Dead Grey – to kolor roku 2019 dla Polski. Afirmacja życia PANTONE kontra polski smog
Kolor roku 2019 dla Polski to trupio szary „Dead Grey”. To moja refleksja wynikająca z kontrastu między tym, co nas otacza, a kolorem roku 2019 PANTONE – wyjaśnia w rozmowie z Hello Zdrowie autor fotomontażu, Przemysław Puchalski.
Kilka dni temu nowojorski Instytut Pantone ogłosił kolor, który w nadchodzącym roku ma dominować w szeroko pojętej branży kreatywnej – od grafiki, poprzez design i wnętrza, aż po modę i sztukę. Eksperci Instytutu Pantone co roku analizują trendy kolorystyczne, starając się znaleźć taki odcień, który w najlepszy sposób oddaje współczesne nastroje. Tym razem ich wybór padł na odcień 16-1546 Living Coral, czyli słoneczny koral.
Rozwiń„Afirmatywny, energetyczny, towarzyski, porywający, zachęcający do beztroskiej aktywności, ucieleśniający naszą wrodzoną potrzebę optymizmu i radosnych poszukiwań”- czytamy w uzasadnieniu wydanym przez Instytut Pantone.
Living Coral – kolor roku 2019 Pantone
Jak wyjaśnia Laurie Pressman, wiceprezes Instytutu Pantone, wszyscy czerpiemy energię z natury, a Living Coral to kolor, który afirmuje życie i zachęca nas do działania.
– Kolor to pewnego rodzaju język, który jest nierozerwalnie związany z kulturą. Widzimy, że we współczesnym świecie nasza troska o środowisko naturalne jest coraz silniejsza. Wymusza to w pewnym sensie rozwój technologii. Ponieważ jesteśmy tak bardzo przywiązani do czegoś, co nie jest prawdziwe, szukamy równowagi w tym, co jest realne, czyli w naturze – podkreśla Laurie Pressman.
Zobacz także
Naturalne kosmetyki, które chronią skórę. Przeglądamy polskie marki
Smog panuje w Polsce. 36 polskich miast znalazło się w europejskim rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych
„Smog ma wpływ nie tylko na kobietę w ciąży, ale także na jej dziecko” – mówi Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego
Dead Grey – kolor roku 2019 dla Polski
Przemysław Puchalski twierdzi jednak, że kolor roku 2019 PANTONE dla Polski powinien być zgoła inny. Dyrektor kreatywny agencji WebTalk postanowił stworzyć polską odpowiedź na ten wybór, wykorzystując charakterystyczne dla Pantone elementy. Na jego fotomontażu zamiast radosnej koralowej rybki w tle znajduje się szara, ponura Warszawa spowita smogiem. Kolor nazwał Dead Grey, co po polsku oznacza trupio szary.
Pantone
Gepostet von Przemysław Puchalski am Donnerstag, 6. Dezember 2018
Afirmacja życia kontra smogowa rzeczywistość w Polsce
Grafika Puchalskiego zwraca uwagę na palące problemy, jakim są smog i nadmierna emisja dwutlenku węgla w polskich miastach. – Pomysł nasunął się niemal automatycznie, gdy przyszło mi skonfrontować oficjalny kolor roku 2019 Pantone z widokiem za oknem – wyjaśnia w rozmowie z Hello Zdrowie autor kolażu.
– To smutne acz prawdziwe skojarzenie uwidacznia rozdźwięk między tym, co staramy się projektować a tym, co faktycznie dominuje w przestrzeni wokół nas – dodaje.
Smog to plaga naszych czasów, a w jego kwestii niewiele jest robione. Przemysław Puchalski ma nadzieję, że jego kontrpropozycja przyczyni się do refleksji nad naszym wpływem na środowisko, w którym żyjemy.
– Jestem ojcem półrocznego dziecka i martwi mnie to, jak kiepska, żeby nie powiedzieć skandaliczna, jakość powietrza wpłynie na jego rozwój. Żona codziennie sprawdza alert smogowy przed spacerem z synem, a i tak mamy wybór między fatalnym lub po prostu złym powietrzem – wyjaśnia.
Według badań Komisji Europejskiej na 55 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż 33 znajdują się właśnie w Polsce. Według danych lekarzy z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP w ciągu ostatniego roku z powodu smogu zmarło 11 tysięcy osób. Kolejne kilkaset tysięcy zachorowało przez zanieczyszczone powietrze. Najbardziej narażeni na smog są mieszkańcy dużych miast, szczególnie Krakowa i Warszawy.
Polecamy
Uzdrowiska trują, zamiast leczyć, Ministerstwo Zdrowia nie ma zastrzeżeń. NIK ujawnił druzgoczący raport
Szkodzi najbardziej młodym kobietom. Prawie 25 tys. zawałów można byłoby uniknąć
Chmura dwutlenku siarki zmierza nad Polskę. „Skutki erupcji wulkanicznych na Islandii nie były jeszcze tak poważne”
Prof. Lidia Morawska: „Kobieta jest znacznie bardziej narażona na zanieczyszczenia powietrza niż mężczyzna”
się ten artykuł?