Panek.

Ekspertka wyjaśnia, że jeśli okaże się, że ubrania śmierdzą, trzeba będzie zrobić porządne czyszczenie. W trudnych przypadkach konieczne może być nawet oddanie pralki do specjalisty i jej rozkręcenie oraz czyszczenie wszystkich części, których na co dzień nie widzimy. Nadmiar detergentów bardzo często pozostaje we wnętrzu.

Córka z ojcem sprzątają blat kuchenny

Co robić po każdym praniu?

Chemiczka w swoim poście wymienia także czynności, które wykonuje po każdym praniu:

  • rozwieszanie ubrań niezwłocznie po zakończeniu prania,
  • zostawianie otwartych drzwiczek i szuflady na proszek, aby pozbyć się wilgoci z wnętrza pralki;
  • sprawdzenie, czy nic nie utknęło pod uszczelką (drobne, jeśli źle sprawdziliśmy kieszenie, mała skarpetka dziecka, guzik, itp.),
  • przetarcie wilgotną ściereczką wewnętrznej strony drzwiczek i wnętrza bębna, jeśli są tam zanieczyszczenia, np. sierść psa;
  • wytarcie do sucha uszczelki przy drzwiczkach, jeśli zostaje na niej woda.

Co robić raz w miesiącu?

  • przemywanie szuflady na proszek (można ją umyć w zmywarce) oraz miejsca, w którym się znajduje,
  • mycie uszczelek przy drzwiczkach,
  • czyszczenie filtra,
  • włączenie programu prania z najwyższą możliwą temperaturą, z wrzuconymi do szufladki na proszek dwoma łyżkami sody oczyszczonej i octem zamiast płynu do płukania.

Mama Chemik – kim jest?

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 52 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: