2 min.
Farmaceuta nie odmówi sprzedaży prezerwatyw. Może jednak nie sprzedać innych określonych produktów leczniczych

Prezerwatywy - czy można je kupić w aptece? / unsplash
Najnowsze
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
14.01.2021
Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż
14.01.2021
Jak wychować pewne siebie dziewczynki? Radzi Mikołaj Foks [WIDEO]
Farmaceuta nie może odmówić sprzedaży prezerwatyw. „Procedowana w parlamencie ustawa o zawodzie farmaceuty nie zawiera zapisów o klauzuli sumienia farmaceutów” – pisze Naczelna Izba Aptekarska. Istnieją jednak inne produkty lecznicze, których może nie sprzedać klientowi.
Sprzedaż prezerwatyw w aptece
W środę internet zalały newsy dotyczące zmian w ustawie o zawodzie farmaceuty. Z wielkim sprzeciwem spotkał się rzekomy zapis o klauzuli sumienia farmaceutów.
„W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami jakoby w procedowanej przez parlament RP ustawie o zawodzie farmaceuty znalazły się zapisy dotyczące klauzuli sumienia farmaceutów, stanowczo dementujemy te nieprawdziwe informacje i sprzeciwiamy się dalszemu ich rozpowszechnianiu” – czytamy w oficjalnym stanowisku Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Okazuje się więc, że żadnych zmian w zakresie sprzedaży prezerwatyw NIA nie przewiduje. Procedowany obecnie projekt ustawy o zawodzie farmaceuty rozszerza prawo do odmowy wydania produktu o wyroby medyczne, ale wyłącznie w szczególnych przypadkach, gdy mogą one zostać użyte w celach pozamedycznych.
Prawo odmowy wydania z apteki określonych produktów leczniczych ściśle reguluje art. 96 ust. 5 ustawy „Prawo farmaceutyczne”, które jednoznacznie wskazuje na przesłanki, jakie mogą kierować farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym podczas podejmowania decyzji o odmowie.
Kiedy farmaceuta może odmówić sprzedaży?
Farmaceuta może odmówić wydania produktu, który może skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia pacjenta lub gdy istnieje podejrzenie o zastosowaniu danego preparatu leczniczego w celach pozamedycznych (np. odurzenie pseudoefedryną).
Jak tłumaczy Naczelna Izba Lekarska, obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów o statusie wyrobów medycznych, które jeszcze do niedawna były zarejestrowane jako leki.
Udostępnij
Zobacz także

Antykoncepcja a zakrzepica. Oto sygnały, które powinny cię zaniepokoić

Antykoncepcja u nastolatków. Co o tym mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa?

„Nie chodzi o to, żeby ośmiolatkowi pokazywać, jak zakłada się prezerwatywę”. O tym jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, wyjaśniają edukatorki seksualne
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

13.01.2021
Hanka Grupińska: wydaje się, że świat ultraortodoksji żydowskiej jest bardziej otwarty i respektujący prawa kobiet niż polski kościół katolicki

09.01.2021