Przejdź do treści

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. „To było jakieś totalne szaleństwo!”

Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"
Była premier Danii Helle Thorning-Schmidt oskarża eksprezydenta Francji o molestowanie. "To było jakieś totalne szaleństwo!"/ fot. Justin Tallis - Pool/Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zobaczyłam Giscarda d’Estainga siedzącego obok mnie, a on złapał mnie za udo pod stołem. To było jakieś totalne szaleństwo!” – opisuje w swojej książce Helle Thorning-Schmidt. W rozmowie z duńskim radiem była premier Danii podkreśliła, że chciała pokazać poprzez opowiedzenie tej historii, że niewłaściwe zachowanie mężczyzn może dotknąć każdą kobietę. 

„Złapał mnie za udo pod stołem”

Helle Thorning-Schmidt w 2011 r. objęła urząd szefowej rządu Danii i sprawowała go do 2015 roku. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku. To właśnie w tym czasie miało dojść do molestowania ze strony byłego prezydenta Francji Valery’ego Giscarda d’Estaing.

Do incydentu, jak relacjonuje Thorning-Schmidt, doszło we francuskiej ambasadzie w Kopenhadze w 2002 lub 2003 roku, kiedy d’Estaing przestał pełnić funkcję prezydenta. Thorning-Schmidt zajmowała się wtedy w Brukseli Europejską konwencją praw człowieka i uczestniczyła w obiedzie wydawanym na jego cześć. Szczegóły była premier Danii opisuje w swojej najnowszej książce, którą właśnie wydała.

„Zobaczyłam Giscarda d’Estaing siedzącego obok mnie, a on złapał mnie za udo pod stołem. To było jakieś totalne szaleństwo! Zapytałam wtedy siebie, co u licha jest grane, zmieniłam miejsce i było po wszystkim” – opowiada w swojej książce była premier Danii.

Emily Ratajkowski wyznała, że była molestowana na planie teledysku. "Nagle poczułam chłód i dotyk nieznajomych dłoni"

„To były inne czasy”

„W tamtych czasach nie byłoby to postrzegane jako molestowanie seksualne. To były inne czasy, ale mimo to wydało mi się to niestosowne i cała sytuacja bardzo mnie zezłościła” – stwierdziła Thorning-Schmidt w rozmowie z agencją informacyjną Danish Ritzau.

W rozmowie z duńskim radiem Helle Thorning-Schmidt podkreśliła, że chciała pokazać poprzez opisanie tej historii w swojej książce, że niewłaściwe zachowanie mężczyzn może dotknąć każdą kobietę. „Teraz nastał czas, by powiedzieć o tym otwarcie” – podkreśliła.

Incydent we francuskiej ambasadzie to nie jedyne, co były prezydent Francji miał za uszami. Jak przypomina francuska agencja AFP, Valery Giscard d’Estaing, był już wcześniej oskarżany o molestowanie seksualne. Zarzuty wobec niego skierowała niemiecka dziennikarka Ann-Kathrin Stracke, która twierdziła, że podczas przeprowadzania przez nią wywiadu były prezydent aż trzykrotnie dotykał ją „w niewłaściwy sposób”.

Francuski polityk miał też bliskie relacje z młodymi aktorkami. Wiele mówi się też o jego obsesji na punkcie księżnej Diany. Zmarł w wieku 94 lat, w grudniu zeszłego roku, z powodu COVID-19.

 

Źródła: Daily Mail, AP, RMF FM

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: