Jak często powinno się sprzątać mieszkanie? Nie takiej odpowiedzi możesz się spodziewać
W związku z panującą pandemią koronawirusa, utrzymanie naszego domu w czystości ma jeszcze ważniejsze znaczenie, niż wcześniej. Czasami jednak nie jesteśmy świadomi, jak często powinniśmy sprzątać niektóre pomieszczenia, albo jak często należy zmieniać pościel. Nie istnieją żadne żelazne zasady dotyczące częstotliwości ani sposobu, w jakim sprzątamy, jednakże powinniśmy robić to regularnie, żeby uchronić naszą rodzinę przed zarazkami.
Niektóre pomieszczenia w naszym domu wymagają od nas większej uwagi, co do poziomu czystości niż inne. Na co warto zwrócić uwagę? Jak często sprzątać?
Kuchnia: minimum raz dziennie
Kuchnię powinniśmy sprzątać przynajmniej raz dziennie, z prostych przyczyn. Jest to miejsce, gdzie przyrządzamy oraz jemy swoje posiłki, właśnie dlatego zachowanie czystości w tym pomieszczeniu jest takie ważne. Jak wiadomo, koronawirus potrafi się utrzymać na metalowych powierzchniach aż do trzech dni, z tego właśnie powodu należy poświęcić więcej uwagi na dokładne wyczyszczenie wszelkich urządzeń wykonanych ze stali nierdzewnej, znajdujących się w naszej kuchni. Dodatkowo, to właśnie w kuchni rozpakowujemy swoje zakupy żywnościowe. Dlatego kluczowe jest, abyśmy poddali dezynfekcji wszystkie powierzchnie w naszej kuchni, które miały kontakt z zakupami.
Przetrzyjmy blaty, umyjmy zlew i podłogę. Pamiętajmy także, aby regularnie wymieniać kuchenną gąbkę, prać ściereczki.
Pokój dzienny: minimum raz w tygodniu
Nasz pokój dzienny jest miejscem odpoczynku, relaksu, ważne jest więc żeby została w nim utrzymana czystość, abyśmy czuli się w nim jak najbardziej komfortowo. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy wytrzeć kurze oraz odkurzyć nasz salon, jeżeli posiadamy jakieś zwierzęta, należy robić to częściej. Nie zapomnijmy też o regularnym utrzymywaniu porządku, wynoszeniu zbędnych rzeczy.
Odkurzania nie kończmy na podłodze. Regularne odkurzanie naszej kanapy może przyczynić się do wydłużenia jej żywotności (usuniemy też sierść czy okruszki jedzenia). Sugerowane jest, aby minimum raz w roku zlecić dokładne, profesjonalne czyszczenie naszej kanapy, albowiem magazynują się w niej wszelkie bakterie, kurz oraz alergeny. Oprócz cotygodniowego wycierania kurzy oraz odkurzania należy również myśleć o częstym praniu koców oraz poduszek, które są często przez nas używane.
Łazienka: kilka razy w tygodniu
Zważając na to, że łazienka jest miejscem, w którym dbamy swoją higienę, powinna być nieskazitelnie czysta. Co najmniej raz w tygodniu należy czyścić swoją łazienkę dokładnie, wraz z odkurzaniem oraz myciem podłóg. Sedes powinien być dokładnie czyszczony dwa, trzy razy w tygodniu, w zależności od użytkowania. Ręczniki warto wymieniać dwa razy w tygodniu, co zapewni ich świeżość. W trakcie panującej pandemii upewnij się, że odpowiednio odkażasz swoją łazienkę środkami, których skuteczność w walce z koronawirusem została potwierdzona.
Sypialnia: minimum raz w tygodniu
Pokój, w którym wreszcie możemy odpocząć po długim, męczącym dniu, powinien być idealnie wysprzątany, tak abyśmy byli w stanie się wyciszyć oraz zrelaksować.
Częste zmienianie pościeli, odkurzanie oraz wycieranie kurzy może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie, w szczególności jeśli cierpimy na jakieś alergie. Możemy chorować z powodu występujących w naszym pokoju roztoczy albo alergenów, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Dodatkowo, do naszego cotygodniowego sprzątania, powinniśmy przemyśleć głębokie czyszczenie naszego materaca, co najmniej raz w roku.
Dbanie o czystość pomieszczeń nie tylko sprawi, że będzie nam się w nich przyjemniej przebywało, zadbamy także o nasze zdrowie. A nawet drobne rzeczy są tu na wagę złota.
Źródło: BestLife
Polecamy
„Lista 10 rzeczy, których nie robię dla męża”. Ilona Kostecka stworzyła dekalog zdrowego związku
Zmagasz się z chorobą przewlekłą? Nie powinno cię zabraknąć na II Konferencji „O chorowaniu po ludzku”. Zapisy trwają!
„Twoje ubrania nie potrzebują napakowanych chemią płynów do płukania” – pisze Anna Nowak-Krzywańska
„Miesiącami potrafimy odkładać uporządkowanie swojej przestrzeni na później, bo żywimy się fałszywym przekonaniem, że musimy zrobić to same” – mówi Karolina Zawadka zajmująca się declutteringiem
się ten artykuł?