Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

Patricia Bolle w wieku 68 lat ma nawrót raka. Zmianę nowotworową wykryła jej fryzjerka, która zaniepokoiła się łysą plamką na głowie.
Patricia Bolle, z Haslett w stanie Michigan, 13 lat temu zmagała się z rakiem piersi. Przeszła przez zabieg usuwania guzka, chemioterapię i radioterapię. Po 5 latach od choroby uznała, że szanse na powrót choroby są niewielkie. Ponadto coroczna mammografia nie wykazywała żadnych nieprawidłowości. Jednak rok temu Boll dowiedziała się, że ma nawrót raka.
Kobieta nie dowiedziałaby się, że jest powtórnie chora, gdyby nie jej fryzjerka, Nikki McClure, która zaobserwowała zmianę. McClure w trakcie wizyty zauważyła łyse, zaczerwienione miejsce na czubku głowy swojej klientki, które było wielkości mniej więcej dużej monety. Zwróciła na nie uwagę i zapytała, czy Bolle odczuwa ból w tym miejscu, ponieważ zmiana była dość sucha i wyglądała, jakby kobieta się oparzyła.
Bolle zaniepokoiła się plamą na skórze głowy i udała się na biopsję, która potwierdziła przerzut zmian nowotworowych IV stopnia.
Nowotwór piersi – w jakim miejscu można znaleźć objawy?
Nowotwór piersi IV stopnia to rak z przerzutami, w którym komórki nowotworowe odrywają się od pierwotnego guza w piersiach i przemieszczają się po całym ciele poprzez układ krwionośny lub limfatyczny. Kiedy komórki nowotworowe zaczynają się rozprzestrzeniać, mogą tworzyć się na skórze lub tuż pod nią. Najczęściej tworzą się one w klatce piersiowej w pobliżu blizn chirurgicznych lub na brzuchu. Rzadko zdarza się, że przerzuty pojawiają się na skórze głowy lub w obrębie szyi.
Obecnie Boll jest w trakcie chemioterapii i swoją historią stara się ostrzec innych. „Mówią ci, żebyś szukał piegów i pieprzyków na ciele, ale nikt nie myśli o skórze głowy” – powiedziała Boll w rozmowie z Wilx.
Nie wszystkie zmiany skórne muszą oznaczać raka. Jeśli jednak zauważysz niepokojąca zmianę, lepiej udać się do lekarza, aby wykryć chorobę we wczesnym stadium.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy

Emily Ratajkowski: „To, co mi sprawia przyjemność, co mi się podoba, jest ważniejsze od tego, co facet myśli, gdy mnie widzi”

„Mam znajomych z ADHD i autyzmem, którzy mają niesamowite talenty. Ja w kolejce za supermocami nie stałam”
15:11 min
Sara Suchowiak: „Zmiany klimatu łączymy już z niedożywieniem, brakiem dostępu do wody czy katastrofami, ale rzadko bezpośrednio ze zdrowiem”
25:44 min
Natalie Portman: „Oczekiwania wobec kobiet wciąż są inne niż wobec mężczyzn. Czas to zmienić”
się ten artykuł?