Hanna Turnau oburzona zachowaniem mężczyzny w saunie. „Mam dosyć przyzwolenia na takie teksty”
Aktorka Hanna Turnau podczas odpoczynku w saunie usłyszała na temat swojego wyglądu nieproszone opinie. „Dlaczego mężczyźni nadal uważają, że mogą komentować ciało kobiet w takich miejscach?” – oburza się. Jej zdaniem takie zachowania powodują, że kobiety obawiają się samotnych wypadów do tego typu miejsc.
„Samotny facet w saunie w życiu nie usłyszałby takiego tekstu”
Wizyty w saunie powinny być chwilami relaksu i odprężenia. Kąpiele cieplne przynoszą bowiem korzyści zarówno dla naszego zdrowia jak i samopoczucia. Miłośniczką seansów w saunie jest 31-letnia aktorka Hanna Turnau, znana m.in. z filmów „Zielona granica”, „Planeta Singli” czy serialu „M jak Miłość”. Jest jednak coś, co skutecznie psuje jej te wizyty. To niechciane i nieproszone komentarze dotyczące jej wyglądu, często niestety seksistowskie. Aktorka opisała ten problem na Instagramie.
„Uwielbiam saunę, chciałabym chodzić częściej, niestety za każdym razem, kiedy idę sama, trafia się jakiś typ, który komentuje moje ciało” – napisała w relacji na Instagramie. „Dlaczego mężczyźni nadal uważają, że mogą komentować ciało kobiet w takich miejscach?” – dodała.
W dalszej części wpisu zauważyła, że tego typu incydenty spotykają ją głównie w Polsce. W krajach zachodnich nie doświadcza tego typu przykrości. W ostatnią niedzielę relaksowała się w jednej z warszawskich saun.
„Wszystko fajnie, ale po 10 minutach usłyszałam, że mam fajne cy***, a jak udałam, że tego nie słyszę i zakryłam się od razu ręcznikiem, to usłyszałam, że nie muszę tego robić, bo nie mam czego się wstydzić” – relacjonuje.
Hanna Turnau zauważa różnice w podejściu do płci. Mężczyźni nie są bowiem narażeni na takie komentarze.
„Samotny facet w saunie w życiu nie usłyszałby takiego tekstu” – zauważa.
Zwróciła się z pytaniem do mężczyzn, którzy odpowiadają za takie incydenty.
„Drodzy panowie, czemu wciąż to robicie?!” – docieka.
Jej zdaniem tego typu zachowania powodują, że kobiety obawiają się samotnego joggingu w lesie czy wspomnianego saunowania.
„Dzielę się tym z wami, bo mam dosyć przyzwolenia na takie teksty” -stwierdziła.
Metoda 5D
Pamiętajmy, że wszelkie niechciane komentarze dotyczące płci, seksualności lub o podtekście seksualnym są jedną z form molestowania seksualnego! Jeśli jesteśmy świadkami bądź ofiarami molestowania w przestrzeni publicznej, możemy zastosować jedną z zasad 5D:
- dekoncentracja (przerwanie incydentu przez odwrócenie uwagi, np. upuszczenie książki, kluczy),
- dołączanie innych (powiadomienie np. kierowcy autobusu, menadżera restauracji, ochrony),
- dokumentowanie (nagrywanie incydentu lub robienie zdjęć, pamiętając, by nie rozpowszechniać ich bez zgody ofiary),
- danie wsparcia ofierze molestowania (zaproponowanie pomocy po zajściu),
- dojście do głosu (reakcja bezpośrednia, głośne upomnienie sprawcy).
Źródło: Hello Zdrowie
Zobacz także
Sandra od szefa kuchni usłyszała na swój temat: „Dajcie spokój, nic jej nie będzie. I tak nikt nie chciałby jej zgwałcić”. Miała wtedy 19 lat
Kaya Szulczewska o bodyshamingu: „to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi”. Jak z nim walczyć?
„Mała dziewczynka we mnie nie może już milczeć”. Francuska aktorka oskarża jednego reżysera o gwałt, a drugiego o molestowanie na planie
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Odurzono ją drinkiem w restauracji podczas oficjalnego wydarzenia. Tiktokerka ostrzega: „To naprawdę nieważne, jak bardzo uważny jesteś”
Irańska studentka w ramach protestu rozebrała się do bielizny. Została brutalnie zatrzymana i aresztowana
Odpowiedź Saoirse Ronan na żart stała się viralem: „Dziewczyny muszą myśleć o tym każdego dnia”
„Ten pan już tak ma” – słyszały uczennice zgłaszające nauczycielom molestowanie ze strony wuefisty
się ten artykuł?