Przejdź do treści

Chodnik antysmogowy w Warszawie. Są pierwsze efekty

ZDM Warszawa
Podoba Ci
się ten artykuł?

350 metrów chodnika pokrytego specjalną mieszanką betonu miało zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w okolicy. Okazało się, że chodnik spełnia swoją rolę – stężenie szkodliwych substancji w tym miejscu spadło o 30 proc.

Zanieczyszczenie powietrza to obecnie jeden z największych problemów w Europie. Polska pozostaje na końcu szarej listy, przekraczając normy wyznaczone na 2020 rok w 72 proc. Walka ze smogiem trwa, czego przykładem  chodnik antysmogowy położony przez firmę Skanska, przy biurowcu Generation Park przy rondzie Daszyńskiego. To pierwszy taki chodnik z wykorzystaniem technologii TX Active, jaki pojawił się w Polsce. Beton zawiera w swoim składzie domieszkę tlenku tytanu, dzięki czemu korzystając z promieni słonecznych, przeprowadza fotokatalizę. Osiadające na nim szkodliwe substancje (dwutlenek węgla czy azotu) przy udziale promieni słonecznych rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska, następnie wraz z deszczem odpływają do gleby.

Chodnik antysmogowy – pierwsze efekty

Chodnik przy Rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu, wskazują, że stężenie szkodliwych substancji spadło o prawie 30%. Zmniejszenie zanieczyszczenia zaobserwowano także na wysokości 50 cm od podłoża, co jest istotne dla zdrowia dzieci. Innowacyjny beton spełnia zatem swoje zadanie a pobliscy mieszkańcy mogą oddychać czystszym powietrzem. Ponadto, powstający obok wieżowiec Generation Park zostanie wyposażony w stację pomiarową, zapewniając stałe badanie zanieczyszczenia powietrza.

Budownictwo antysmogowe

Dzięki pozytywnym wynikom, w planach firmy Skanska jest już budowa kolejnych 6 tys. metrów kwadratowych antysmogowych chodników. Wykorzystanie betonu fotokatalicznego do wykończenia elewacji jest w Polsce nowością, jednak nową technologię można wykorzystać także na fasadach budynków, dachówkach, ekranach wyciszających, czy panelach elewacyjnych, co rozwija się w Polsce powoli już od kilku lat. Mamy nadzieję, że szykuje się rewolucja w budownictwie, która uwolni nas wkrótce od zanieczyszczenia powietrza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?