Przejdź do treści

Drastyczne cięcia budżetu NFZ. „Na leczenie będzie o 13 mld zł mniej”

Chory leży na łóżku szpitalnym
Drastyczne cięcia budżetu NFZ. "Na leczenie będzie o 13 mld zł mniej"/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Federacja Przedsiębiorców Polskich alarmuje o planowanych drastycznych cięciach budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. „Zapowiadany rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przewiduje rozwiązania, których rzeczywistym skutkiem będzie uszczuplenie w przyszłym roku środków NFZ dostępnych na leczenie o kwotę ok. 13 mld zł” – wyjaśnia w oświadczeniu.

13 mld zł mniej na budżet NFZ

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) ostrzega, że pacjenci muszą liczyć się z perspektywą uszczuplenia środków finansowania świadczeń zdrowotnych nawet o 10 proc. To skutek zapowiedzianej nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

„Zapowiadany rządowy projekt przewiduje rozwiązania, których rzeczywistym skutkiem będzie uszczuplenie w przyszłym roku środków Narodowego Funduszu Zdrowia dostępnych na leczenie o kwotę ok. 13 mld zł” – zaalarmowała FPP.

Jak czytamy w komunikacie, w nowelizacji przewidziano przeniesienie na NFZ obowiązku finansowania zadań, które do tej pory były finansowane z budżetu państwa. NFZ miałby więc z własnej kieszeni płacić m.in. za zakup szczepionek, ratownictwo medyczne, bezpłatne leki dla osób w wieku 75+ oraz kobiet w ciąży, programy lekowe dla osób chorych na hemofilię oraz żyjących z wirusem HIV czy świadczenia wysokospecjalistyczne. Wszystko to wiąże się z wydatkami na kwotę ponad 7 mld zł.

„Co więcej, dochody Funduszu zostaną uszczuplone z powodu zaprzestania opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, które do tej pory były pokrywane z budżetu państwa. W łącznym wymiarze daje to kwotę przynajmniej 13 mld zł w 2023 r., które zamiast na leczenie pacjentów, zostaną wydane w inny sposób” – podaje FPP.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Chory stoi przy oknie w sali szpitalnej

Kolejki do lekarzy coraz dłuższe

Jak wylicza Federacja, w perspektywie trzech lat NFZ na leczenie otrzyma nawet o 40 mld mniej. 

„Oznacza to dalsze ograniczenie dostępu do leczenia oraz wydłużenia kolejek na zabiegi lub do specjalistów. A wszystko to w czasie, kiedy zapotrzebowanie na świadczenia medyczne jest szczególnie zwiększone ze względu na tzw. dług zdrowotny występujący po pandemii” – napisano.

Cytowany w komunikacie Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP podkreśla, że w obecnych czasach ochrona zdrowia powinna być jednym z głównych priorytetów rządu. Jak zaznacza, przepisy ustawy o świadczeniach zdrowotnych miały za zadanie stopniowo wyrównywać poziom nakładów na zdrowie do średniej unijnej.

„Planowana jest operacja daleko idącego drenażu Narodowego Funduszu Zdrowia, którą można porównać jedynie do przejęcia blisko 10 lat temu środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych” – powiedział.

Odniósł się również do zapowiedzi, że nowelizacja nie będzie poddana konsultacjom społecznym, lecz trafi bezpośrednio na posiedzenie Rady Ministrów.

„Stanowi to jawne naruszenie obowiązku konsultowania rządowych projektów, aktów legislacyjnych, który wynika choćby z art. 5 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nie sposób wyobrazić sobie wprowadzenie ustawy tak dalece ingerującej w strukturę i poziom publicznego finansowania ochrony zdrowia, a w konsekwencji silnie oddziałującej na przeważającą część społeczeństwa, bez możliwości zapoznania się z pełną treścią projektu oraz wyrażenia opinii na jego temat przez partnerów społecznych i samych pacjentów” – podsumował.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Lekarz

Ilu lekarzy przypada w Polsce na tysiąc osób? „2,4 lekarza to legenda” – twierdzi analityk NFZ

Chory stoi przy oknie w sali szpitalnej

Szpital psychiatryczny likwiduje oddział neurologiczny. Pacjenci i pracownicy protestują: „W naszym regionie jest za mało łóżek”

Korytarz szpitalny

Sale operacyjne w polskich szpitalach jak muzea. Lekarze pokazują zdjęcia i komentują: „Polska ochrona zdrowia w pigułce”

Lekarz i pielęgniarki na korytarzu szpitalnym

Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Instrumentariuszki protestują

Korytarz szpitalny

19 szpitali w Polsce może wstrzymać przyjęcia i zabiegi. Sytuacja jest poważna

Polskie szpitale

Dramat polskich szpitali. „Powinny być jedynie tłem do horrorów” – komentuje Siostra Bożenna i pokazuje zdjęcia

Dlaczego lekarze są niemili? / istock

„Dlaczego jestem dupkiem?”. Lekarz Michał Głuszek wyjaśnia, dlaczego bywa niemiły dla swoich pacjentów

Zmiany w polskiej onkologii / istock

Dodatkowe pieniądze na leczenie chorób onkologicznych. Zmiany również w POZ

W Polsce brakuje chirurgów / istock

Wkrótce w Polsce zabraknie chirurgów. „Za chwilę nie będzie komu operować” – alarmują eksperci

Sala szpitalna

Siostra Bożenna o traumie, z którą mierzą się pacjenci w Polsce: „Brak personelu, brak sprzętu, brak czasu, brak informacji, brak zainteresowania, brak empatii”

Lekarz

Lekarz miał 6,5 minuty na przyjęcie jednego pacjenta. „Doniosłem sam na siebie”

Pacjentka je zupę

Siostra Bożenna dotkliwie o diecie szpitalnej: „Stan odżywienia 70 proc. pacjentów ulega pogorszeniu podczas hospitalizacji”

Szpital

40 tys. zł odszkodowania za naruszenie praw pacjenta. Przy nazwisku mężczyzny widniał napis „pacjent HIV”, który każdy mógł zobaczyć

Jakie są prawa pacjenta w Polsce i czego możemy oczekiwać od służby zdrowia. Lista jest długa

Środki ochrony osobistej – dla bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kiedy musimy założyć kask, gogle i przyłbicę

Co musi zrobić lekarka z Ukrainy, by pracować w Polsce? „Takich zgłoszeń mamy 20-30 dziennie” – mówi Vira Orel, prezeska firmy Medimost

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

„Zdarza się, że zamiast opasek uciskowych do zatamowania krwawienia używamy dętek wyjętych z rowerów” – mówi Anna Maiboroda, ukraińska ratowniczka medyczna

Kobieta protestuje przeciwko wojnie w Ukrainie

Mocny przekaz ministra zdrowia Ukrainy do rosyjskich lekarzy: „Nie potępiliście śmierci niewinnych ludzi”

Kobieta rozmawia przez telefon

Ratownik medyczny o niepotrzebnym wzywaniu pogotowia: „Przerażają mnie sytuacje, kiedy ktoś ma zawał, udar i nie ma wolnej karetki”

Protestujący ratownik medyczny

Koniec problemów z obsadą karetek? Adam Niedzielski: Podpisaliśmy porozumienie z ratownikami medycznymi

Kobiety w medycynie

Prof. Beata Tarnacka: Myślę, że kobiety w medycynie rzadziej wierzą w siebie i łatwiej rezygnują z podejmowania dużych inicjatyw

Protest pracowników ochrony zdrowia

Protest pracowników ochrony zdrowia. Ane Piżl:  Nie dotrę. Wygnała nas z tego kraju nienawiść do osób LGBT+

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

Ratownik medyczny szczerze o tym, co dzieje się w szpitalach. „Zbierałem się dwa miesiące, żeby napisać wam jak wygląda obecnie sytuacja…”

×