3 min.
Ćwiczenia na mięśnie brzucha a stan dna miednicy. Pani Fizjotrener podpowiada, o czym powinnaś wiedzieć

Ćwiczenia mięśni brzucha a stan dna miednicy. Pani Fizjotrener podpowiada, o czym powinnaś wiedzieć / iStock
Pewnie zapytasz, co mają mięśnie brzucha do miednicy. Bardzo wiele! Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk tłumaczy, jak ćwiczenia na te partie mięśniowe wpływają na dno miednicy. Lektura obowiązkowa dla każdej z nas!
Spis treści
Mięśnie brzucha a stan dna miednicy
Ćwiczysz mięśnie brzucha? Oto kilka faktów, które powinnaś znać:
- każdy ruch i każde ćwiczenie generuje wzrost ciśnienia w jamie brzucha;
- wydolne, zdrowe dno miednicy poradzi sobie z takim wzrostem ciśnienia;
- jednak, gdy jesteś po porodzie lub masz niewydolne dno miednicy (np. gubisz mocz), najpierw musisz zadbać o dno miednicy a następnie dopiero rozpocząć treningi;
- czy można zbudować solidny budynek na niestabilnym podłożu i słabych fundamentach? Nie. Nie można też zbudować wydolności i pięknej sylwetki z niewydolnym dnem miednicy.
„Są ćwiczenia, np. brzuszki, które będą nadmiernie dno miednicy przeciążać, robione w dużej ilości prawdopodobnie zaszkodzą większości nawet nierodzących kobiet. Są też ćwiczenia, takie jak hipopresyjne, które ćwiczą mięśnie brzucha i są w 100 proc. bezpieczne dla dna miednicy (ale są tez przeciwskazania do ich wykonywania- zajrzyjcie na mój blog, gdzie w artykule opisałam dokładnie ćw. hipopresyjne)” – tłumaczy Pani Fizjotrener.
Mięśnie dna miednicy – na co jeszcze uważać?
Mitów dotyczących wzmacniania dna miednicy nie brakuje. Jednym z nich jest niepotrzebne wstrzymywanie strumienia moczu. Do mózgu wysyłane są wtedy nieprawidłowe sygnały: cewka moczowa ma własne mięśnie odpowiedzialne za kontrolowanie oddawania moczu, podczas mikcji powinny one być rozluźnione podobnie jak mięśnie dna miednicy.
Ucząc napinania dna miednicy wraz ze wstrzymaniem strumienia moczu, w mięśniach wyrobi się nieprawidłowy odruch. Może to spowodować problemy z opróżnianiem pęcherza co z kolei prowadzi nawet do nieprzyjemnych i bolesnych infekcji dróg moczowych.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi.
W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil obserwuje ponad 66 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

„Chcesz mieć zgrabną sylwetkę? Zdradzę ci sekret”. Fizjoterapeutka pisze, jakie ćwiczenie warto dodać do treningów
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
„Spróbujmy w ratowniku zobaczyć człowieka” – mówi Justyna Dżbik-Kluge, współautorka książki „Ratownik. Nie jestem bogiem”

07.06.2023
Czy warto rzucić wszystko i jechać w Bieszczady? Dlaczego tylko bohaterkom filmów życiowa zmiana przychodzi łatwo, mówi psychoterapeutka Joanna Kot

07.06.2023
Agnieszka i Monika z Damskiego Tandemu Twórczego o Teatrze Lesbijskim: „Świat lesbijski długo pozostawał w ukryciu, wytworzył swoją specyfikę”

06.06.2023