Jak korzystanie z social media wpływa na młodzież? „Nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia psychicznego (ale też i go nie poprawia)” – pisze Alicja Olszewska
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Media społecznościowe stały się już integralną częścią życia nastolatków, którzy nie znają świata bez Internetu. Obecność w sieci najmłodszych wzmaga jednak obawy o ich zdrowie psychiczne. Jak jest w rzeczywistości? Wyjaśnia to na swoim profilu na Instagramie naukowczyni Alicja Olszewska.
„Dzisiejsza młodzież to digital natives”
„Dzisiejsza młodzież to digital natives – wzrastają otoczeni cyfrowymi technologiami. Dla wielu rodziców, nauczycieli czy psychologów to źródło zmartwień, a nawet lęku przed niekorzystnym wpływem 'ekranów’ na rozwój i zdrowie psychiczne dzieci” – tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie Alicja Olszewska.
Autorka profilu @lubie_mozgi podkreśla, że obawy te w szczególności wzmagają internetowe treści o potencjalnej szkodliwości mediów cyfrowych. Jak wyjaśnia, argumentem za związkiem pogorszenia się zdrowia psychicznego dzieci a korzystaniem z social mediów jest współwystępowanie w czasie.
„Jednakże, korelacja w czasie nie musi oznaczać przyczynowości, tak, jak większa liczba osób tonących w basenach nie powoduje, że Nicolas Cage występuje w większej liczbie filmów” – tłumaczy.
Naukowczyni zaznacza, że do tej pory jednak nie stwierdzono jednoznacznie, by media społecznościowe miały negatywny wpływ na najmłodszych.
„A nawet jeśli – to zapewne nie bardziej niż jedzenie ziemniaków” – dodaje.
Media społecznościowe wpływają na psychikę młodych osób?
Olszewska w dalszej części swojego wpisu powołuje się na badanie norweskich naukowców. Jego autorzy (Silje Steinsbekk, Jacqueline Nesi i Lars Wichstrom) wobec rosnących obaw związanych z potencjalnym wpływem mediów społecznościowych na dobrostan psychiczny nastolatków postanowili sprawdzić, jak jest naprawdę. Badanie przeprowadzili w grupie 810 młodych osób. Dane zebrali m.in. poprzez wywiady psychiatryczne z uczestnikami i ich rodzicami, podczas których mierzyli u najmłodszych objawy depresji, lęku społecznego i lęku uogólnionego. Każdy z uczestników opowiadał także o swoich nawykach korzystania z mediów cyfrowych.
„Badano, czy na podstawie zmian w używaniu social media można przewidzieć zmiany w zdrowiu psychicznym młodzieży i na odwrót – czy zmiany w zdrowiu psychicznym poprzedzają zmiany w korzystaniu z mediów społecznościowych” – tłumaczy Olszewska i dodaje – „I nie znaleziono żadnego związku, w żadną stronę”.
Naukowczyni wskazuje, że z pewnością media społecznościowe niosą zagrożenia dla wielu osób. Mowa tu m.in. o wyidealizowanym kanonie piękna i negatywnym wpływie na poczucie własnej wartości.
„Poza tym social media mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne w niektórych przypadkach, np. ofiar cyberbullyingu” – dodaje.
Autorka wpisu zwraca także uwagę, że badanie norweskich specjalistów było przeprowadzone w zamożnym, zachodnim kraju. Jego wyniki mogą nie pokrywać się z sytuacją młodych ludzi w innych miejscach na świecie.
„Mimo wszystko, jest to kolejny wynik pokazujący, że w większości przypadków korzystanie z social media nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia psychicznego młodych ludzi (ale też i go nie poprawia)” – podsumowuje Olszewska.
Alicja Olszewska – kim jest?
Alicja Olszewska jest doktorantką Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Naukowczyni zajmuje się tematem plastyczności ludzkiego mózgu w procesach uczenia się, zwłaszcza gry na instrumentach muzycznych i języka. Ekspertka swoją wiedzę przybliża w przystępny sposób w mediach społecznościowych. Jej profil „Lubię mózgi” na Instagramie obserwuje ponad 21,2 osób.
RozwińZobacz także
„Nie ma różnicy, czy siedzi przede mną osoba uzależniona od telefonu, czy alkoholu. Będą mieć te wymówki” – mówi Krzysztof Piersa, terapeuta uzależnień
Toksyczne bujanie w obłokach. Kiedy marzenia stają się ucieczką od realnego życia, mówi dr Monika Kornacka
„Coraz częściej stawiany jest znak równości pomiędzy tym, 'co mi służy’, a tym, 'co jest dobre'”. Socjolożka o kulturze terapeutycznej, która prowadzi do antyspołecznych postaw
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Dziewczynce przez pomyłkę wpisano męską płeć w akcie urodzenia. „Nie mogę uwierzyć, że to nieodwracalne” – komentuje ojciec
Carl the Collector to kreskówkowy szop w spektrum autyzmu. Ma za zadanie budować zrozumienie i empatię
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
„Mam wspomnienie strasznego pragnienia”. Pokolenie 30- i 40-latków o tym, czego brakowało im w szkole
się ten artykuł?