Przejdź do treści

Egipska aktorka oskarżona o „podżeganie do rozpusty” za założenie prześwitującej sukienki. Grozi jej więzienie

Tekst o aktorce oskarżonej za prześwitującą sukienkę. Na zdjęciu: Kobieta w czarnej sukience - HelloZdrowie
Screenshot Instagram @raniayoussef_
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rania Youssef oskarżona o „podżeganie do rozpusty”. Aktorce postawiono zarzuty i grozi jej więzienie za założenie koronkowej, prześwitującej sukienki na Festiwalu Filmowym w Kairze.

W zeszłym tygodniu gwiazda egipskiego kina, Rania Youssef, wystąpiła w czarnej, półprześwitującej, odsłaniającej nogi sukience, co wywołało oburzenie wśród Egipcjan. Trzech egipskich prawników, znanych z tego, że angażują się w sprawy dotyczące przestrzegania zasad moralności, złożyło pozew przeciwko aktorce, oskarżając ją za noszenie stroju na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze, który stanowił „podżeganie do rozpusty”. Jeden z prokuratorów, Samir Sabry, stwierdził, że wygląd panny Youssef „nie pasował do wartości społecznych, tradycji i moralności oraz podważył reputację festiwalu i egipskich kobiet”. Rozprawa zaplanowana jest na 12 stycznia, a aktorka może zostać skazana nawet na 5 lat pozbawienia wolności.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Sprawa jest najnowszą z serii głośnych oskarżeń wymierzonych w celebrytów w Egipcie pod autorytarnymi rządami prezydenta Abdela Fattaha el-Sisi. Prawnicy wysuwają zarzuty, twierdząc, że przestrzegają moralności publicznej, regulując strój, zachowanie, a nawet żarty pod pozorem ochrony egipskiego nacjonalizmu. Sprawy wobec osób publicznych z oskarżeniami o niemoralność posuwają się w szybkim tempie. Youssef ma stawić się w sądzie już 12 stycznia, podczas gdy więźniowie polityczni lub zatrzymani dziennikarze w więzieniu czekają latami na proces.

 

kobieta na imprezie

W 2013 r. wielu Egipcjan poparło przejęcie władzy przez Abd al-Fattah as-Sisiego z obawy, że Bractwo Muzułmańskie, którego przywódca Mohammed Morsi został pozbawiony władzy, ograniczyłoby prawa kobiet i wolności społeczne. Obecnie można zauważyć, że te same prawa wciąż są niszczone. Sądowy aktywizm ery Sisiego doprowadził także do surowych ograniczeń dla niektórych mniejszości, co w ubiegłym roku skutkowało surowymi rozprawami wobec gejowskiej społeczności.

Rania Youssef przeprasza za założenie sukienki

Suknia, którą Youssef nosiła na festiwalu filmowym, skłoniła niektórych Egipcjan do poparcia oskarżenia, określili oni zachowanie aktorki „obrazą narodu”. „Ona i ktokolwiek, kto pozwolił jej tak wyglądać, musi stanąć przed sądem” – można przeczytać w komentarzach na Twitterze. Rania Youssef przeprosiła za założenie sukienki i podkreśliła, że szanuje egipskie wartości kulturowe i moralne. „Nie spodziewałem się tej reakcji. Gdybym wiedziała, nie założyłabym tej sukienki”- powiedziała w oświadczeniu.

W większości przypadków takie sprawy kończą się uniewinnieniem, jednak czasami zdarza się, że artyści zostają skazani na więzienie za naruszenie moralności publicznej. W ubiegłym roku egipski sąd skazał piosenkarkę Shaimę Ahmed na dwa lata więzienia (karę zmniejszono do roku) za wystąpienie w teledysku w bieliźnie i wymowne jedzenie banana. W styczniu z kolei zatrzymano piosenkarkę Lailę Amer, która wykonywała sprośne gesty w swoim popowym teledysku.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?