Co się stanie z butelką wody, gdy zostawisz ją w samochodzie w czasie upału?
Od 44 do 55 stopni Celsjusza – tyle może wynieść temperatura w samochodzie, gdy na dworze jest ok. 30 stopni. To wyniki badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Stanforda.
Nie będziemy pisać o dzieciach czy psach. Wszystkie wiemy, że nawet na chwilę nie wolno zostawiać ich w zamkniętym samochodzie. Niewiele z nas jednak wie, że istnieją też przedmioty, które zawsze należy wyciągać z auta i brać ze sobą. Są niebezpieczne.
Butelka wody w nagrzanym samochodzie
Zdarza ci się, że zostawiasz w aucie butelkę wody mineralnej? To nie do końca mądre posunięcie. Strażacy z jednostki Oklahoma’s Midwest City zajęli się tym tematem. Przeprowadzili oni test i odkryli, że promienie słoneczne skupione przez butelkę osiągnęły 120 stopni. Okazało się, że działa ona tak samo jak lupa, więc może spowodować pożar.
– Promienie słońca przejdą przez butelkę wypełnioną płynem zupełnie jak przez szkło powiększające i zadziałają zasady optyki. Przezroczysty materiał i płyn są w stanie wytworzyć tak zogniskowany promień, że bez problemu doprowadzi on do pożaru wnętrza samochodu – mówi strażak David Richardson dla KFOR News.
Pożar w samochodzie
Na własnej skórze doświadczył tego Dioni Amuchastegui.
– Siedziałem w samochodzie i jadłem drugie śniadanie. Kątem oka zauważyłem, że w samochodzie wydobywa się dym. Spojrzałem w bok i zobaczyłem jak butelka z wodą skupia światło i dosłownie podpala fotel – powiedział Dioni Amuchastegui. Na szczęście mężczyzna od razu zareagował.
W związku z zaistniałą sytuacją firma, w której pracował Dioni, wystosowała ogłoszenie.
– Każdy ma ze sobą butelkę w ciepłe dni. Dlatego jeśli zabierasz ją ze sobą do samochodu, upewnij się, że nie kładziesz jej w słońcu – mówi Richard McKinnies z Idaho Power.
Pracodawca wrzucił także filmik, który stał się viralem.
Rozwiń
Czego jeszcze nie wolno zostawić w samochodzie?
- jedzenia – produkty żywnościowe, nawet te zamknięte, pod wpływem wysokich temperatur mogą stać się nieprzydatne do spożycia.
- lekarstw – łykając leki przechowywane w samochodowych skrytkach, narażasz swój organizm na niebezpieczeństwo. Pod wpływem wysokich temperatur, ich skład może się zmienić.
- sprzętu elektronicznego – przechowywanie w aucie laptopa czy tabletu może spowodować ich uszkodzenie.
- mokrych ubrań – wysoka temperatura sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów. Warto o tym pamiętać, gdy po raz kolejny będziesz zostawiać swój strój kąpielowy do wyschnięcia.
Zobacz także
Czy można zaszczepić dziecko w czasie upałów? Pediatra Łukasz Durajski wyjaśnia, czy to zdrowe
5 produktów, które pomogą przetrwać upały
„Bardzo wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na gojenie” – mówi dr Małgorzata Andrzejewska. Co jednak, jeśli koniecznie musimy wyrwać zęba, a na dworze upał?
Polecamy
„Zaburzenia psychiczne nasilają się w okresie występowania ekstremalnie wysokich temperatur” – mówi Weronika Michalak z HEAL
Zamknął psa w aucie. Ciało zwierzęcia miało 60 st. C. „Zdaniem lekarza weterynarii, pies się ugotował” – mówi kierownik schroniska
Obdarte i poparzone do czerwoności – tak wyglądają łapy psów po spacerze w upał. „To nie jest czas na hasanie z psem po centrum miasta” – grzmi aktywistka
Którzy turyści są najbardziej narażeni na śmierć z powodu ekstremalnych upałów?
się ten artykuł?