Przejdź do treści

Co święta robią z naszym mózgiem? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak

Co święta robią z naszym mózgiem? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
Co święta robią z naszym mózgiem? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podobno ludzie dzielą się na tych, którzy już na początku grudnia mają zapakowane bożonarodzeniowe prezenty i ubraną choinkę oraz takich, którzy dopiero w Wigilię biegają w poszukiwaniu upominków i świątecznego drzewka. Jak się okazuje, ta różnica ściśle wiąże się z… mózgiem. Jak to się dzieje? Wyjaśnia dr Milena Marczak.

Neurony bożonarodzeniowe

Czy to możliwe, żeby duch Bożego Narodzenia zamieszkał w naszym mózgu? „Jeśli obchodzisz Święta i praktykujesz tradycje – odpowiedź brzmi TAK!” – pisze na swoim profilu na Instagramie psycholożka Milena Marczak.

Jeśli śpiewasz świąteczne piosenki, ubierasz choinkę, zachwycasz się kolorowymi ozdobami, to twój mózg jest inny, niż u osób, które świąt nie obchodzą. Gdy przyjrzymy się naszemu mózgowi, znajdziemy w nim sieć neuronów bożonarodzeniowych, które obejmują wiele obszarów korowych! Więc można w sumie powiedzieć, że w grudniu nasz mózg świeci jak choinka!” – wyjaśnia Marczak.

Ekspertka dodaje, że miejsce świąt w naszym mózgu odkryto, przeprowadzając badania przy pomocy funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). To metoda, która mierzy przepływ krwi i utlenowanie aktywnego obszaru mózgu.

„Okazało się, że u badanych obchodzących święta przy ekspozycji obrazów z motywami bożonarodzeniowymi w znacznym stopniu aktywowała się kora czuciowa, kora ruchowa, pierwszorzędowa kora ruchowa i kora przedruchowa. A te obszary zaangażowane są m.in. w duchowość, odczucia somatyczne, rozpoznawanie emocji” – pisze psycholożka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Psycholog w medycynie

Dr Milena Marczak od 10 lat jest pedagogiem, a od 6 lat pracuje jako psycholog. Od 2020 roku jest też doktorem w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie psychologii. Marczak prowadzi badania w międzynarodowych zespołach eksperckich z obszarów medycyny i psychologii. Jest autorką artykułów w czasopismach naukowych i książkach. Jest też częstą prelegentką na konferencjach naukowych. Prowadzi bloga „psychologwmedycynie.pl”, a jej profil na Instagramie jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go ponad 5 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: Hougaard A. et al. (2015). Evidence of a Christmas spirit network in the braun: functional MRI study. BMJ, 351

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?