Przejdź do treści

Carl the Collector to kreskówkowy szop w spektrum autyzmu. Ma za zadanie budować zrozumienie i empatię

Carl the Collector/ tekst o bajce, której główny bohater jest w spektrum autyzmu
Szop Carl jest pierwszą postacią ze spektrum autyzmu w historii PBS Kids/ fot. Facebook Carl the Collector
Podoba Ci
się ten artykuł?

W nadchodzącej serii „Carl the Collector” na PBS Kids widzowie będą mieli okazję poznać jednego z najbardziej unikalnych bohaterów dziecięcej telewizji. Szop Carl, kolekcjoner przedmiotów, to postać, która porusza temat autyzmu w sposób przystępny dla najmłodszych. To pierwsza produkcja stacji, której główny bohater jest w spektrum autyzmu, a jego historia ma na celu budowanie zrozumienia i empatii wśród dzieci.

Carl bohaterem w spektrum autyzmu

W świecie dziecięcej telewizji nowy serial Carl the Collector zapisuje się na kartach historii. Główny bohater szop Carl jest postacią w spektrum autyzmu. Zamiast skupiać się na stereotypach, serial ukazuje Carla jako pełnego pasji bohatera, który ma swoje unikalne zainteresowania i sposób postrzegania świata.

Pomysł na postać Carla nie jest przypadkowy. Twórcy serialu postawili sobie za cel stworzenie programu, który pomógłby dzieciom zrozumieć, że osoby w spektrum autyzmu są równie wartościowe jak wszyscy inni. Producenci pragnęli pokazać, że różnice w sposobie myślenia czy odczuwania mogą być niezwykle cenne w relacjach z otoczeniem. Dzieci, które oglądają bajkę, uczą się więc, że osoby w spektrum mają swoje pasje, marzenia, zasługują na szacunek i mogą wzbogacać nasz świat o nową perspektywę.

„Czasami osoba neuroatypowa będzie miała unikalne spojrzenie na coś, czego inni mogą się nauczyć. A jednocześnie nie pomijamy faktu, że niektóre sytuacje społeczne i interakcje mogą być trudniejsze dla dzieci autystycznych oraz ich rodziców i opiekunów” – powiedział twórca serialu Zachariah OHora w rozmowie z CNN.

Carl z pasją kolekcjonuje różnorodne przedmioty i staje się wzorem do naśladowania dla młodszych widzów. Pokazuje im, że ważne jest, by być sobą i rozwijać swoje zainteresowania, niezależnie od tego, co myślą inni. Serial ukazuje również codzienne wyzwania, z jakimi zmaga się bohater, m.in. zrozumienie emocji swoich przyjaciół i wyrażanie siebie. Przedstawia także sposób, w jaki zwierzęcy przyjaciele Carla wspierają go w rozwoju.

Lula Kabacińska

„Wiedzieliśmy, że nie możemy opowiadać historii innych ludzi za nich”

Serial jest szczególny także dlatego, że zespół produkcyjny składa się z neurooróżnorodnych pisarzy, animatorów czy doradców.

„Od początku wiedzieliśmy, że nie możemy opowiadać historii innych ludzi za nich” – powiedział OHora.

Carl the Collector jest krokiem naprzód, który przełamuje bariery i pomaga najmłodszym w spektrum autyzmu poczuć się widzianymi i zrozumianymi. Dzięki postaci dzielnego szopa wszystkie dzieci mają szansę poznać świat, w którym różnorodność jest traktowana jako wartość, a wzajemna pomoc i zrozumienie są kluczowe.

„Mam nadzieję, że dzieci w spektrum autyzmu i ich opiekunowie poczują się zauważeni i docenieni, a także, że stanie się to okazją do większej liczby rozmów o tym, co znaczy być człowiekiem” – powiedział OHora.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?