Przejdź do treści

Emma Watson walczy o prawa kobiet i krytykuje Polskę za restrykcyjne prawo aborcyjne

Tekst o walce Emmy Watson o prawa kobiet. Na zdjęciu: Kobieta z brązowymi włosami i białą koszulką - HelloZdrowie
Photo by Pascal Le Segretain/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Emma Watson napisała list otwarty do kobiety, która zmarła w 2012 roku w Irlandii, ponieważ lekarze odmówili jej aborcji. W swoim wystąpieniu nawiązała także do sytuacji kobiet w Polsce

 

Emma Watson stała się międzynarodową gwiazdą dzięki swojej roli w ekranizacji Harry`ego Pottera”. Aktorka aktywnie walczy o prawa kobiet. Jest ambasadorką dobrej woli ONZ, a także przekazała w przeciągu ostatnich 12 miesięcy – 5 milionów dolarów na rzecz równości płci i praw kobiet. W 2014 roku zainicjowała także ruch #HeForShe (On dla Niej), którego celem było włączenie mężczyzn i chłopców w walkę o równouprawnienie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Nie chciałaś stać się twarzą ruchu, chciałaś procedury, która uratowałaby ci życie

Emma Watson w liście do Savity Halappanavara

List aktorki pojawił się ostatnio w magazynie „Porter”, a Emma podzieliła się swoimi słowami za pośrednictwem mediów społecznościowych w sobotę, 29 września. List został skierowany do doktor Savity Halappanavara, 31-letniej hinduskiej dentystki, która w 2012 roku zmarła w wyniku septycznego poronienia. Jej śmierć była katalizatorem historycznego referendum w Irlandii, w którym ponad 65 proc. głosowało za uchyleniem ósmej poprawki obowiązującej w tym kraju. Irlandzkie prawo z 1982 roku zapewnia nienarodzonemu płodowi taką samą ochronę jak jego matce, co sprawia, że ​​wykonanie aborcji jest prawie niemożliwe. Kobiety z Irlandii jeżdżą do Wielkiej Brytanii, by legalnie usnąć ciążę.

Źródło: Getty Images

Candle and flowers are placed in front of a mural of Savita Halappanavar in Dublin as Ireland has voted to repeal the 8th Amendment of the Irish Constitution which prohibits abortions unless a mother's life is in danger. (Photo by Niall Carson/PA Images via Getty Images)

Ponieważ spałaś, wielu z nas się obudziło

Notatka na pomniku upamiętniającym Savity Halappanavarę w Dublinie

Dochodzenie wykazało, że było 13 okazji, aby uratować życie Halappanavar w ciągu siedmiu dni, kiedy była pod nadzorem lekarza. Kobieta nie umarłaby, gdyby pozwolono jej przerwać 17-tygodniowy płód. Irlandzki rząd jest na drodze do wprowadzenia do końca roku nowego ustawodawstwa, które obejmuje nieograniczoną aborcję do 12 tygodni, z wyjątkami dla ciąż do 24 tygodni, jeżeli zdrowie kobiety jest zagrożone. Nowe ustawodawstwo zostało już nazwane „prawem Savity”.

Jednak od Argentyny po Polskę restrykcyjne prawa aborcyjne nadal karzą i zagrażają dziewczętom, kobietom i ciężarnym. Bezpłatna, bezpieczna, legalna i lokalna opieka nad aborcją jest potrzebna na całym świecie

Emma Watson

Watson dziękuje także mężowi Savity, który działa na rzecz uchylenia ósmej poprawki w Irlandii. Aktorka w swoim liście krytykuje także Polskę i Argentynę za restrykcyjne prawo aborcyjne. Wyraża jednak nadzieję, że przypadek z Irlandii pomoże wprowadzić zmiany na całym świecie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?