Przejdź do treści

Grucha jako „rak” pomaga chorym dzieciom. Mirosław Zbrojewicz w kampanii Fundacji Iskierka

Mirosław Zbrojewicz
Grucha jako "rak" pomaga chorym dzieciom. Mirosław Zbrojewicz w kampanii Fundacji Iskierka/ Zdjęcie: Fundacja Iskierka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Mirosław Zbrojewicz, znany szerszej publiczności z roli gangstera „Gruchy” w filmie „Chłopaki nie płaczą”, pomaga dzieciom chorym na raka. W kampanii społecznej „Pomóż nam oswajać raka” Fundacji Iskierka aktor występuje obok Martyny Posadzki, byłej podopiecznej fundacji i mistrzyni juniorów w fitnessie gimnastycznym.

„Pomóż nam oswajać raka”

Mirosław Zbrojewicz, najczęściej obsadzany w roli twardych gangsterów, w najnowszej kampanii społecznej Fundacji Iskierka oswaja dzieci z chorobą nowotworową. Aktor, znany m. in. z roli „Gruchy” w filmie „Chłopaki nie płaczą”, „Śledzia” w „E=mc²” czy Buźki w „Sztosie 2”, tym razem postanowił wcielić się w rolę raka. W akcji „Pomóż nam oswajać raka” wystąpił u boku Martyny Posadzki, byłej podopiecznej fundacji oraz wielokrotnej mistrzyni Polski, Europy i świata w fitnessie gimnastycznym juniorów.

„’Pomóż nam oswajać raka’ to nasza najnowsza kampania. Nazywamy w niej rzeczy po imieniu, czyli chorobę nowotworową rakiem, bo przecież to najczęstsze z nią skojarzenie. Odwołujemy się w niej do stereotypów dotyczących choroby i jej etapów, ale pokazujemy też, jak ważne jest jej oswajanie” – mówi Jolanta Czarnecka-Siwecka, prezeska Fundacji.

1 proc. podatku w ważnej sprawie

W ramach kampanii opublikowane zostały cztery filmy pokazujące historię Posadzki, której kariera sportowa zatrzymała się, kiedy wykryto u niej nowotwór. Krótkie wideo przedstawiają etapy choroby od momentu, kiedy rak pojawia się nieproszony, a następnie zmienia życie i zostaje z chorą bohaterką na dłużej. Ostatnia część wskazuje jednak, że z „oswojonym” nowotworem lepiej się żyje. Kiedy rak, w którego wciela się Zbrojewicz, dostaje w prezencie słynny sweter z gruszką, nieproszony bohater znika z życia dziewczynki.

„Historia stworzona przez duet naszej podopiecznej Martynki i aktora Mirosława Zbrojewicza opowiedziana jest dosłownie, przewrotnie, ale również z nadzieją i uśmiechem. By zatrzymać odbiorcę, sprowokować do refleksji i tym samym zachęcić go do akcji #OswajamyRaka i przekazania 1 proc. podatku podopiecznym Iskierki” – dodaje Czarnecka-Siwecka.

Kampania, która jest dostępna również w mediach społecznościowych i na TikToku, potrwa do końca kwietnia.

KIORP, czyli Krótka Obsługa Raka Piersi

Temat raka jest nam bardzo bliski. Każda z nas ma kogoś w swoim otoczeniu, kto chorował bądź właśnie walczy z nowotworem.

Czy wiesz, czym jest KIORP? Redakcja Hello Zdrowie długo pracowała nad Krótką Instrukcją Obsługi Raka Piersi, czyli darmowym e-bookiem zawierającym praktyczne wskazówki dla chorych, ich bliskich i znajomych, a także pracodawców.

Krótka Instrukcji Obsługi Raka Piersi to podręczny darmowy przewodnik, który poradzi i podpowie, jak można ułatwić sobie życie, kiedy naszą rzeczywistością jest rak piersi.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

„Ludzie wciąż nie chcą wiedzieć, gdzie znajduje się schron przeciwrakowy” – mówi Anna Bimer, autorka książki „Rak time”

Henryka Krzywonos-Strycharska

Henryka Krzywonos-Strycharska odpowiada kolegom z Sejmu: „To nie moda tylko rak”

Coraz mniej chętnych na bezpłatne badania. Na Islandii potrafili rozwiązać ten problem

Lyndsey Ashton / fot. Instagram @lyndsey_ashton22

22-letnia kobieta wygląda jak dziecko. Od ludzi mijanych na ulicy słyszy: „Czy ten dzieciak jest w ciąży?!”

Deborah James

Chora na raka gwiazda BBC żegna się z fanami. „Wiadomość, której nigdy nie chciałam napisać”

Sophie Wilmes zawiesza swoje obowiązki, żeby opiekować się ciężko chorym mężem. „Decyzja budzi największy szacunek”

Usłyszała od lekarza: „My już jej nie uratujemy”. 10 lat później wciąż jest, i pomaga. Basia Górska o walce z rakiem jajnika

Tom Parker

Tom Parker nie żyje. Wokalista zespołu The Wanted chorował na raka mózgu

„Póki oddycham, jest mnóstwo do zrobienia”. Jola i Magda szyją turbany dla dziewczyn z całej Polski i apelują: badaj cycki!

Aga Szuścik: „Żadna choroba nie jest 'kobieca’. To nie jest słowo, którym powinno się określać to, co złe, trudne, okropne”

Justyna Tomska / Archiwum prywatne

„Nie ma treningu, od razu jest życie. Wpadasz w nie po uszy i właściwie masz przegwizdane” – zauważa poetka Justyna Tomska

Joanna Głuchowska i Andrzej Dziedzic /fot. Damian Rychlica

„Choroba nie ma żadnego sensu. Dopiero to, co z niej wyciągniemy” – przekonują Andrzej Dziedzic i Joanna Głuchowska, autorzy książki „Liczy się każdy oddech”

Jakub Małecki

„Moi bohaterowie są szczególni, bo jest im trudniej” – mówi pisarz Jakub Małecki

hospicjum domowe

„Często mówi się, że 'ktoś kogoś oddał do hospicjum’. A nikt nie powie przecież 'oddał do szpitala'”. Anna Kurowicka o odchodzeniu bliskich

Chorzy na szpiczaka pozbawieni leku ratującego życie. Nie ma go na lipcowej liście refundacyjnej

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?/Getty Images

Pomoc socjalna – na co mogą liczyć pacjenci chorzy na raka?

Alicja Sekret

Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach

Pomacaj się

„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

dziewczyna, walka z rakiem

Walczy czy zdrowieje? Psychoonkolożka o tym, dlaczego powinniśmy zmienić język, którym się posługujemy, mówiąc o raku

Anna Charko: Życie z chorobą jest jak wyprawa w Himalaje

Katarzyna Wolińska

Hello My Hero. Katarzyna Wolińska: Chciałabym, żeby ktoś kiedyś powiedział: „pamiętacie tę Kaśkę? Ona była taka fajna, wygłupiała się, tańczyła na wózku”