Chcesz oszczędzać wodę, ale nie masz pojęcia jak? Sylwia Panek wymienia 5 sposobów na to, żeby zużywać jej mniej
O zakręceniu wody podczas mycia zębów chyba już słyszeli wszyscy. Jednak sposobów na to, by oszczędzać wodę, jest znacznie więcej, choć niektóre z nich mogą okazać się nieco zaskakujące. Pisze o nich w swoim najnowszym poście na Instagramie chemiczka Sylwia Panek.
„To straszne marnotrastwo”
„Uznałam, że zakręcanie wody podczas mycia zębów czy namydlania ciała pod prysznicem to sposoby oszczędzania wody, które wszyscy znają. Pamiętam, że kiedy byłam dzieckiem, to chyba w książkach do przyrody o tym uczyli. Zresztą nigdy nie zrozumiem, dlaczego ktoś miałby puszczać wodę podczas mycia zębów. Zawsze, gdy słyszę, że ktoś tak robi, to mam takie „WHAAAAT?!”. Przecież to straszne martnotrastwo” – pisze na swoim profilu na Instagramie Sylwia Panek.
Dlatego, jak pisze, w swoim poście te dwa sposoby na oszczędzanie wody zupełnie pominęła. Podała za to 5 innych patentów, które można powoli wprowadzać w życie. Na pewno jest ich znacznie więcej, ale jak przyznaje Panek, jest zwolenniczką małych kroczków, poza tym 5 sposobów znacznie łatwiej zapamiętać niż np. 55.
„Nawet jeśli ktoś przetestuje jeden z tych sposobów lub będzie nawet używał go od czasu do czasu, to będzie już ten pierwszy mały kroczek, więc BRAWO!” – podkreśla chemiczka.
5 sposobów na oszczędzanie wody
Oto sposoby na to, żeby zużywać mniej wody, które proponuje w swoim poście na Instagramie ekspertka:
- Zbieraj wodę podczas brania prysznica – jak zaznacza Sylwia Panek, warto wstawić pod prysznic miskę albo wiaderko i zbierać tam wodę, która zlatuje, zanim ustawimy odpowiednią temperaturę. Można później wykorzystać ją do podlewania roślin.
- Używaj perlatora – pewnie zapytasz, czym właściwie jest perlator. Jak wyjaśnia Panek, to rodzaj specjalnej końcówki zakładanej na wylewkę, która zbudowana jest z sitek o niewielkich oczkach. „Perlatory powodują, że woda jest napowietrzana, dzięki czemu wydaje nam się, że z kranu leci jej więcej” – pisze chemiczka.
- Używaj szarej wody po kąpieli – jak podkreśla ekspertka, niestety w budownictwie wciąż mało popularne są rozwiązania, w których możliwe jest ponowne wykorzystanie szarej wody, np. po umyciu rak. Ale według niej sami też możemy o to zadbać. Wystarczy zostawić w wannie wodę po kąpieli, a następnie używać jej do spłukiwania toalety.
- Bierz zimny prysznic – jak przyznaje Panek, co prawda nie brzmi to zachęcająco, ale warto spróbować. Podkreśla, że taki prysznic jest nie tylko zdrowy, ale też pozwala na mniejsze zużycie wody. „Bo komu by się chciało siedzieć 10 minut w zimnej wodzie?”– pisze chemiczka.
- Zbieraj wodę w zlewie – jak wyjaśnia ekspertka, w trzech wypadkach możemy ponownie użyć wody: wtedy, kiedy użyliśmy jej tylko raz do zwilżenia czegoś, np. ścierki (można taką wodą np. podlać kwiaty); gdy jest lekko zanieczyszczona, np. po opłukaniu naczyń (bez użycia detergentów) – też możemy ją wykorzystać do podlewania roślin; wtedy, kiedy pozostała nam woda po myciu owoców i warzyw z użyciem dodatkowych substancji lub po płukaniu naczyń z resztek detergentów (możemy jej użyć do spłukiwania toalety).
To co, od którego sposobu na oszczędzanie wody zaczniesz? Na pewno podziękuje ci za to nie tylko środowisko, ale też portfel. Do dzieła!
Mama Chemik – kim jest?
Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.
Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 79 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.
RozwińPolecamy
Wodę w butelkach zostawmy na czas kryzysu. W innych wypadkach to tylko chwyt marketingowy
Beata Radziszewska-Skorupa: „Ludzie pływają tzw. żabką dyrektorską i dziwią się, że kręgosłup wciąż ich boli”
Rabka-Zdrój – raj dla dzieci czy szkoła przetrwania? Cała prawda o Mieście Dzieci Świata
Chemiczka o „must have” Kaczorowskiej: Nadmierne dezynfekowanie może prowadzić do występowania obniżonej odporności, częstszych alergii, a nawet otyłości
się ten artykuł?