Przejdź do treści

„Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu” już niedługo w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym książki

„Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu” / mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć termin „slut-shaming” może wydawać się nowy, to samo zjawisko jest stare jak świat. To zawstydzanie, poniżanie, próba sprawowania kontroli i przede wszystkim – przemoc. I o tym jest książka Pauliny Klepacz, Aleksandry Nowak oraz Kamili Raczyńskiej-Chomyn. Premiera „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu” już 28 kwietnia 2021 r.!

Slut-shaming

Ktoś nazwał cię dziwką? To właśnie slut-shaming. Ktoś za twoimi plecami opowiadał, jaka jesteś puszczalska? To również. A może usłyszałaś, że nie powinnaś się tak wulgarnie malować? Albo że taka sukienka to nie wypada? No właśnie.

Nieważne, czy to brutalne wyzwisko, czy subtelna, pozornie przyjacielska rada. Slut-shaming podany wszystko jedno w jakiej formie boleśnie odbija się na psychice dziewczynek, nastolatek i dorosłych kobiet.

Czy można z tym wygrać?

To jedno z pytań, na które odpowiedzi poszukują autorki książki. Wspólnie z psycholożkami, dziennikarkami, seks workerkami i seksuolożkami zastanawiają się, skąd bierze się slut-shaming, jak działa i w jaki sposób można się go pozbyć. Dziwki, zdziry, szmaty” to również do bólu osobista i szczera opowieść o tym, jak każda z bohaterek książki doświadczyła tego rodzaju przemocy.

Na sam koniec autorki oddają głos kobietom, które cieszą się seksem na własnych zasadach. Erotyczne historie – prywatne, intymne, oszałamiające i podniecające – dodają odwagi i pokazują, jak nie dać się zawstydzić.

Książka „Dziwki, zdziry, szmaty. Opowieści o slutshamingu” (Wydawnictwo Czarna Owca) będzie miała swoją premierę 28 kwietnia 2021 r. Hello Zdrowie jest jednym z patronów medialnych książki.

O autorkach

Paulina Klepacz

Feministka i dziennikarka. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórczyni magazynu „G’rls ROOM”. Redaktorka prowadząca Glamour.pl. Pisze głównie o pozytywnej seksualności, prawach kobiet oraz osób LGBT+. Współautorka „#girlstalk”, „CIPKO-notesu” oraz autorka „Sexy zaczyna się w głowie”. Nagrywa podcast samoMIŁOŚĆ.

Aleksandra Nowak

Dziennikarka i redaktorka, absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Współtwórczyni magazynu „G’rls ROOM”. Przez lata współpracowała z rozmaitymi mediami oraz instytucjami kultury. Pisze przede wszystkim na tematy związane z seksualnością, a także twórczością kobiet – artystek, pisarek, reżyserek.

Kamila Raczyńska-Chomyn

Z wykształcenia pedagożka resocjalizacyjna, edukatorka seksualna i menstruacyjna, trenerka umiejętności psychospołecznych. Jako doula wspiera kobiety w ciąży, podczas porodu i połogu oraz w trakcie ronienia. Autorka projektu oraz fanpage’a „Dobre Ciało”. Na co dzień pracuje w gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: