Dentobus na kółkach przyjedzie do twojego dziecka. Sprawdź, gdzie się zatrzyma
Każde dziecko powinno usiąść na fotelu dentystycznym minimum cztery razy w roku. Nie zawsze niestety jest to możliwe. Do małych mieszkańców miejscowości, w których nie ma gabinetów stomatologicznych, przyjedzie dentobus: mobilny gabinet dentystyczny.
Zupełnie za darmo
Mali pacjenci wiosek i niewielkich miejscowości będą mogli w sposób komfortowy zadbać o higienę jamy ustnej. A to wszystko dzięki dentobusowi, czyli gabinetowi dentystycznemu na kółkach.
Kto może wziąć udział w programie? Jak podaje serwis pacjent.gov.pl, z jego usług mogą skorzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia. Jak dowiedziało się Radio Zet, chodzi o młodych pacjentów, którzy w swoich miejscowościach nie mają gabinetów dentystycznych. Usługa jest całkowicie darmowa. Sfinansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dlaczego dentobus?
Lekarze wypowiadają się niepokojąco na temat stanu uzębienia polskich dzieci. Próchnicę ma aż 90 proc. 18-latków. Choroba ta dotyka także małych dzieci. Boryka się z nią aż 40 proc. trzylatków.
Pacjenci, którzy skorzystają z dentobusu mogą liczyć na:
- przegląd dentystyczny,
- plan leczenia,
- badania kontrolne i okresowe,
- lakowanie zębów,
- fluoryzację,
- wykonanie zdjęcia RTG,
- leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy;
- instruktaż higieny jamy ustnej, np. naukę prawidłowego szczotkowania zębów.
Jeśli gabinet na kółkach nie ma postoju w okolicy, w której mieszkają dzieci chcące skorzystać z jego usług, rodzic lub opiekun powinien zgłosić się do szkoły lub przedszkola dziecka. Placówka może poprosić o zamówienie dentobusu.
Dokładny harmonogram postojów dentobusu znajdziesz TU.
Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Próchnica u dzieci to niezwykle powszechna choroba. Wywołana jest zakażeniem bakteryjnym, spowodowanym wieloma różnymi czynnikami. Najważniejszymi elementami profilaktyki próchnicy u dzieci są: odpowiednia dieta, zachowanie higieny zębów i regularne kontrole u dentysty. Należy unikać podawania dziecku dużej ilości słodyczy i owoców, a także nie dopuszczać do zasypiania dziecka z butelką w buzi, ewentualnie można wybierać kaszki i mieszanki niezawierające dużych ilości cukrów. Używanie past do zębów z fluorkami sodu i fluorokrzemianami zapobiega rozwojowi bakterii w płytce nazębnej. Warto nauczyć dziecko używania nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów o delikatnych, owocowych smakach. Oczywiście podstawą jest mycie zębów po każdym posiłku.
Zobacz także
„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki
„Sukces czystych zębów to w 70 proc. odpowiednia technika szczotkowania”. Dentysta Tomasz Kupryś mówi o profilaktyce jamy ustnej
„Zapalenie osierdzia mięśnia sercowego czy reumatyczne zapalenie stawów to tylko niektóre choroby, które mogą mieć początek w jamie ustnej” – alarmuje lek. dent. Bartosz Leończak
Polecamy
„Nie macaj bułki w sklepie” – ostrzega prawnik Marcin Kruszewski. Jaka kara grozi za dotykanie gołą ręką pieczywa?
Tiktokerka ostro do rodziców: „Ubierajcie dzieci na plaży! Ruszcie głową!”. Posypały się komentarze
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Na zakupy z czworonogiem. Popularna sieć handlowa wprowadza wózki dla psów
się ten artykuł?