Christina Koch wróciła z kosmicznej podróży! Astronautka Nasa ustanowiła nowy kobiecy rekord w kosmosie
Christina Koch wylądowała na Ziemi po ustanowieniu rekordowego czasu spędzonego w kosmosie przez kobietę. Astronautka spędziła 328 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Takie wydarzenia prowadzą nas w przyszłość, w której kobiety w kosmosie nie są wyjątkiem!
Rekordowa misja kobiety w kosmosie
Nazwisko Koch przeszło właśnie do historii! Astronautka NASA ukończyła najdłuższy jak dotąd lot kosmiczny wykonany przez kobietę. Przewożący Koch rosyjski statek kosmiczny Sojuz spadł ze spadochronem na łąki Kazachstanu 6 lutego około godziny 09:12 czasu miejscowego. Astronautka spędziła 328 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przebijając poprzedni pobyt amerykańskiej astronautki Peggy Whitson (289 dni). Jej podróż była także zaledwie 12 dni krótsza niż ta rekordowa ustanowiona przez Scotta Kelly`ego, który był na ISS w latach 2015-2016.
Jestem teraz tak przytłoczona i szczęśliwa – powiedziała Koch reporterom krótko po tym, jak wylądowała.
Koch wróciła na Ziemię z dwoma członkami załogi – astronautą włoskiej Europejskiej Agencji Kosmicznej Lucą Parmitano i rosyjskim kosmonautą Aleksandrem Skvortsovem.
– Dla mnie chodzi przede wszystkim o honor, który czuję, podążając śladami moich bohaterów – powiedziała Christina dziennikarzom podczas transmisji na żywo z ISS i dodała, że ma nadzieję zainspirować kolejne pokolenia odkrywców kosmosu.
Astronautka wystartowała na ISS 14 marca ubiegłego roku. Jej podróż miała trwać 6 miesięcy, jednak pobyt został przedłużony w związku z problemami z rozkładem lotów. Dzięki temu wyprawa zapisała się na kartach historii.
RozwińChristina Koch – nazwisko warte zapamiętania
O Christinie Koch zrobiło się głośno, kiedy 18 października 2019 roku wraz z Jessicą Meir wzięła udział w pierwszym w historii żeńskim spacerze poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Koch w trakcie swojej misji odbyła 6 spacerów kosmicznych, spędzając w otwartej przestrzeni kosmicznej 42 godziny i 15 minut. 5 248 razy okrążyła Ziemię i pokonała 223 miliony kilometrów (139 milionów mil) – co odpowiada 291 podróżom w obie strony na Księżyc z Ziemi.
Jest absolwentką North Carolina State University – inżynierką i fizyczką. Jako astronautka została wybrana przez NASA w 2013 roku. Posiada doświadczenie zarówno w projektowaniu przyrządów kosmicznych, jak i zdalnej inżynierii naukowej.
Najdłuższe ciągłe loty kosmiczne
Christina Koch została kobiecą rekordzistką, uzyskując jednocześnie 5 miejsce na liście osób najdłużej przebywających w kosmosie w trakcie jednego lotu. Astronautka przebiła nie tylko Whitson, ale także poprzednich posiadaczy 5. i 6. miejsca najdłuższego lotu: Yury1ego Romanenko i Sergeia Krikaleva.
Kto jest obecnie na podium?
1. Valery Polyakov (Rosja), 437,7 dni, 1994-95 na stacji kosmicznej Mir
2. Siergiej Awdejew (Rosja), 379,6 dni, 1998-99 na stacji kosmicznej Mir
3. Vladimir Titov (ZSRR) i Musa Manarov (ZSRR), 365 dni, 1987-88 na stacji kosmicznej Mir
4. Michaił Kornienko (Rosja) i Scott Kelly (USA), 340,4 dni, 2015-16 w sprawie ISS
5. Christina Koch (USA), 328 dni, 2019-20 na ISS
NASA wspiera kobiety
Obecnie w NASA kobiety są mniejszością, stanowiąc jedynie 10 proc. całego składu, jednak jesteśmy świadkami wielu zmian na tym polu. NASA bierze udział w akcji ustanawiającej marzec miesiącem kobiet. Miesiąc Historii Kobiet jest corocznym świętem obchodzonym przez cały marzec w USA, Australii i Wielkiej Brytanii, podczas którego szczególnie podkreśla się wkład kobiet w tworzenie historii. Na oficjalnej stronie NASA i w mediach społecznościowych poświęconych temu wydarzeniu można przeczytać oraz obejrzeć krótkie filmy, przedstawiające historię kobiet związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.
NASA obiecuje także, że już niedługo pierwsza kobieta będzie chodzić po Księżycu. W oficjalnej misji Moon2024, której celem jest powrót na Księżyc przed 2024 rokiem, mają wziąć udział również kobiety. Koch prawdopodobnie znajdzie się w tej grupie.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Celem było zrobienie serialu, a to, że przy okazji dostałam obraz solidarnego świata, poruszało mnie do głębi”. O „Matkach Pingwinów” opowiada Klara Kochańska-Bajon
„Można być obecnym ojcem, spędzając z dziećmi godzinę dziennie”. Z Jackiem Masłowskim rozmawiamy o „Syndromie tatusia”
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Kino, mecz, pójście na ryby pomagają wychodzić z bezdomności. „Droga do normalności to długotrwały proces, bywa bardzo bolesny, ale często też jest uwieńczony sukcesem”
się ten artykuł?