Przejdź do treści

Dyrektorzy szkół we Wrocławiu zastraszani przez antyszczepionkowców. Powodem szczepienia przeciw HPV

Dziewczyna na szczepieniu. Tekst o groźbach od antyszczepionkowców wysyłanych do szkoł, w których odbywają się szczepienia przeciw HPV
Dyrektorzy wrocławskich szkół otrzymują groźby przez szczepienie nastolatków przeciw HPV w szkołach/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dyrektorzy wrocławskich szkół, w których odbywają się szczepienia przeciwko wirusowi HPV, stają się celem ataków ze strony środowisk antyszczepionkowych. W wiadomościach e-mailowych otrzymują groźby grzywny i procesów sądowych. „Cały ten mail jest napisany w takim tonie, że w zasadzie dyrektor to powinien natychmiast wypowiedzenie złożyć” – mówi dyrektorka jednej z wrocławskich szkół w rozmowie z Radiem Wrocław.

„Nas się straszy”

Od września 2023 roku w polskich szkołach ruszyły szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Program oferujący bezpłatne preparaty dla uczniów w określonym wieku został stworzony w odpowiedzi na rosnącą świadomość zagrożeń związanych z zakażeniem HPV, które może prowadzić do rozwoju nowotworów, takich jak rak szyjki macicy. Mimo korzyści zdrowotnych dyrektorzy szkół, w których organizowane są szczepienia, są jednak coraz częściej celem ataków ze strony środowisk antyszczepionkowych. Jak informuje Radio Wrocław, przeciwnicy szczepień wysłali wiadomości do wrocławskich placówek, w których wyrażali swoje niezadowolenie wobec prowadzenia kampanii przeciw HPV w tych miejscach.

„Nas się straszy” – podkreśla dyrektorka jednej z placówek.

E-maile, które otrzymują dyrektorzy szkół zatytułowane są „Przeciwko promowaniu poddania się szczepieniu HPV”. Zawierają długą listę argumentów przeciw szczepieniu, paragrafów, a także gróźb karami grzywny i sądu. „Kto kieruje do publicznej wiadomości reklamę produktów leczniczych wydawanych wyłącznie na podstawie recepty podlega grzywnie” – przytacza treść jednego z e-mailów dyrektorka.

„Tutaj nam pan, z wyrazami szacunku grozi, najnormalniej w świecie grozi” – mówi.

„Cały ten mail jest napisany w takim tonie, że w zasadzie dyrektor to powinien natychmiast wypowiedzenie złożyć” – dodaje kolejna dyrektorka w rozmowie z Radiem Wrocław.

Ataki te mają nie tylko zniechęcić dyrektorów do dalszej współpracy z miejskim programem zdrowotnym, lecz także wywołać lęk wśród dyrektorów, rodziców i opiekunów uczniów.

„Najzwyczajniej w świecie jako człowiek boję się reperkusji słownych. Wprost obawiam się hejtu” – dodaje rozmówczyni.

„To ukłon w stronę rodziców”

Dyrektorzy wrocławskich szkół, pomimo presji, starają się nie poddawać naciskom i kontynuować realizację programów zdrowotnych. Podkreślają także, że szczepienia przeciwko HPV są w pełni dobrowolne i odbywają się jedynie za zgodą rodziców.

„Ja udostępniam gabinet pielęgniarski, natomiast rodzice wyrażają na to zgodę, to jest wyłącznie na ich życzenie” – wyjaśnia dyrektorka.

I dodaje, że szczepienia w szkołach są wyciągnięciem ręki do rodziców.

„To ukłon w stronę rodziców, którzy nie muszą biegać gdzieś tam do ZOZ-u, urywać się z pracy, gdzieś z tym dzieckiem przychodzić, żeby je zaszczepić. Tylko to za wiedzą, wolą i zgodą rodziców jest zorganizowane w szkole” – tłumaczy.

Szczepienia przeciw HPV

Wirus HPV, przenoszony drogą płciową, jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy, jednego z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet na świecie. Wdrożenie programów szczepień w młodym wieku ma na celu zmniejszenie liczby zakażeń wirusem i ograniczenie liczby zachorowań na nowotwory. Wiele krajów europejskich, takich jak Dania, Szwecja czy Niemcy od lat realizuje masowe szczepienia młodzieży, co przynosi wymierne rezultaty w postaci spadku liczby zachorowań.

W Polsce akcje szczepień HPV są stosunkowo nowe, a programy te dopiero zaczynają być wdrażane na szerszą skalę. Obecnie dziewczęta i chłopcy w wieku 11-14 lat mogą skorzystać z dwóch rodzajów szczepionek przeciwko HPV: dwuwalentnej Cervarix oraz dziewięciowalentnej Gardasil. Dzieci w wieku 9-11 lat oraz 14-17 lat mają dostęp do szczepionki Cervarix.

Od 1 września br. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło także program szczepień dla dzieci w wieku 9 i 10 lat, umożliwiający im bezpłatne przyjęcie szczepionki Gardasil. Ta dziewięciowalentna szczepionka zapewnia ochronę przed dziewięcioma patogenami HPV, zapobiegając nie tylko rakowi szyjki macicy i odbytu, lecz również zmianom przednowotworowym narządów płciowych i brodawkom płciowym (kłykcinom kończystym).

By skorzystać z bezpłatnych szczepień, konieczne jest uzyskanie e-recepty wystawionej przez lekarza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?